SPK Bağımsız Denetim Lisans Sahipleri

hamdilevent

Katkı Sunan Üye
spk bağımsız denetim lisans sahipleri lisansı aldıktan sonra denetim firmasında çalışmaya başladınız mı?deneyimlerinizi aktarabilirmisiniz?denetim firmasında ortak statüsünde olan arkadaşımız var mı?bu aldığınız lisans neticesi epdk ve bddk denetimlerinde de bulunuyormusunuz?buradaki denetimlerde bu lisansın ne derece etkisi var? ::)

Ynt: spk bağımsız denetim lisans sahipleri

Sn. Hamdılevent Denetim sınavını kazananlar için, lisans belgesi 3 yıllık bir süre içerisinde alınabilir. Ben bu nedenle henüz sınavı kazanmakla birlikte lisans için başvurmadım. Mecliste bulunan TTK tasarısının yasalaşması ve denetim konusunun mevzuat olarak oturmasını bekliyorum.
Denetim firmaları şu anda bu lisans belgeleri ile pek ilgili değiller. Çünki buradaki denetçilerin çoğu zaten Y.M.M. ve YMM ler sınavsız olarak bu lisansı yasal yollardan alma mücadelesi içindeler. SPK da zaten mevcut denetçilerin denetim raporlarını imzalayabilmeleri için süreyi belirsiz bir tarihe kadar uzattı.
Kısaca biraz bekleyip önümüzü gördükten sonra hareket etmek gerekir diye düşünüyorum. :-\

spk geçenlerde bir karar yayımladı. 2010 dan itibaren spk lisansı olmayanlar denetim şirketlerinde çalışamayacaklar. bu karar belgesi olanların lehine bir gelişme yarattı mı? belgesi olanlar bizi aydınlatırsa seviniriz..
teşekkürler..

http://www.spk.gov.tr/indexpage.aspx?pageid=551

demek ki gene ertelendi. madem hala lisanssız çalışılabiliniyor. o zmn biz neden kasıyoruz ki bu kadar.zorunlu hale geldiğinde de herkes almış olur zaten belgeyi.

yarın öbürgün türmob davayı kazanırda "bu belge iptal oldu" derler diye korkuyorum bende :)

SPK23 ' Alıntı:
yarın öbürgün türmob davayı kazanırda "bu belge iptal oldu" derler diye korkuyorum bende :)
Meşhur dava ile ilgili geniş çaplı bilgisi olan var mı?

Ben türmob davayı kaybetti diye biliyorum

merhaba arkadaslar
bu sabah tebliğde değişiklik yapıldı,

MADDE 1 ? 11/8/2001 tarihli ve 24490 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Seri: VIII, No: 34 sayılı Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğin Geçici 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 2 ? Kurul düzenlemeleri çerçevesinde geçiş süresinden yararlanan kişiler 2010 yılı Eylül ayı sınav sonuçlarının açıklandığı tarihe kadar görevlerine devam ederler. Lisans belgesi almaya hak kazanamayanlar söz konusu tarihten itibaren lisansa konu alanlarda çalışamazlar."

bu halihazırda lisans gerektiren işlerde çalışan ancak lisansını alamayan personel için getirilmiş bir karar. yukarıda SPK23 arkadasımızın da verdiği linke bakarsak
http://www.spk.gov.tr/indexpage.aspx?pageid=551

mevcut calısanlar için süre uzasa da ilgili tarihten itibaren denetçilik için başvuracaklarda bu lisans aranacak deniyor, linki dikkatle okuyalım.

ben dedim 2020 ye kadar uzatir dururlar. cunku bu lisanslama olaylari 2001 yilinda baslamisti. uzatilip duruyor.

bağımsız denetim lisanslama sınavı 2007 yılında başladı diye biliyorum ben. 2007 den önce belli bir süre bağımsız denetim tecrübesi olanlara sınavsız olarak veriyormuş spk. zaten piyasadaki çoğu ymm ve smmm ler bu şekil de almışlar.

Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya
İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Seri:VIII, No:62
Sayılı Tebliğ
11.08.2001 tarih ve 24490 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan Seri:VIII, No:34 sayılı Sermaye
Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında
Tebliğin Geçici 2. maddesinde belirlenen geçiş süresini 2010 yılı Eylül ayı sınav sonuçlarının
açıklandığı tarihe kadar uzatan ?Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama
ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ?
13.10.2009 tarih ve 27375 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanmıştır.

http://www.tspakb.org.tr/tr/Portals...-c6475cdb7ee7/duyuru_mevzuat_ekim_2009_01.pdf

Ynt: SPK Bağımsız Denetim Lisans Sahipleri

benim asıl merak ettiğim spk'dan ziyade diğer kurulların değerlendirmesi ve bakış açıları?çünkü örneğin bddk epdk tapdk vakıflar dernekler sendikalar vb. aslında çok geniş bir saha bu sahada nasıl hareket etmeliyiz? ::)

kimi ymm üstadlar hiç uğraşmıyor spk ile örneğin sırf epdk'ya yönelen var ya da ilaç firmalarında ilaç fiyatlamasının denetimi ile uğraşan var ya da vakıflar konusunda uzmanlaşan var ama bu sahalarda çok öne çıkmış smmm grupları göremiyoruz?

merhaba,

SPK nın Bağımsız denetimle ilgili düzenlemeleri içeren tebliği Seri X No 22 sayılı tebliğdir.

Bu tebliğ 12/6/2006 tarihli ve 26196 sayılı mükerrer Resmi Gazete?de yayımlanmıştır. Aşağıda yer alan geçici madde okunduğunda, tebliğin yayım tarihi itibariyle bağımsız denetim lisans belgesi almak üzere sınava girecek kişilere tanınan muafiyet koşulları görünebilir.

12.06.2006 tarihi itibariyle bağımsız denetimde 10 yılı doldurduğunu ispatlayanlar için istisna sağlanmıştır. Bunun dışında benim gibi bir seneyle bu süreyi kaçıranlar, sınava girerek belge almaya çalışmak durumundalar. Sınavlar Eylül 2007 den beri yapılıyor. Aksi tarihte aşağıda da denildiği gibi belli bir tarihe kadar belge alamayanlar, bağımsız denetim faaliyetinde bulunamayacaklar. Şirketler de denetim kadrosunu oluştururken, yetki belgesi olan denetçileri tercih etmeya başlayacaklar. Hatta fiilen de durum böyle. Belge alanların sayısı azken, benim tavsiyem mümkün olduğunca çabuk belge alarak, buna göre iş başvurusu yapmanız yönündedir.

-----------------------------------------
GEÇİCİ MADDE 3 - (1) (Değişik birinci fıkra: Seri: X, No: 25 sayılı Tebliğ ile) Bu Tebliğin yayımı
öncesinde sermaye piyasasında bağımsız denetim faaliyeti ile yetkili olan bağımsız denetim kuruluşlarında
sorumlu ortak başdenetçi unvanını almış olanlar ve başdenetçi unvanı ile çalışanlardan sorumlu ortak başdenetçi
olma şartlarını haiz olanlar ile sermaye piyasasında bağımsız denetimle yetkili kuruluşlarda 10 yıl süreyle
bağımsız denetçi olarak fiilen çalıştıklarını belgeleyenlerin, bu Tebliğin 2 nci Kısmının (Bağımsız Denetim
Faaliyetinde Bulunma Şartları) ?Yönetici ve bağımsız denetçiler? başlıklı 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının
(d) bendinde sayılan koşulu sağladığı kabul edilir.
(2) Bu Tebliğin yayımı tarihi itibariyle sermaye piyasasında bağımsız denetim faaliyetinde bulunmak
üzere Kurula başvuruda bulunan kuruluşların sorumlu ortak başdenetçileri ile sermaye piyasasında bağımsız
denetimle yetkili kuruluşlarda 10 yıl süreyle bağımsız denetçi olarak fiilen çalıştıklarını belgeleyenler hakkında
da bu maddenin birinci fıkrası hükmü uygulanır.
(3) Bu maddenin birinci ve ikinci fıkrasındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Tebliğin yayımı tarihi
itibariyle sermaye piyasasında bağımsız denetim faaliyeti ile yetkili olan bağımsız denetim kuruluşları ile bu
Tebliğin yayımı tarihi itibariyle Kurula başvurmuş olup yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşlarının
yöneticileri ve bağımsız denetçileri, bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren 3 yıl içinde Tebliğin 2 nci Kısmının
(Bağımsız Denetim Faaliyetinde Bulunma Şartları) ?Yönetici ve bağımsız denetçiler? başlıklı 4 üncü maddesinin
birinci fıkrasının (d) bendinde sayılan koşulu yerine getirmek zorundadırlar. 3 yıllık sürenin sonunda, sermaye
piyasasına bağımsız denetim lisans belgesi almamış olanlar, bağımsız denetim kuruluşlarında yönetici ve
bağımsız denetçi olarak görev alamazlar.