Ssk teftişi için yazdırılan defterlerdeki hata varsa.?

muh1111

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar
şubat 2010 yılında ssk teftişi dolayısıyla 2009 yılı defterlerimizi dökmemiz aksi takdirde defter ve belgelerin teslim edilmemesi cezasıyla karşı karşıya kalacağımız söylendi. ve apar topar çok da kontrol edemeden 15 günde ne kadar kontrol edilebilirse edip defteri döktüm. ancak şimdi bazı hesaplarda yanlışlar olduğunu bunları düzeltmeden de bilançoyu hazırlayamadığımı görüyorum. bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. kapanışı ters kayıtla düzeltip hesapları düzeltmemin sakıncası olurmu olursa bu sakınca bana ne kadara patlar acaba?
syg..

Ynt: Ssk teftişi için yazdırılan defterlerdeki hata varsa.?

arkadaşlar
meslekte daha yeni olduğum için bu olay benim başıma gelmedi kimsenin demi başına gelmedi. acaba bu kadar büyük bir hatayı sadece ben mi yaptım. sizin defterlerlerinizde yanlış yazdırdığınız hiç mi yer olmadı? düzeltmeden bıraksam daha az vergi ödesem daha mı iyi olur acaba?

Teftiş sonrası son kaydın altına tarih ve imza atmadılar mı? Tabiiki kapanış kaydını ters kayıt yapıp düzeltmeler sonrası yeniden kapatmalısınız. Ancak tarih var ise df maliyece incelendiğinde sonrasında yapılacak kayıtlar için kayıt nizamına uymamaktan ceza kesilir.

sayın nane
evet tarih ve imza var. tekrar onaylatsam olur mu acaba?

Neyi onaylatacaksınız?

ssk müfettişine izah edip tekrar imzalatsam düzeltmeden sonraki son sayfayı olmaz mı genede ceza yermiyim?

daha önceki tarihi ne yapacaksınız? Kazıyamazsınız/yırtıp atamazsınız. Ayrıca sgk müfettişine gitmeniz işleri iyice karıştırır, bir cezada o kesmeye kalkabilir.

maliye teftişine kadar beklemek en iyi olacak galiba.

şubat ayının hangi gününde teftişe götürdünüz defterleri. Eğer Şubat 15 inden önce ise zamanı geçmediği için düzeltme yapabilirsiniz.

15.02.2010 tarih ama tabiki ben bu defteri ocak ayında teslim ettim kendilerine ama ispatlamak mümkün değil.

defterde yapacağınız düzeltmeleri ilgili kayıtların üzerini tek çizgi ile çizip elle yenisini yazarak yapabilirsiniz belki, alt toplamları falan da düzeltmeniz gerekecek tabi.

bu aklıma gelen bir fikir ama düzeltme sayısı çoksa dikkat çekebilir.

bilgisayar dökümünde bu olmaz.