zirve

Spk Sınavında Başarılı Sayılan Konular İtibariyle Alınan Notların Kgk Yönetmeliğinde Geçerliliği

Üyelik
22 Ara 2012
Mesajlar
8
Konum
ANKARA
Değerli Arkadaşlar,

26 Aralık 2012 Tarih ve 28509 sayılı Resmi Gazete yayımlanan KGK Bağımsız Denetim Yönetmeliği'nin tüm meslek mensubu arkadaşlara iyilikler getirmesini temenni ediyorum...

Yönetmelikte, bağımsız denetçilik sınavıyla ilgili olarak SMMM ünvanlı arkadaşların tabi olacağı sınav konuları aşağıda belirtilmiştir:

b) Muhasebe Standartları (Türkiye Muhasebe Standartları, yıllık ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasına ilişkin mevzuatta yer alan düzenlemeler ve standartlar),
c) Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim,
ç) Denetim (Türkiye Denetim Standartları, mesleki etik kuralları, bağımsızlık, risk yönetimi, iç kontrol ve denetimle ilgili diğer mevzuat ),
e) Sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik mevzuatı,

Şimdi şu soruyu sorabiliriz.15-16 Aralık 2012 sınavında başarılı olamayıp SPK lisansını alamayan 60 ve üstü not alanların durumu ne olabilir ?

Bu durum Yönetmelikte Geçici Madde 1-(3) 'te aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.
"(3) 1/1/2013 tarihinden önce kamu kurumları tarafından bağımsız denetçiliğe ilişkin yapılan sınavlara girenlerin, bu sınavlarda başarılı sayıldıkları konular itibarıyla aldıkları notlar, mevzuatı uyarınca geçerli süre içinde ve talepleri halinde bu Yönetmelik uyarınca yapılacak sınavda veya dördüncü fıkra kapsamında bulunanlar için yapılacak eğitimde dikkate alınır.

Dikkat ederseniz "başarılı sayıldıkları konular itibariyle aldıkları konular" diye belirtilmiştir.
SPK 15-16 Aralık 2012 Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları Kılavuzunda bu durum aşağıdaki şekilde yazılıdır.

14. SINAV NOTLARI, PUANLAMA VE SINAVLARDA BAŞARISIZ OLANLAR
Sınavlarda başarılı sayılmak için;
(a) Sınav konularının her birinden alınacak notun 100 üzerinden en az 60 olması,
(b) Alınan notların aritmetik ortalamasının en az 70 olması,

Yukardaki açıklamalara göre 3 ders grubunda 60 ve üstü alınan notlar; (b-muhasebe standartları ç) denetim e) Sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik mevzuatı sınavlarında
muaf olabileceği gözükmektedir.(Yani, KGK denetçilik sınavında sadece Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim ana konusunda sınava girilebilecektir.)

Bu soruyu KGK'ya yönetmelik çıkmadan evvel sorduğumuzda; Yönetmeliğin yayımını müteakip eğitim programının içeriğinin açıklanacağını ve konuya ilişkin değerlendirmenin, programın içeriğinin belirlenmesinin ardından yapılmasının daha doğru olacağı bilgisini aldık.
 
Üyelik
18 Ara 2012
Mesajlar
24
Konum
istanbul
Bilgilendirme için teşekkür ederim.kurumsal yönetim ilkeleri ve finansal yönetim girmiş olduğumuz mevzuat sınavının da içeriğinde vardı? o sınavı verip ortalamadan bekleyen vardır..ortamamadan bahsedilmemiş tebliğden:)?
 
Üyelik
25 Tem 2012
Mesajlar
175
Konum
Ankara
Değerli Arkadaşlar,

26 Aralık 2012 Tarih ve 28509 sayılı Resmi Gazete yayımlanan KGK Bağımsız Denetim Yönetmeliği'nin tüm meslek mensubu arkadaşlara iyilikler getirmesini temenni ediyorum...

Yönetmelikte, bağımsız denetçilik sınavıyla ilgili olarak SMMM ünvanlı arkadaşların tabi olacağı sınav konuları aşağıda belirtilmiştir:

b) Muhasebe Standartları (Türkiye Muhasebe Standartları, yıllık ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasına ilişkin mevzuatta yer alan düzenlemeler ve standartlar),
c) Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim,
ç) Denetim (Türkiye Denetim Standartları, mesleki etik kuralları, bağımsızlık, risk yönetimi, iç kontrol ve denetimle ilgili diğer mevzuat ),
e) Sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik mevzuatı,

Şimdi şu soruyu sorabiliriz.15-16 Aralık 2012 sınavında başarılı olamayıp SPK lisansını alamayan 60 ve üstü not alanların durumu ne olabilir ?

