staj bitirme sınavını tek seferde geçen var mı

istersem yeterlilik sınavını tek seferde kazanırım

• Kullanılan toplam oy
    3

heerdeem

Katkı Sunan Üye
selamlar.

değerli meslektaşlar ve stajdaş arkadaşlarım. malumunuz biz stajyerler staja başlama sınavını kimimiz tek seferde kimisi müteakip sınavlarda kazandık.

şimdi önümüzde 2 sene veya 1,5 sene(ben gibi) vaya daha az zaman var.

şimdi merak ettiğim şu. çoğu kişi bitirme sınavını işte ilkinde 4'nü verir kalanını 2. de veririm hesabında. muhakkak vardır ama bitirme sınavını tek kalemde kazanan veya çevrenizde tanıdığınız böyle kişiler var mı?

hadi bildiklerinizi -ismen saymak zorunlu değil tabii söyleyinde bir gaza gelelim......

saygıyla..

gerçekten yeterlilik sınavını ilk girişinde kazanan çok az...
staja başlatma sınavında pek zorlanmadım ama yeterlilikte zorlanırım gibime geliyor.. sınavın yazılı olması biraz beni korkutuyor..

bir keresinde odada yeterlilik sınav sonuçlarını görmüştüm. sonuçlar şöle :05, 10,40,60.. bu 60 da gördügüm en yüksek not..

Sınava girenlerden gelen tepkilerden anladıgım kadarıyla en zor Vergi Hukuku gibi gözüküyor..
sözün kısası : ilk girişinde 7 dersi veren tanıdıklarımda var.. İnşallah aynı başarı bizlere de nasip olur..

iyi çalışmalar..

Merhaba,
Yeterlilik sınavını bir defada geçen meslekdaşlarımız var. Fakat oldukça zor bir sınav olduğunu söyleyebilirim. Ama azim ve çalışma ile başarılamayacak bir sınav değil. Eğer yeterince çalışabilirseniz bir defada vermemeniz için bi neden yok, kendinizi karamsarlığa itmeyin. Ben rahatlıkla başarabileceğinize inanıyorum. Sınavın zorluğu, seçme şansı olmaması, sadece kendi bildiklerinizi kağıda dökeceksiniz. Kağıda dökerken birazda kitaptaki dille yazmanız lazım. Bu nedenle (muhasebe konusunda yeterli olduğunuzu düşünerek) sözel derslere (hukuk gibi) ağırlık vererek bol bol okumanızı ve hukuksal terimlerin anlamlarını öğrenmenizi öneririm. Tabi bu diğer dersleri boşlayın anlamında değil. Sınavda detaylara önem vermelisiniz. Örnek olarak, finansal muhasebe sınavında çıkabilecek bir soruda, bir sözleşmeden bahsediliyorsa çözümü yaparken ilgili maddeyi yazarken Damga Vergisi tahakkuk ettirmeyi unutmayın.

merhaba arkadaşlar,ben sm ünvanına sahibim staja başlama B ve C sınavlarının herbirini tek seferde verdim...çok çalışırsanız başarırsınız
tatili eğlenceyi pikniği sinamayı tiyatroyu televizyon dizilerini:))) bir süre erteliyorsunuz tabiki, herkese kolay gelsin

Slm Arkadaşlar,

TC Kimlik: 39353202816
Adı Soyadı: DİLEK KARACA
Baba Adı: EKREM
İli: İSTANBUL
Sınav Dönemi: 2004/2
Sınav Tarihi: 3-4 Temmuz 2004
Notları:
Dersler Ort.
Finansal Muhasebe 68
Finansal Tablolar ve Analizi 80
Maliyet Muhasebesi 50
Muhasebe Denetimi 50
Vergi Mevzuatı ve Uygulaması 60
Hukuk 77
Muh. ve Mali Müş. Meslek Hukuku 70
Staj Tamamlama Notu 100
Toplam 555
Ortalama 69,38
Tebrikler Başarılı oldunuz

Sizlere motive olsun diye yazıyorum. Eğer gerçekten inanır ve çalışırsanız başaramayacağınız hiçbir şey yoktur.

