SSK Bağkur Çakışması.

1986 yılında ssk lı olarak başladım. aylık olarak genelde 30 gün prim ödenmekle beraber bazı aylarda 5 gün prim ödenmiş 2 -3 ay hiç prim ödenmemiş. ancak çıkış da yapılmamış. 1989 sonunda çıkış yapılmış. bu arada
1987 -1988 yıllarında vergi kaydım da çıktı . ssk lılığımda hiç kesinti olmadığı için bağkur a bildirmedim ve prim ödememiştim.

ssk lılığımda kesinti olmamasına rağmen(çıkış yok) bazı aylarda eksik bazı aylarda hiç prim ödenmediğini ileri sürerek bağkur bu sebeple borç çıkarabilirmi?

bağkur a ilk tescil tarihim (kendim bildirdim)25 5 1999
4 10 2000 öncesinde olmasına rağmen 4956 sayılı yasa geçici 18 . maddeye rağmen bağkur 1987 1988
yıllarına ait borç çıkarabilirmi

özellikle benzer durumlarla karşılaşmış arkadaşlardan yanıt rica ediyorum

Ynt: Ssk bağkur çakışması.

smmm fatih bey cevabınız için teşekkür ederim. ancak endişem şudur ki bağkur bana : çıkışın yapılmamış fakat hiç ssk primi yatmayan aylar var bu sebeple seni ssk dan çıkmış kabul ederiz diyebilirmi? vergi kaydımın sözkonusu olduğu sürenin yüzde 90 lık kısmında prim yatmış olmasına karşın yinede endişeliyim.

çünkü azda olsa bir şey bulup borç çıkarmak için sanki özel bir gayret içerisinde bağkur. ssk dan verilen ve internetten de alınabilen ''ssk sigortalı hizmet dökümü'' listesiyle de yetinmediler. bu listede ilgili dönemde işten çıkış olmadığı açıkça görülüyor. ancak bağkur ssk arşivinden ay be ay döküm istedi.

emeklilik dilekçemi ağustos ayında vermiştim . eğer bağkur borç çıkarmayı başarabilirse borç ödendikten sonraki aydan itibaren aylık bağlanacağı için 5 aylık kaybım olacak. sonra mahkeme vs

cevabınız için teşekkürler

04/10/2000 öncesinde olduğundan dolayı borç çıkmaması lazım. Eğer çıkarsa iptal edilmesi gerekir.

ancak ilk tescil 1999 yılında ve 4 10 2000 den önce olduğu için 4956 yasa geçici 18. maddeye
rağmen borç çıkarabileceklerini söylüyorlar. bu 4956 geçici 18 madde ilginç gerçekten. 2003 yılında yasa çıkmış ve 08 02 2004 e kadar başvuru yapılması halinde tescilli bağkurlulara 4 10 2000 öncesi süreleri , başvuruda bulundukları tarihteki basamaktan ödeme imkanı veriyor ödemezsen borçlarını da sürelerini de silerim demiyor açıkça. bu imkandan faydalanmaz isen gecikmesiyle birlikte alırım demek istiyor.

mantiki

5510 ile bağlantı kurarsak nasılki 5510 , 1 10 2008 den sonra 6 aylık süre verdi 4 10 2000 ila 1 10 2008 arasında tescilin yoksa 1 10 2008 + 6 ay içinde başvurmazsan sürelerini de borçlarını da silerim dedi. Buna mukabil 5510 geçici 17 ile 5 yılı aşan boçlar için başka bir imkan getirdi

yani biraz karışık oldu ama özetlersek nasıl 1 10 2008 den önce 4 10 2000 - 1 10 2008 arasında tescilin varsa fakat 5 yıldan fazla borcun yoksa bu borçları silmiyorsa aynı mantıkla 4 10 2000 den önce tescil olduğu için bu borçları da sigortalılık süresiyle birlikte silmeyecektir diye düşünüyorum.

bendeki asıl problem 1986- 1989 arasındaki ssk sigortalılığı bazı aylar (2 ay) hiç prim yatmamış
bazı aylarda 5 - 10 ssk primi yatmış bu sebeple ssk çıkışı olmasa bile senin ssk lılığını kesintiya uğramış derse bağkur bana ne yapabilirim onu düşünüyorum

İşyerinde çalışırken sağlık problemleri yaşadım ve bu sebepten eksik gün gösterildi derseniz ne diyebilirler?Hiçbirşey diyemezler ki gerçekten böyle olmuş olabilir.Zaten eksik gösterilen günleriniz olmasına rağmen,işten çıkışınız olmadığı için böyle bir borç çıkartamazlar

Ynt: SSK Bağkur Çakışması.

iyi günler.04/10/2000 den önce tescilinşz yapılmamış olsaydı,bağkur herhangi bir prim talebinde bulumamazdı.
ancak 04/10/2000 de tescillendiğiniz için bağkur tescilli olduğunuz dönemlerin primlerini ister.(Mükellefiyet veya oda kayıt durumuna bağlı olarak) ancak ssk lı olduğunuz çakışan gün primlerini bağkurlu olmanız gereken günlerden düşürtebilirsiniz.