fonradar

SPK Bağımsız Denetim Lisanslama Sınavının Yapılma Tarihi

stajyerzade

Katkı Sunan Üye
Lisanslama sınavları ne zaman yapılacak?

/FİNANSGUNDEM.COM

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslama sınavlarının ne zaman gerçekleştirileceği binlerce kişi açısından merak konusu

Mart ayında yapılması gereken ancak bugüne kadar yetkililerce neden yapılamadığına yönelik tek bir açıklamanın gelmediği Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslama sınavlarının ne zaman gerçekleştirileceği binlerce kişi açısından merak konusu. Ancak hemen söyleyelim bu sınavların temmuz ayının ortasına kadar yapılması beklenmiyormuş. Kulislerde sonuncusu Kasım 2010?da yapıldıktan sonra devamı gelmeyen sınavların temmuzda yapılacağı konuşuluyor.

Sermaye Piyasası Mevzuatı çerçevesinde, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yılda birkaç kez yapılan lisanslama sınavları nın bu yılki akıbeti belli değil. Amacı, ?sermaye piyasası alanında personel, gayrimenkul değerleme, kredi derecelendirme, kurumsal yönetim derecelendirme uzmanları ile bağımsız denetçi? lisans belgesi verilmesi olan söz konusu sınavların bu yıl mart ayında yapılması bekleniyordu. Ancak gerekli iş yapma belgesine sahip olmak isteyen binlerce kişi sınavların bugüne kadar yapılmamış olması bir yana bir açıklama gelmemesi nedeniyle de tepkili.

Kulislerde konuşulduğuna göre SPK, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı?nı (MEB) bekliyor. Zira başvurular Türkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) vasıtasıyla MEB?e yapılabiliyor. MEB?den bir tarih alınamadığı belirtilirken, araya girecek genel seçimler de dikkate alındığında sınavların temmuz ortası gibi

yapılması planlandığı belirtiyor.

sonuç:

Siyasetçiler yüzünden durum böyle..
sınav tarihini bile belirleyemeyen spk 'nın saygınlığı Türmoba yaklaşıyor.Milli eğitim bakanı nimet çubukçu ( onun bağımsız denetim sınavının ne olduğundan haberi bile yoktur.)ve
milli eğitim bürokratları uyumayın işinizi yapın!

Ynt: SPK Bağımsız Denetim Lisanslama Sınavının Yapılma Tarihi

geçen bir üstad dert etmemek lazım böyle mevzuları bağımsız denetim sınavını listeden çıkarır diğer lisanslamalara devam eder sorun olmaz seçim zamanı olur böyle şeyler dedi ::)

Ynt: SPK Bağımsız Denetim Lisanslama Sınavının Yapılma Tarihi

merhabalar

2011 yılı bağımsız denetim lisanslama sınav takvimi belli değil , ilgili kurumlardan tek satır açıklama dahi yok,binlerce bu sınavı bekleyen insanlar kendilerine bir yön çizmek için hiçbir ciddiyeti olmayan , sınav şekilleri ,zamanları,soru sayıları devamlı değişen,yanlış soruların yer aldığı ve yarın ne şekilde bir sınavla karşılacağımızı bilemediğimiz , derli toplu sınav kaynağı olmayan v.s,vs...sınavları bekliyor. bu sınavların gerçekten bağımsız denetim için gereğinden ve yeterliliğinden endişelerin olduğu bu sınavlara gerekli düzenlemelerin yapılarak bir istikrara kavuşması gerektiği kanaatindeyim