fonradar

SPK sınavı önemli duyuru

Ynt: SPK sınavı önemli duyuru

birliği aradım aynı cevabı verdi kurum kurulana kadar biz de yetki falan

fazla üstelemedim bir bakalım dedim

ama aklın yolu bir

KHK 2 kasımda yürürlükte

biz 17 aralıkta sınava gircez yetkisi olmayan birliğin açtığı sınava girdik kazandık lisanslandık diyelim

götüreceğiz Kamu gözetim kurumuna bu ne kardeşim birlik takılmış kafasına göre yetkisi yokken sınav açmış bana ne derse ki deme hakkın var bence

boşuna uğraş her zaman ki gibi sonraya atılıyor yapıacak uygulama işlemler

daha kurum yok ortada bu yetkilendirmeyi yönetmelikle belirleyecekler

ne diyelim dertsiz başımıza dert

o kadar insan bu iş için zaman , para, emek, fedakarlık yapıyor

bir günde güm ortalık karışıyor

o ders notlarını gece gündüz hazırlayacağım diye uğraşan hoca ya mı yanarsın, hafta sonu iznini bırakıp kursa giden çoluğunu çocuğunu eşini bırakıp sınava gireceklere mi yanarsın, kursu düzenleyen kurs iletmecisine mi yanarsın, ...

neyse geleceğe umuta bakalım bağımsız denetim işi ile meslek saygınlık kazanır belki

ugur6666 ' Alıntı:
ya arkadaşlar konuda yanlış anlaşılma gibi bir durum var sanki.. spk sınavı geçerli ve iptal falan olmayacak ve o belgelerle spk da denetim yapılacak.. benim anlatmak istediğim biz muhasebe bürosu mali müşavirleri olarak spk nın sınavına girmemizin gerek olmadığı.. türmobun 1 haftalık eğitimle bu işi yapabileceğimizi söylediler.. durum bu.. yani spk ya bağlı bağımsız denetçi olmak isteyen arkadaşlar tabiki girecek ve girmesi gerekiyor... alanlarımızı karıştırmayalım...
Üstad sınavın geçerliliğinde aynı düşüncedeyiz. Yönetmelik çıkana kadar spk sınava devam edecek.

SPK lisansı ilerleyen süreçte muafiyet sebebi olabilir. Bu bağlamda arkadaşların almasında fayda olacaktır düşüncesindeyim.

kanun hükmünde kararname olduğu için SKP dan alacağın belge geçerliliğini koruyacak,sınava girmenizi tavsiye ediyorum , lakin ilerde oda , müşavirlik ve defter tutma haricinde denetim işiyle uğraşak denetçiler için yeterlilik sınavı derecesinde bir sınav yapacaktır(geçen dönem açtığı ve iptal ettiği sınav gibi)

ayrıca bu dönenem SPK dan tek dersiniz varsa veya 1 girişte 3 derside verecek gibiyseniz girin derin , aksi halde bu sınavın kalkması yakındır

yılmaz bey bu konuyu odayla görüşmüşsünüz , SPK ile veya aracı kuruluşlar birlik temsilcisiyle de görüştünüz mü ?

ben şimdi SPK yı aradım , bu dönem için yapılacak , kararnameden haberimiz var ama ilerleyen dönemlerde sınav olurmu , olmazmı , onun bilgisini şimdiden veremeyiz dedi

thejm ' Alıntı:
ben şimdi SPK yı aradım , bu dönem için yapılacak , kararnameden haberimiz var ama ilerleyen dönemlerde sınav olurmu , olmazmı , onun bilgisini şimdiden veremeyiz dedi

herşey böyle bölük pörçük... sınav olacak mı, TTK ertelenecek mi? Türmob safdışı mı kalıyor.. bir tane adam akıllı çıkıpta, bir açıklama yapmaz.. eminim o kurumların içinde bile bu durumu açıklayacak insan yoktur..
Nereye yürüyoruz, uçuruma gidiyoruz

o halde mevcut durum içerisinde riske girip , kendimiz için marjinal faydayı sağlamamız gerekir..

ayrıca bu dönem sınav sorularının çok kolay geleceğini düşünüyorum

thejm ' Alıntı:
o halde mevcut durum içerisinde riske girip , kendimiz için marjinal faydayı sağlamamız gerekir..

ayrıca bu dönem sınav sorularının çok kolay geleceğini düşünüyorum

Nedense bendede aksi yonde hissiyat var. Sınavı zorlaştıracaklar. Son 3 sınavın trendi bu yönde...

Arkadaşlar, şimdi nereden duydun gibi soru yağmuruna beni tutmadan, ben bildiklerimi kısaca anlatayım size, eğer sanayi bakanlığında yahut SPK da yetkili mevkide tanıdığınız varsa, aşağıda yazdığım bilgilere ulaşmanız pek zor olmayacaktır.
önce kesin olarak bildiğim; denetim yetkisi, yani yetkilendirme asla türmob'a bırakılmayacak, yani 1 haftalık uyduruk eğitimlerle, yahut özel smmm sınavı gibi sınavdan başka herşeye benzeyen uygulamalarlatürmoba bu işi para kapısı olarak kullandırmayacaklar, yetkilendirme sanayi ve ticarete bakanlığına yahut yeni kurulan üst kurula bağlı birimlerce yapılacak, burada benzerlik olsun diye yapı denetim lisansı verilmesi süreci örnek olarak gösterilebilir. denetime tetkili kılınanlar, aynı zamandea muhasebecilik yapmayacaklar ( bu konu hala tartışılıyor, ama bağımsızlık ve meslekte uzmanlaşma gereği muhtemelen muhasebe işi yapan b denetim yapamayacak),
SPK dan aldığınız bağımsız denetim lisansı aynı şekilde size yetki vermeye devam edecektir, çünkü eğer inceleiyseniz yeni KHK de SPK nın bağımsız denetim ile ilgili bir çok yetkisi yeni kurulan üst kurula devredilmiş oldu, yani spk lişsansı olanlar, spk tabi kurumlarda (yeni deyimi ile kamu menfaati ile ilgili kurumlarda) b denetim yetkisine sahip olacaklar.
son olarak, TTK tabi denetim de ise işler biraz karşık, burada, ciro esas alınarak bazı sermaye şirketleri denetime tabi tutulacak, kobi lerde ise bu işi smmm veya ymmm ler yapacak, ancak düşündüğünüz şekildeki astronomik fiyatlarla olmayacağı söyleniyor, aslında bakarsanız muhasebecisinin bile parasını düzenli vermeyen - veremeyen kobilerin, yıllık 5-10 bin TL lik b.denetim ücretini vermesi pek akıl karı değil, emin olun devlet buna zorlarsa, çoğu kobi kapısına kilidi vurur gider, 5-10 bin TL kobilerin % 90 nı için ciddi paralardır. bu konuda, bize söylenen, internet üzerinden verilen beyanammelere benzer bir sistem ile kobilerin fin tablolarının denetimin yapılması, burada da en fazla MB nin talep ettiği ( en çok vergi kaçırılan) alanların denetimi şeklinde olacağı söyleniyor, benim bildiklerim bu, çoğu meslektaşım gibi bende bağ dent lisansını aldıktan sonra bunu kullanabilceğimiz bir işte çalışmıyourz, bir nevi uzmanlaşma amacı güdülüyor bu işte doğal olarak, ancak, bir araya gelmiş bağ denetçi meslektaşlarda çok iyi işler yapıyor, üstelik anadoluda, örneğin samsunda 3 adet bağımsız denetim firması var, yani biraz vizyon işi bu.