SSK ve Bağkur Birleştirme Ne Zaman Emekli Olabilirim?

iyi günler. babam 25.05.1965 doğumlu 01.01.1984 ssk girişli ve 347 gün primi var. ardından 1987 yılında bağkur girişi ve 15 yıl yatan primi var. askerlik borçlanmasını daha yatırmadı. bağkur primlerini ssk ya aktarıp 2 yıl daha prim ödeyip 48 yaşında ssk dan emekli olabilirmi? son 7 yılda hiç ssk primi ödemedi ancak askerlik ve 2 yıl daha prim öderse 3.5 yılı geçmiş olurmuyuz? bu şekilde olmuyorsa bağkurdan emekli olmak için kaç yaşını beklemesi lazım?

Ynt: SSK ve Bağkur Birleştirme Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Askerlik borçlanması 3,5 yıl hesabında dikkate alınmaz. Bu süreyi aktif çalışarak geçirmesi gerekir. Çalışılan 3,5 yıl sonunda SSK şartları ile emekli olur.
Bağ-Kur şartları ile tam emekliliğe 9000 gün prim gün sayısını tamamlayarak, kısmi emekliliğe prim ödemeden 56 yaşını tamamlayıp 57 yaşından gün alarak hak kazanır.

Peki ssk daki 347 günü bağkurla birleştirse 48 yaşında Bağkurdan emekli olamaz öylemi?

O şekilde emekli olamaz.

SSK ve Bağkur ve Yurt dısı borclanma ,Ne Zaman Emekli Olabilirim?

iyi günler. 26.02.1964 doğumluyum 1979 da almanyaya gittim. 1983 te işe basladım 1992 ye kadar almanyada calıstım ama ordan kesin dönüş yapınca sigorta paramı aldım. Türkiyeden de 1995 te sigorta baslangıcım var. 1071 gün sigorta ödenmişligi var bagkur dan da 1140 gün var. Yurtdışını borçlansam kaç para öderim ve kac yasında emekli olabilirim? Cevap verirseniz cok sevinirim tesekkürler.

hüsnü ' Alıntı:
iyi günler. 26.02.1964 doğumluyum 1979 da almanyaya gittim. 1983 te işe basladım 1992 ye kadar almanyada calıstım ama ordan kesin dönüş yapınca sigorta paramı aldım. Türkiyeden de 1995 te sigorta baslangıcım var. 1071 gün sigorta ödenmişligi var bagkur dan da 1140 gün var. Yurtdışını borçlansam kaç para öderim ve kac yasında emekli olabilirim? Cevap verirseniz cok sevinirim tesekkürler.
Almanya?da işe başladığınız tam tarihi belirmemişiniz. 01.01.1983-23.11.1983 arası işe başladığınızı varsayarsak;
SSK kapsamında bir işe girip, çalışmaya devam ederken borçlanmaya başvurmanız lazım.
Borç tutarına isabet eden gün sayısı ödediğiniz tarihten geriye doğru hesap edilir. Bu nedenle yukarıda belirttiğim tarih arasına denk getirmeniz gerekecek.
Ortalama 3000 gün borçlanmanız lazım. Bunun için asgari prim tutarı 30.06.2011 tarihine kadar 26.000.-TL. civarında tutar.
Toplam ihtiyacınız olan gün sayısı 5150 gündür. SSK+Bağ-Kur + Yurtdışı borçlanma bu sayıya ulaşmalı.
Almanya işe başlama tarihiniz 24.11.1983-31.12.1983 arası ise, 5225 güne ihtiyacınız olur ve 48 yaşınız tamamlamanız gerekecek.

İyi günler. Babam 01.07. 1959 doğumlu. SSK giriş tarihi 01.07. 1976. 1106 günü var. SSK 3600 günden emekli olması için kalan 2494 günün ne kadarını isteğe bağlı bağkur, ne kadarını ssk olarak yatırabiliriz. Yani en az SSK yatırmamız gereken gün, kaç gün. Bu durumda ne zaman emekli olabilir.
teşekkürler...

son 1260 günü 4 a yani eski adıyla ssk dan prim ödemeniz lazım

Yani önce 1260 gün ssk, sonra 1234 gün isteğe bağlı bağkur olsa olmaz mı ? Yani son 7 yılın son 3,5 yılı hangisinden yattığına mı ? yoksa son 7 yılda en çok hangisinden yattığına mı ? bakıyorlar.

Çünkü şu anda 3,5 yıl ssk'lı olma durumu var... ama 7 yılın son 3,5 yılında(yani 3,5 yıl sonra) bu imkanı bulamayabilirim. onun için önce ssk yı yatırıp tamamlayayım diye düşünmüştüm. isteğe bağlı bağkur sonrada olur.

teşekkürler...

MERHABA BABAM 17.03.1966 DOĞUMLU 03/1988 YILINDA 20 GÜNLÜK SİGORTASI BULUNMAKTADIR.18.05.2006 YILINDAN BUGÜNE KADAR BAĞKUR YATIRILMAKTADIR.ERKEN EMEKLİLİK İÇİN NE YAPMAK GEREKMEKTEDİR.NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİR. TEŞEKKÜRLER.

Mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız.

