SSK dan Emekli Olabilirmiyim ?

2009 senesinde 3201 say. kanuna göre 9000 is günkarsiligi emeklilik icin SGK ya basvurdum .fakat beni otomatik olarak BAGKUR dan emekli yapacaklar.
Fakat ben SSK dan emekli olmak istiyorum bunun icin SSK li olarak calismaya baslasam ne kadar zaman SSK li calismam lazim , ne zamman SSK dan emekli olabilirim , su anda yasim 51 T.C de calsmisligim yok.
Cevaplariniz icin simdiden Tesekürler.

Saygilarimla
Ümit Bilen

Ynt: SSK dan Emekli Olabilirmiyim ?

Yurtdışı borçlanmasına başvurmadan önce, 3- 4 gün Türkiye?de bir işyerinde 4/a (SSK) kapsamında çalışıp ayrılmanız, daha sonra borçlanma işlemlerini yapmanız gerekir. Borçlanma tutarını ödedikten sonra diğer şartlar da oluşmuş ise başvurunuzu yapıp SSK şartları ile emekli olursunuz.

cevabiniz icin cok cok tesekürler.
benim sorum acaba o zaman emeklilik yasi 60a mi atar yoksa (zaaten su an 9000 üzerinde is günüm mevcut) bu birkac gün veya aydan SSK kayiti ile de hemen hak kazanabiliyormuyum
cevabiniz icin simdiden tesekürler.

selamlar
ümit bilen

Yurtdışında 18 yaşınızı doldurduktan sonra, Türk vatandaşı iken geçen ve belgelendireceğiniz süreleri borçlanabilirsiniz. Burada önemli olan sigortalılık başlangıç tarihinin tespitidir.
1- Tam olarak doğum tarihiniz bilinmeden emeklilik hesabı yapılamaz.
2- Yurtdışında çalıştığınız dönemlerde Türk vatandaşlığınızdan çıkıp çalıştığınız süreler var mı? Bu süreler borçlanmaya dahil edilmez.
3- Yurtdışı borçlanmaya başvuru yaptınız mı? Yaptıysanız ödemesini yaptınız mı?
4- Emekliliğe başvuru yaptığınızı belirtmişsiniz. Başvuru yaptınız ise SSK şartları ile emeklilik hakkını kaybettiniz. Bu başvuru resmi olarak emeklilik başvurusu mu? Yoksa bilgi edinme mi?

1980 den 2009 akadar araliksiz disarda calismisligim var
1959 dogumluyum

basvuru yaptim ama bu meblag tahakuk edilmedigi zaman (3 ay icersinde iptal edilecek ) yeniden basvuracagim
ne mutlu Türküm Diyene

Tam olarak tarihler gün/ay/yıl şeklinde ifade edilir..."1959 doğumluyum" "1980 den 2009 a kadar çalıştım" bilgileri ile sağlıklı emeklilik hesabı yapılmaz...

SGK ile yaptigim tel. görüsmesinde bana SSK da birkac gün kayitli ol ve tekrar bas vur dediler .
benim sizden rica ile bilmek istedigim , acaba ozaman emeklilik 60 yasina uzarmi lütfen cevabinizi bekliyorum
saygilarimla
ümit bilen

Beyfendi size email adresimi bildiriyorum
eger mümkünse sizinle bizat sahsen tel. ile görüsmek istiyorum eger sizin tarafinizdan bir sakincasi yoksa bana Tel. numaranizi gönderirseniz memnun olurum.
[email protected]