Bu durum Yönetmelikte Geçici Madde 1-(3) 'te aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.
"(3) 1/1/2013 tarihinden önce kamu kurumları tarafından bağımsız denetçiliğe ilişkin yapılan sınavlara girenlerin, bu sınavlarda başarılı sayıldıkları konular itibarıyla aldıkları notlar, mevzuatı uyarınca geçerli süre içinde ve talepleri halinde bu Yönetmelik uyarınca yapılacak sınavda veya dördüncü fıkra kapsamında bulunanlar için yapılacak eğitimde dikkate alınır.

Dikkat ederseniz "başarılı sayıldıkları konular itibariyle aldıkları konular" diye belirtilmiştir.
SPK 15-16 Aralık 2012 Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları Kılavuzunda bu durum aşağıdaki şekilde yazılıdır.

14. SINAV NOTLARI, PUANLAMA VE SINAVLARDA BAŞARISIZ OLANLAR
Sınavlarda başarılı sayılmak için;
(a) Sınav konularının her birinden alınacak notun 100 üzerinden en az 60 olması,
(b) Alınan notların aritmetik ortalamasının en az 70 olması,

Yukardaki açıklamalara göre 3 ders grubunda 60 ve üstü alınan notlar; (b-muhasebe standartları ç) denetim e) Sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik mevzuatı sınavlarında
muaf olabileceği gözükmektedir.(Yani, KGK denetçilik sınavında sadece Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim ana konusunda sınava girilebilecektir.)

Bu soruyu KGK'ya yönetmelik çıkmadan evvel sorduğumuzda; Yönetmeliğin yayımını müteakip eğitim programının içeriğinin açıklanacağını ve konuya ilişkin değerlendirmenin, programın içeriğinin belirlenmesinin ardından yapılmasının daha doğru olacağı bilgisini aldık.

Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim konularıda Sermaye Piyasası Mevzuatı dersinin içinde yer olmaktadır. Dolayısıyla sadece veremediğimiz ders hangisiyse o dersten girmemiz gerekir.
 
Üyelik
18 Ara 2012
Mesajlar
5
Konum
istanbul
Merhaba birşet sormak istiyorum ben spk sınavından muhasebe standartları dersinden sınava girdim sonucu bekliyorum...eğer 60 üstü alırsam fakat ortalamam tutmazsa durumum ne olacak? Yani o dersden muafmı olucam yoksa standartlardan gene giricekmiyim sınava?
 
Üyelik
22 Ara 2012
Mesajlar
8
Konum
ANKARA
KGK, bu durumu eğitim programı içeriğini açıklarken değerlendirecektir ve muhtemelen yukarıda belirttiğim gibi konu bazında başarılı sayılan 60 ve üstü notları kabul edebilecektir diye düşünüyorum.
 
Üyelik
16 Ara 2012
Mesajlar
75
Konum
trabzon
yine bir belirsizlik var hiç şaşırmadım alıştık nasılsa. şimdi ben eğer iptal soru olmazsa 69,33 ortalama ile spk belgesi alamıyorum ve kgk nin ilerde bana ne diyeceğini 44 gözle bekliyorum bu anlaşıldı. peki belge sahibinin durumu ne olacak
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,270
Konum
Manisa
Belge sahibi olanlarda eğer 15 yıllık deneyim yok ise paşa paşa denetçi yardımcılığını tamamlayacak.
 
Üyelik
29 Ara 2012
Mesajlar
33
Konum
izmir
Merhaba Arkadaşlar,

SPK lisansı almaya hak kazanmış bir SMMM nin 15 yıl hesabı nasıl yapılacak 3568 sayılı kanuna göre diyor ama bazı arkadaşlar SMMM ruhsatını aldıktan sonra diye bir
şey yazmış.Ben yönetmeliği okuduğumda şu sonucu çakardım.Sizce yanlışmı düşünüyorum.

1-3568 sayılı kanuna göre staj ve meslekte bulunan yıllar(SM stajı dahil,SM mesleki süre dahil,SMMM olduktan sonraki süreler dahil)+ 4 yıllık lisans süresi
2-SPK lisansına sahip ve SMMM olan bir meslek mensubu 15 yıllık mesleki süreye sahipse Sorumlu bağımsız denetçi olabilecek(herhangi bir staja gerek yok)
 
Üst