Babanızın yaşı çok genç onun için yaştan emeklilik sizin için uzak. İkinci olarak bağkurdan emekliliği ihtimal dışı bırakıyorum bahsini açmaya bile gerek yok. Prim günleri normal emeklilik için az. Tavsiyem yapabiliyorsanız ssk geçmeniz ve primleri doldurmaya çalışmanız. Bu zaman zarfında askerlik borçlanması yaparak prim eksiğini tamamlamaya çalışmanız. En iyi şartlarda bile emeklilik için 7,5 yılınız var gibi gözüküyor. (askerlik borçlanmasıın yapıldığını hesap ederek değilse 9 yıl yaklaşık)

Merhaba Teyzem 10.03.1969 Doğumlu 01.07.1987 Yılında Ssk Girişi Var Yaklaşık 5.297 Gün Primi Bulunmaktadır. 2009 Yılında İş Yeri Olduğundan Dolayı Bağ-kur'a Giriş Yapılmış Olup Halen Devam Etmektedir. Bağkur'dan ne zaman emekli olabilirim.

ben 11.08.1968 doğumluyum.01.01.1987 yılından itibaren sigortalı çalışyorum.7042 günüm var.ne zaman emekli olabiliriim.

Teşekkürler

ismailtengilimoglu ' Alıntı:
Merhaba Teyzem 10.03.1969 Doğumlu 01.07.1987 Yılında Ssk Girişi Var Yaklaşık 5.297 Gün Primi Bulunmaktadır. 2009 Yılında İş Yeri Olduğundan Dolayı Bağ-kur'a Giriş Yapılmış Olup Halen Devam Etmektedir. Bağkur'dan ne zaman emekli olabilirim.
SSK kapsamında 1261 gün çalışıp emekli olur. Bağ-Kur kapsamında 51 yaşını tamamlayıp, 7200 gün sayısı ile emekli olabilir.

adnanbuber ' Alıntı:
ben 11.08.1968 doğumluyum.01.01.1987 yılından itibaren sigortalı çalışyorum.7042 günüm var.ne zaman emekli olabiliriim.

Teşekkürler
SSK kapsamında çalışmaya devam ederek 12.08.2018 tarihinde emekli olursunuz. Gelecek yıllarda Bağ-Kur kapsamında çalışma söz konusu olursa son 3.5 yıl SSK'lı çalışmalısınız.

01.06.1987 yılından itibaren sigortalı olarak çalışmaktayım.sigorta günüm şu anda 7100 gün.Kalp amaliyatı oldum.tekrar rahatsızlanınca damarlarımı 4 tane stent takıldı.5/2013 yılında gün ve hizmetim tamamlanıyor.2018 yılına kadar yaşı beklemek zorunda kalıyorum.malulen emeklilk için rapor alsam yasal olarak rapor sonrası çalışabilirmiyim.birde maaş bağlama oranı normal emeklilik kadar çok fark eder mi.

şimdiden bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

adnanbuber ' Alıntı:
01.06.1987 yılından itibaren sigortalı olarak çalışmaktayım.sigorta günüm şu anda 7100 gün.Kalp amaliyatı oldum.tekrar rahatsızlanınca damarlarımı 4 tane stent takıldı.5/2013 yılında gün ve hizmetim tamamlanıyor.2018 yılına kadar yaşı beklemek zorunda kalıyorum.malulen emeklilk için rapor alsam yasal olarak rapor sonrası çalışabilirmiyim.birde maaş bağlama oranı normal emeklilik kadar çok fark eder mi.

şimdiden bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
Malulen emeklilik için aranan oranda rapor alırsanız hemen emekli olursunuz. Ancak malulen emekli olarak tekrar çalışamazsınız. Daha düşük oranda (%40'tan az olmamak üzere) rapor alırsanız erken emeklilik hakkını kazanırsınız. Malululen emeklilikte maaş düşük olmaz.

Merhaba.Babam 01.01.1956 dogumlu ve ssk işe başlama tarihi 04.09.1972 SSK iş günü toplamı 2041 Bağkur Gün toplamı 5117 gün 2000 yılından bu yana bag-kur ödemesi yok bu durumda babam ne zaman ve kaç yaşında emekli olabilir.kolay gelsin.

kardeşim 2005de 1 ay ssk prim ödedi. çıkış yaptı. şuan 2 aylık isteğe bağlı bağkur ödüyor. henüz işsiz. şayet tarım ssklı olursa (elbet ssklı bir işe girecektir diye düşünerek soruyorum bu soruyu): emekli olduğunda, alacağı emeklilik maaşı azalırmı? çünkü, tarım ssk'ya isteğe bağlı sigortadan daha az prim ödeniyor.

alicansancar ' Alıntı:
Merhaba.Babam 01.01.1956 dogumlu ve ssk işe başlama tarihi 04.09.1972 SSK iş günü toplamı 2041 Bağkur Gün toplamı 5117 gün 2000 yılından bu yana bag-kur ödemesi yok bu durumda babam ne zaman ve kaç yaşında emekli olabilir.kolay gelsin.

babanız şuanda 55 yaş 15 yıl sigortalılık 5400 gün prim şartlarını sağladığından bağkurdan (kısmi) hemen emekli olabilir.