fonradar

Spk Sınavında Ortalama Problemi-69,33

mohicans

Tanınmış Üye
Arkadaşlar merhaba,

Yoğun çalışma temposundan Aralık/2011 döneminde girmiş olduğum SPK Sınav sonuçlarına bakmayı ihmal ettim.Daha sonra not görünteleme sistemi kapandı. Bende notlarımı sistemin kapanmasından dolayı öğrenemedim.
Sizlerinde bildiği üzere Sistem dün açıldı ve notlarımı kontrol ettiğimde
SPK Bağımsız Denetim : 72
Muhasebe Standartları : 72
SPK Mevzuatı : 64 olmak üzere
Ortalamanında : 69,33 olduğunu gördüm.
SPK kayıt kılavuzunu incelediğimde buçuklu puanların tama tamamlanacağını gördüm.Şu anki puan sisteminde buçuklu puan almakda mümkün değil. Diğer tarafdan tksab'yi bu konuda aradım. Onlar net bilgi veremiyorlar. Acaba bu durumda olan arkadaşlarımız varmı. Bunlar SPK ile görüşüp belge aldılarmı. Yoksa alamadılarmı. İtiraz edenler varsa ve sonuçlarını paylaşırlarsa sevinirim.
Eminimki benim başıma gelen bu durum bir çok arkadaşımızın başına gelmiştir.

Ynt: Spk Sınavında Ortalama Problemi-69,33

Ben de ayni sizin gibi Aralik 2011'de girdim ve ayni sekilde 69.33 ortalamada kaldim, yarim soru gerekiyordu :( Acikcasi itiraz etmedim, bugun Eylul'deki sinava basvurdum.

Simdi ben de sinav kilavuzuna baktim, soyle yaziyor:

"Ancak sınav başarı ortalamasında buçuklar oluşabileceğinden, söz konusu buçuklu rakamlar yuvarlanarak tama iblağ edilebilecektir."

Benim buradan anladigim 69.50 ve uzeri olursa tamamlanacagi. Bilmiyorum yanlis mi anliyorum.

Ynt: Spk Sınavında Ortalama Problemi-69,33

Aslında sorun , şu anki puanlama sisteminden kaynaklanıyor. Buna göre şu an 69,50-69,99 almak veya ortalamanın 69,50-69,99 olması zaten mümkün değil, dolayısıyla sınav kılavuzundaki bu ifade anlamsız kalıyordu. SPK'ya bu konu ile ilgili yazı yazdım Soru ve cevabı aşağıdaki gibi...

"Sayın Yetkili, Aşağıda yer alan sınav sonuçlarında da görüleceği üzere Aralık/2011 döneminde 3 dersten sınava girmiş ve 60 ve üzeri puan alarak, sınavdan başarılı olmuş bulunmaktayım. Not ortalama 69,33 olup, Sınav kılavuzunda belirtilen 69,50-69,99 puanın şu anki puanlama sistemi ile alınmasının mümkün olmaması nedeni ile burada kastedilen ortalama puan konusunda bilgi verilmesini"

SPK'nın cevabı
"Kurulumuz düzenlemeleri uyarınca lisans alınması için ilgili sınavının her bir sınav konusundan en az 60 ortalamanın da en az 70 olması gerekmektedir. 2010 yılından önce yapılan lisanslama sınavlarında konu bazında 0,50?nin üzerinde olan küsuratlı olan notlar tama iblağ edilmiş, ancak ortalamalar yeniden tama iblağ edilmemiştir. 2010 yılındaki sınavlarımızda soru sayılarının konu bazında küsuratlı sonuç vermeyecek şekilde değiştirilmesi nedeniyle sadece ortalamada 0,50?nin üzeri olan notlar tama iblağ edilmektedir. 0,50?nin altındaki küsuratların yukarıya doğru iblağı mümkün değildir. "

Sonuç olarak not yükseltme amacıyla yalnızca SPK'da bağımsız denetim sınavına gireceğim