fonradar

SPK Lisansı Almış SMMM lerin Durumu!!!!!

Ynt: SPK Lisansı Almış SMMM lerin Durumu!!!!!

Merhabalar,

Herkese bir şekilde yetki vermek aslında kimseye yetki vermemek demektir.

YMM'leri sınava alma, 10 yıllığa muafiyet ver...Ne anlamı kalıyor ki ?

SPK LİSANSI OLAN SMMM

1 Temmuz?da yürürlüğe girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu?nda yapılan değişiklik ile ?denetçi? olabilme hakkı sınav şartı olmaksızın Yeminli Mali Müşavirler ile mülga 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 6762 sayılı Kanun hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine en az on yıldır sahip olanlara verilmiştir. Aynı şekilde 10 yıllık Serbest muhasebeci mali müşavirlerin de sınavsız bu haktan faydalanması söz konusudur.

Ancak bağımsız denetim konusunda ülkemizde ve uluslararası standartlarda geçerli kabul edilen Sermaye Piyasası Bağımsız Denetim Lisansına sahip denetçiler bu kapsam dışı bırakılmışlardır.

Biz hem Sermaye Piyasası Bağımsız Denetim Lisansına hem de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına sahipiz. Şu anda bağımsız denetimi Halka Açık Şirketler dahil olmak üzere çeşitli alanlarda biz yapmaktayız. Eğer bir deneyimden bahsedilecekse bağımsız denetim deneyimi esas alınmalıdır.

Gerek basit olarak ifade ettiğimizde bir vergi denetimi olan Yeminli Mali Müşavirliği yapanlara , gerek denetim standartlarına göre mali tablo denetimi yapmayan 6762 sayılı Kanun hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine en az on yıldır sahip olanlara ve gerekse 10 yıllık Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere sadece yıl şartından verilen denetim hakkı kanımızca anayasal eşitliğe aykırıdır.

Bu durum bir Devlet Kurumu ( Sermaye Piyasası Kurumu ) tarafından verilen bir yetkinin hiçe sayılmasıdır.
Aynı zamanda kazanılmış haklarımız ( bağımsız denetim yetkisi ) bakımından büyük bir haksızlıktır.

Bu haksızlığın giderilmesi için Yüksek makamlarınızın desteğini bekliyoruz

Saygılarımızla

Sermeya Piyasası Bağımsız Denetim Lisansı Sahibi SMMM ..

HAKAN KEPİR

BİR ANALİZ..
SPK Tarafından yetki verilmiş Bağımsız Denetçiler:?Sermaye piyasasında bağımsız denetim çalışması ve raporlamasının, Uluslararası Bağımsız Denetim Standartlarıyla büyük ölçüde uyumlu olarak hazırlanan ve 12.06.2006 tarih ve 26196 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ çerçevesinde? bu konuda tek yetkili kurum olan (KGMSK yetkilendirilmeden önce) SPK tarafından;
? Hisse senetleri menkul kıymet borsalarında ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem gören anonim ortaklıklar,
? Hisse senetleri halka arz edilmiş olan veya arz edilmiş sayılan ortaklıklar,
? Aracılık faaliyetlerine münhasır olmak üzere bankalar,
? Aracı kurumlar,
? Portföy yönetim şirketleri,
? Yatırım fonları,
? Emeklilik yatırım fonları,
? Yatırım ortaklıkları,
? Konut finansmanı fonları,
? Varlık finansmanı fonları,
? İpotek finansmanı kuruluşları,
? Kanun'da düzenlenmiş ve anonim şirket olarak faaliyette bulunan borsalar, teşkilatlanmış diğer piyasalar ve takas ve saklama kuruluşları ve
? Kurul tarafından finansal tablolarının bağımsız denetimi gerekli görülen diğer işletmeler
Hakkında bağımsız denetim yapmak üzere yetkilendirilmişleridir.
SPK?nın yapmış olduğu bu sınavı kazanıp, Lisans almak isteyen tüm kişilerin SMMM veya YMM ünvanına da sahip olmaları gerekmektedir. Aşağıda yapılan sınavlardaki başarı oranları verilmiştir.

DÖNEM SINAVAGİREN S ERTİFİKA ALAN BAŞARI ORANI
2007 3 264 13 4,92
2008-1 519 22 4,24
2008-2 641 16 2,50
2008-3 899 95 10,57
2009-1 1372 89 6,49
2009-2 1512 82 5,42
2009-3 1672 113 6,76
2010-MART 2355 276 11,72
2010-KASIM 4028 271 6,73
TOPLAM 977 6,59

BU YAZIYI HERYERE FAKS ÇEKELİM VE MAİL ATALIM ARKADAŞLAR

- Kamu Gözetim Kurumu

Faks:+90 (312) 253 55 58

[email protected]

2- Cumhurbaşkanlığı iletişim bilgileri

twitter.com/cbabdullahgul

E-posta : [email protected]

Faks : 0 (312) 470 13 16

3-Giresun AK Parti M.Vekili Nurettin Canikli e-mail: [email protected]

Akparti faks:0312 204 50 20 ( Nurettin Canikli dikkatine )

Not: Nurettin Caniklinin direk faksı bulunursa daha iyi olur

Nurettin Canikli Tel: Nurettin CANIKLI 0533 414 2147

4- CHP ( Anayasa Mahkemesine başvuru hakkı olduğundan )

Faks: 0- 312 -207 40 39

e-mail: [email protected]

KALFA 26,

Bende spk belgesi olan SMMM stajyeriyim.

yazını, vermiş olduğun tüm mail adreslerine yolladim.

çok güzel dile getirmişsin.sana katılıyorum.

Özgül Dilaver
İzmir
SMMM Stajyeri

sayın deep-blue benim sözüm kesinlikle spk dan alınteri dökerek alanlara değil.onlara niye olsun ki çalışmış bi emek verip almışlar.benim sözüm havadan belge alanlara...

spk da havadan belge alma diye bişey yok o dediğiniz genelde türmob ta olur

Asiye hanım,

ben yanlış anlamışım kusura bakmayın. mrc nin de ifade ettiiği gibi sadece hava değil su, toprak ateş ten almanız gerekiyor. :)

Merhabalar,

Arakadaşlar ben YMM'lere ve 10 yılını doldurmuş SMMM'lere sınavsız yetki verilmesinin yalnışlığını ve bu

lisansların ancak sınavla verilmesi gerektiğini ilgili her yere yazdım. E-mailledim, faksladım....

Çevremize söyleyelim, herkesten aynı duyarlılığı beklerim.

Saygılarımla,

mesaj atmaya devam arkadaşlar ve lütfen bizim durumuzdaki arkadaşalrımızıda yönlendirelim