fonradar

SSK lı mı? Bağ-Kurlu mu olacağım?

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ekrem Sarısu
SSK lı mı? Bağ-Kurlu mu olacağım?

Soru: Üzerine iki kamyon kayıtlı. 1999 dan bu yana vergi mükellefiyim. Ancak, Bağ-Kura kayıt olmadım. Son üç yıldan beride bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyorum. Bağ-Kurdan cezaya çarptırılır mıyım? Bağ-Kurlu olmak gerekiyor mu? Yoksa SSK ya devam mı edeyim?

Sami

Cevap: Sizin gibi süresi içinde Bağ-Kura kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü 1 Ekim 2008 den itibaren başlatılıyor. Bu tarihten önceki Bağ-Kur sorumluluğundan kurtuldunuz. Üç seneden beride sigortalı bir işte çalıştığınıza göre, sigortanızı kesintiye uğratmadığınız sürece Bağ-Kurlu olmayabilirsiniz.

İntihar eden esnafın çocukları

Soru : 2008 tarihinde emekli sandığından emekli olan kadına emekli aylığı bağlanıyor. Ancak 2009 yılında eşi intihar ederek ölüyor. Kadın iki çocuk ve bir sürü borçla baş başa kalıyor. Bu kadının babası SSK emeklisi olup annesi sağ. Bu durum da kocası ölen kadına ölen babasından yetim aylığı bağlanabilir mi?

Yavuz Şipal

Cevap: : 1- Kadın, ölüm tarihinden itibaren 3 ay içinde mirası reddetse (3 ay dolmamışsa halada reddedebilir). Kocasının borçlarından dolayı Kimse 1 TL dahi isteyemezdi. Muhtemelen kocası Bağ-Kur sigortalısı. 1800 günden fazla prim ödemesi varsa, kocasından da ayrıca eş ve çocuklarına dul-yetim aylığı bağlanırdı(koca sigortalıda olsa aylık bağlanırdı).

2- Emekli Sandığı?ndan emekli olan kadına SSK emeklisi babasından yetim aylığı bağlanmaz.

Banka mevduatındaki Devlet güvencesi

Soru: Banka mevduat hesaplarındaki paraların 50 bin TL ye kadar olan kısmının Devletin güvencesinde olduğunu biliyoruz. Peki 200 bin TL parası olan biri, parasını 50 biner TL olarak bunu 4 ayrı bankaya yatırsa, parasının tamamı güvencede olur mu? Yoksa sadece 50 bin lirası mı güvence de olur?

Levent Bilgin

Cevap: Parasını 4 farklı bankaya yatıranın her bankadaki parasının 50 bin TL si Devlet güvencesindedir. Her bankada 50 bin TL olmak üzere 4 bankada toplam 200 bin TL si güvencededir.

Evini kiraya verip kirada oturan emekli

Soru : Emekliyim. Bir evim var. Eşim torunumuza baktığından, Ocak ayında dairemi kiraya verdim. Kızımın evine yakın bir eve kiraya çıktım. Aylık 500 TL kira alıyorum. Üstüne 100 TL koyarak 600 TL kira ödüyorum. Aldığım kiradan çok kira ödediğim için beyanda bulunmayacağımı düşünüyorum. Ancak, beyanname vereceksin diyende var. Ben beyanname verecek, vergi ödeyecek miyimdim? Aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap: : 2009 da elde edeceğiniz kira tutarı bu yıla ilişkin 2.600 TL konut kira geliri istisnasından fazla olduğu için beyanname vermek zorundasınız. Ancak, beyanname vermek vergi ödeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü beyanda gerçek gider usulünü seçer ve ödediğiniz kiraları, kira gelirinizden düştüğünüzde, ortada üstünden vergi hesaplanacak kira kalmaz. Ve vergi tahakkuk etmez. Yani vergi ödemezsiniz.

Geçmişteki prim ödenmeyen günler borçlanılarak kazanılamıyor

Soru: 25 Şubat 1961 doğumluyum. Almanya?da 4 yıl çalıştım. 1978-1981 yılları arası ve sonra Türkiye?ye dönüşte sigorta paramı geri çektim. Almanya çalışma sürelerimi borçlanabilir miyim? Ayrıca eksik günlerimi geriye dönük ödeme yaparak tamamlayabilir miyim? Türkiye?de sigorta başlangıç tarihim 1989 olup toplam 2300 iş günü prim ödenmiş durumdayım. Şuanda çalışmıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Emine Macunlu

Cevap: Yurtdışındaki 18 yaşını tamamladıktan sonraki çalışma sürelerinizi borçlanarak kazanabilirsiniz. Almanya?daki çalışma sürenizi ve Türkiye?deki sigorta başlangıcınızı tarih yerine yıl olarak verdiğinizden sorunuzu varsayımlı olarak cevaplandırabiliyoruz. Üç yıl yurtdışı çalışma sürenizi borçlandığınızı ve Türkiye?de 1 Temmuz 1989 da sigortalı olduğunuzu varsaydığımızda, emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5150 gün prim ödeme ve 43 yaş şartlarına tabisiniz. 1770 gün daha prim ödeyerek, borçlanmayla 3380 güne yükselecek olan prim ödemenizi 5150 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.(ara vermeden prim öderseniz Nisan 2014 ayında)

Geçmişteki prim ödenmemiş boş günleri borçlanarak kazanmanız mümkün değil.

Malulen emeklilik için yüzde 60 işgücü kaybı gerek

Soru: 1 Ocak 1969 doğumluyum. SSK girişim 1997 yılının Ocak ayı. 2001 yılında Ankara Numune Hastanesi?nden yüzde 55 oranında özürlü raporu aldım. Fakat rahatsızlığım giderek artmaya başladı. 2000 günden fazla prim günüm var. Malulen emekli olabilir miyim? Olabilmem için ne yapmam gerekiyor?

Murat ÖZDEMİR/ TEKİRDAĞ

Cevap: Malulen emekli olmak için 10 yıl sigortalılık süresi 1800 gün prim ödeme ve yüzde 60 işgücü kaybı raporu aranıyor. Süre ve prim şartını sağladığınızdan yüzde 60 iş gücü kaybı raporu alabilirseniz malulen emekli olabilirsiniz.