fonradar

SSK Primi Neden Tavan Ücretinden Kesiliyor Lütfen Yardım !!

Ben
Bir özel şirkette satış mühendisi olarak çalışıyorum.
2010 yılından 9000 tl brüt prim hak ettim.
3300 de brüt maaşım vardı.

Ocak ayında 12300tl ssk ya bildirildi.

Şubat ve mart aylarında 5177 tl tavan ücretinden ssk kesildi.
Ancak benim bu aylardaki brütüm 3300 dü. Doğal olarak az maaş aldım.

Muhasebeye sorduğumda 2 ay boyunca tavan ücretinden SSK kesiliyor dediler.
Ben buna inanmadım. Gerçekten bu böylemi oluyor.

Bilgisi belgesi olan arkadaşlar lütfen bana yardımcı olur mu?

Ynt: SSK Primi Neden Tavan Ücretinden Kesiliyor Lütfen Yardım !!

merhaba,
öncelikle ocak ayın ssk'ya 12.300 tl bildirilemez. en yüksek olan tavan ücret üzerinden ssk tavan gözükür. ama kazanç 12.300 tl gözükür.

şubat mart aylarında önceki ayların farkını kapatmak için tavandan göstermiş olabilir. deyatlı olarak bordroya bakarsanız daha net anlaşılabilir.

Prim,ikramiye vb. ödemeler dolayısıyla kazanç tutarı prime esas kazanç tutarı tavanını aşarsa, bu ödemelerin tavanı aşan kısmı en fazla takip eden 2 ay daha prime esas kazanca dahil edilmektedir. 01/01/2011-30/06/2011 arası prime esas kazanç tavan 5.177,40 TL dir.

28 Eylül 2008 PAZAR
Resmî Gazete
Sayı : 27011

TEBLİĞ

Sosyal Güvenlik Kurumundan:

5510 SAYILI KANUNUN 4 ÜNCÜ MADDESİNİN BİRİNCİ FIKRASININ (a) VE (b) BENTLERİ

KAPSAMINDAKİ SİGORTALILAR İLE SADECE GENEL SAĞLIK SİGORTASINA

TABİ SİGORTALILARIN PRİME ESAS TUTULACAK KAZANÇLARINA

DAİR TEBLİĞ

...
...
...
2.1.5- Prime esas kazancın üst sınırını aşan ücret dışındaki ödemeler:
Bilindiği gibi, ücret dışında sigortalılara ödenmekte olan prim, ikramiye gibi her türlü ödemeler, ödemenin yapıldığı ayın kazancına dahil edilerek prime tabi tutulmaktadır. Ancak, sözü geçen ödemelerin ücret ile birleştirilerek prime tabi tutulması durumunda, bazı sigortalıların aylık prime esas kazançları, prime esas kazancın üst sınırını aşabilmektedir.

Bu durumda, sigortalılara, ücretinin yanı sıra prime esas kazanca dahil edilebilecek nitelikte ücret dışında ödeme yapılması halinde, bu nitelikteki kazançlar, prime esas kazanç aylık üst sınırı aşılmamak kaydıyla prime tabi tutulacak, buna karşın her iki kazanç toplamının üst sınırı aşması halinde, ücret dışındaki ödemenin üst sınırı aşan kısmı, 5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesi hükmü de dikkate alınarak en fazla takip eden iki ayın prime esas kazanç tutarına dahil edilecektir.

Örnek- Aylık brüt ücreti 3.000,00 YTL olan (D) sigortalısına, 2008/Ekim ayında brüt 4.000,00 YTL ikramiye ödendiği varsayıldığında, 01/07/2008 ? 31/12/2008 tarihleri arasında aylık kazanç üst sınırı 4.151,70 YTL olduğu nazara alınarak bahse konu sigortalının,

2008/Ekim ayındaki prime esas kazancı 3.000 YTL ücret + 1.151,70 ikramiye = 4.151,70

2008/Kasım ayındaki prime esas kazancı 3.000YTL ücret + 1.151,70 ikramiye = 4.151,70

2008/Aralık ayındaki prime esas kazancı 3.000YTL ücret +1.151,70 ikramiye = 4.151,70,

olarak Kuruma bildirilecek,

1.151,70 X 3 = 3.455,10 prime esas kazanca dahil edilen ikramiye,

4.000,00 ? 3.455,10 = 544,90 YTL tutarındaki ikramiye ise prime esas kazanca dahil edilmemiş olacaktır.

Diğer taraftan, sigortalılara, çeşitli nedenlerle (ücretsiz izin, istirahat gibi) ay içinde çalışmasının bulunmadığı ve ücret ödenmediği aylarda prime esas kazanca dahil olacak nitelikte ücret dışında bir ödeme yapılması halinde, ücret dışındaki bu ödemeler, ödemenin yapıldığı ayda sigortalının prim ödeme gün sayısının bulunmaması nedeniyle ödemenin yapıldığı tarihi takip eden iki ayı geçmemek üzere ilgili ayların prime esas kazancına dahil edilecektir. Ancak ödemenin yapıldığı tarihi takip eden iki ayda da ücret ödemesine hak kazanılmadığı durumlarda, ücret dışındaki bu ödemeler prime esas kazanca dahil edilemeyecektir.

ssk primi ne kadar

merhabalar eşim 15 gun ssk lı olarak gorunuyor işvereniyele anlaşıp 15 gunu de kendısı odeyecek işveren ssk asgari ücrette ödediği prim ne kadar acaba?

Net rakam verememekle birlikte 300-350-400 arasında maliyetler değişiyor. Neden; Agi ödemeleri, İşverenin primlerini düzenli ödeyip ödememesi gibi.