fonradar

ssk açılışından önce işçi girişi ??

Bir yolu mutlaka olmalı

Kuruma vermiş olduğum İşyeri bildirgesi 05.05.2009 tarihli olup İşçi Girişi sehven 04.05.2009 tarihine yapılmış ve tarafımıza bu işlemden dolayı cezai işlem uygulanmıştır.

Yani başka bir ifadeyle resmi olarak tanınmayan bir işyerine resmi olarak işçi girişinden dolayı adıma ceza kesilmiştir.? Bu cezanın ortadan kaldırılması için nasıl bir itiraz yapılmalıdır
teşekkür ederim.

Ynt: ssk açılışından önce işçi girişi ??

Bu ceza maalesef kaldırılamaz.
Şöyleki;İşyeri bildirgesi en geç işçi çalışmaya başlanıldığı tarihte kuruma verilmiş olmalıdır.
işyeri bildirgesi 5.5.2009
işçi girişi :4.5.2009 olduğuna göre,işyeri bildirgesini zamanında vermediğinizden dolayı ceza uygulanmış olmalı.

Ama işçi işe giriş tarihini (kuruma dilekçe vererek)işe giriş tarihim 5.5.09 dur.şeklinde beyanatta bulunursa ufakta olsa bir şansınız olabileceğini düşünüyorum.

işe giriş bildirgesinin zamanında verilmemesinden dolayı bu tarz bir beyanatla cezadan kurtulan oldu mu uygulamalısını yapan var mı.

uzun zaman önce benzer bir durumdan,işçinin beyanatıyla kurtulduk,İPC iptal oldu.

Bu konuda 2007 yıllarından kalma bir başlık var diye hatırlıyorum. Süreç komple işlenmişti.

daha önce açmış olduğum bir iş yerinde toplu giriş yaparken bir kişinin tarihini sehven yanlış yaamış ve anında internetten bana bir asgari ücret tutarında ipc uygulandığı uyarısı gelmişti hemen kuruma dilekçe ile başvurup iş yeri açılış tarihimi ve daha öncesinde böyle bir işyeri numarasının bulunmadığını işyeri açılış belgemle birlikte sundum gerekli araştırma yapılacağını ve bundan ceza almayacağımı bildirmişlerdi bir sene oldu ve henüz bir ceza uygulaması yapıldı

Ne yazık ki bu durumla biz de karşılaştık. İncelemeye sevk ettiler. İşçiye sorulup gerçekliği tespit edilecek denmişti.

İşçilerin el yazısı ile çalışmaya başladıkları tarihi belirtir dilekçe ile firma adına iptaline yönelik ayrıntılı bir dilekçe vermeniz gerekiyor. Heleki açtığınız işyeri ihaleli bir işe aitse ihaleyi açan idare tarafından tutulmuş işyeri teslim tutanağında eklerseniz cezanın iptaline ilişkin hiçbir engel kalmaz.