SSK sı Devam Eden İşyeri Ortakları 1.10.2008' de Bağ-Kur'a Geçmek Zorunda mı?

17.05.1969 doğumluyum ve 01.10.1994 tarihinde SSK?lı oldum. 02.04.2005 tarihi itibari ile 3897 prim günü ödemiş durumda iken bir işyerine ortak oldum. İşyerine ortak olduğum gün bir işyerinde halen SSK.lı olduğum için SSK kaydımı kendi şirketime aldım ve prim ödemeye devam ettim. Ortağı olduğum işyerinde SSK kaydım 03.04.2005?te başladı ve halen devam ediyor.

İşyerimizi açtığımızdan bu yana şirketin vergi dairesi (vergi numarası değişmeden) adres değişikliğinden dolayı başka bir vergi dairesine taşındı ve haliylen işyeri no.su değişti. SSK hizmet dökümümde bu işyeri değişiminden dolayı ilk işyeri no.sundan 05.02.2008?de çıkış ve 5 günlük prim ödemesi görülüyor. Buna karşılık yeni işyeri no.suna 06.02.2008 tarihinde giriş ve 24gün prim ödemesi görülüyor. Şubat ayı için bu sene 29 gün çektiğinden toplam 29gün prim ödenmiş durumda özetle...halen kesintisiz ortağı olduğum işyerinde SSK primleri adıma yatıyor. (Bu arada başka bir işyeri adıma şubat ayında 30gün yatırmış durumda).

Mühendis olduğum için bir kısım devlet ihalelerine girebilmek için birçok meslektaşım gibi 2005-2008 döneminde aynı anda birkaç işyerinde çalışır şekilde adıma SSK primi ödeniyor. Bu şirketlere de bir sürü giriş çıkış var ve aynı sene içinde 360gün yerine 538 gün ödenmiş seneler dahi var.

Size sorularım şunlar olacak :

1. Bir kısım uzmanlar Limite dşirketi ortağı mutlaka Bağkurluu olmak zorunda diyor, halbuki mevzuatta kesintisiz SSK kaydı varsa gerekmez diye bir ibare var. Bu konuya açıklık getirirmisiniz?
2. Yukarıda açıkladığım durumlardan dolayı (hizmet dökümümde giriş çıkış olmasından dolayı) ortağı olduğum bir işyeri olduğu için Bağ-Kur?a geçmek zorunda mıyım?
3. ?SSK?da çalışma kesintisiz devam ederse Bağkur üyesi olunması gerekmez? deniliyordu. Giriş-çıkışlardan dolayı özellikle adıma başka işyerlerinin fazladan SSK prim ödemesi yamasından dolayı ?SSK?da kesintisiz çalışma durumum? geçerli sayışır mı? Yoksa bu giriş-çıkışlar beni zorunlu olarak Bağ-Kur?lu olmamı mı gerektiriyor?
4. Bağ-Kur?lu olmak zorunda isem ve ben bunu yapmadığım için tarafımca bir ceza vb durum oluşacak mı?
5. Eğer öyle yada böyle Bağ-Kurlu olmak zorunda isem bundan kurtulmamın yolları var mı? Yani başka bir işyerine kaydımı aldırıp kesintisiz SSk primi ödenmesini sağlamak gibi? Yoksa 2009?da iki kurum birleşeceğinden SSK?da olmanın avantajı ortadan kalkmış mı olacak?
6. Bağ-Kur?lu olmak zorunda isem hangi basamaktan başlayacağım ödemelere?
7. Emekli aylığımı artırmak için (SSK ve/vey Bağkur) şimdiden ne gibi adımlar atmam gerekir?

Şimdiden teşekkürler..

Ynt: SSK sı Devam Eden İşyeri Ortakları 1.10.2008' de Bağ-Kur'a Geçmek Zorunda mı?

1. Şirket ortakları ortaklığa girdikleri günden itibaren Bağkurlu olmak zorundadırlar. Ancak ortaklığa giriş tarihinde SSK lı iseler bu SSK ları kesintiye uğrayana kadar Bağkurlu olma zorunlulukları yoktur. Bi gün dahi boşluk oluşursa Bağkurlu olma zorunluluğunuz başlar.
2. Eğer ki arada boşluk varsa Bağkurlu olmak zorundasınız. Bir ayda 30 günden fazla prim yatması bence bunu bozmaz.
3. Giriş çıkış arasında kesinti varsa yukarıda da söylediğim gibi Bağkur zorunluluğunuz başlar. Örn: 16.09.2008 de bir yerden çıkışınız yapılmışsa, 17 sinde mutlaka başka bir yere girişinizin olması gerekir.
4. 70 lira falan bir ceza söz konusu ama zorunluluğun başladığı dönemden itibaren bağkur primlerini alırlar.
5. Eski ortaklığınızdan ayrılıp yeni bir şirkete ortak olursanız ve SSK nızı kesintisiz yatırırsanız, kesinti olmazsa sıkıntı olmaz ama mevcut durumda BAğkur zorunluluğunuz var
6. Normalde 1 den 12 ye kadar basamak seçilebiliyor. Ancak bu işlemi Bağkurlu olma zorunluluğunuzun başladığı 90 gün içinde yapmazsanız sizi 1. basamaktan başlatırlar. kaç yıl geçmişse ona göre gerekli basamak artışlarını yapıp uygun basamağa yerleştirirler.
7. Bu konuyu tam bilmiyorum ama bağkurda çok düşük basamaktan başlayacağanız için emekli aylığınız da düşük olacaktır.

Bu arada bağkurlu olma zorunluluğunuz olduğu halde SSK ya prim yatmışsa bu primlerin işçi paylarını tekrar alınabildiği ilgili mevzuatta yazıyor. (ancak uygulama nasıl tam bilmiyorum). Ayrıca 1 Ekim 2008 den itibaren Şirket ortakları kendi işyerlerinde SSK lı olamayacaklar. Bundan sonra bunu da dikkate almanız gerekir.