Saygılar,

SMMM
Dilek KARACA

Sayın Dilek Hanım!
Gerçekten pırıl pırıl bir not ortalamasıyla karşı karşıyayız!
Tebrik ederim!Üstelik de son yılların en zor sınavlarından biriydi!!!
Ben de bu dönem gireceğim sınavlara. Anlayacağınız şu anda yoğun bir şekilde çalışmaktayım ve tek seferde hepsini geçmek istiyorum.
Diğer yandan tam olarak sınavlarda hangi kurallara uydunuz?
Örneğin: 1 soruyu tam olarak cevaplamasanız da yine de biraz da olsun puan veriyorlar mı?
veya açıklamalar ne seviyede olacak? kısaca açıklayın diyorlar ne kadar kısa
En kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim.
biliyorsunuzdur belki bu hafta sonu sınavlar... :roll:

Değerli Arkadaşlar,

Gerçekten zor bir sınav.Fakat unutmayın çalışınca olmayacak birşey değil.İmkanı olanlar kurs desteği alsınlar.Bol bol farklı kaynaklardan yararlansınlar.Bilgi çöplüğü olur demeyin o sınav esnasında aklınıza gelen bir kelime bile size faydalı oalcaktır.Ve ne yapın yapın uzatmayın 1-2 ay(veya daha fazla) kendinizi soyutlayın calısın,ve bitirin.uzadıkça dahada zor oluyor.

Kolay gelsin.

Para,Para,Para

Sayın arkadaşlar çok güzel yazılar yazmışsınız ellerinize sağlık,

Bende SM ünvanlı meslektaşınızım ve mali müşavirlik sınavlarına girmekteyim.
Bizlere sorulan soruları gerek türmob ve gerekse tesmer hangi birgün çıkıpta sayın sınavzedeler sizlere sorduğumuz soruları ... komisyon üyeleri hazırladı ve cevapladı ve ayrıca sorulan soruların cevap anahtarı şudur ve not baremi şöyledir diye bir açıklamada bulundular allah aşkına.
Sadece bu sınavlar üzerine yazılmış değişik birçok kişinin satışa sunduğu kitaplara bir sürü para verip ha böyle cevabı varmış diye kendimizi uyutuyoruz.
Açıklık ve şeffaflık bu ise helal olsun büyüklerimize.
Sınava itiraz ediyorsun yine para yatırıyorsun gelen sonuç aynı.Hiç cevap kağıdımı fotokopisini çekip değerlendirme notuyla tarafıma gönderme diye bir şey yok.Tekrar bakıyorlar aynı notla değerlendiğini yazıyorlar.Neye göre kardeşim değerlendiriyon. Görüyümde cevabı mahkemeye gideyim.

ha tek sefe ha son sefer

Arkadaşlar siz bana şunu cevaplayın şimdiye kadart sorulan soruları hazırlayan ve okuyan komisyon ve cevap anahtarı diye bir şey açıklandımı?
Bırakın kendinizi kandırmayı düzenli çalışınca oluyorda falan da filan ne düzenlisi kardeşim genel kurul yaklaşıyorsa ve para lazımsa tüm sınava girenleri geçir gelsin ruhsat paraları.Yok buda olmuyorsa dört defa girsin versin sınav parasını. İlk sınava girmek istersin tüm 7 dersten girmen gerekiyormuş varmı böyle bir şey ya.Cevap gelir iki ayda sen hangi sınava çalışacağını bilemszsin buda ayrı konu.Cevaplar gelir itiraz edersin hiç neye göre cevapladın neye göre değerlendirdin ortada bir şey yok.Benim bildiğim cevap kağıdımı ve değerlendirme durumumu gönderirsin bende kendi gözümle olan biteni görürüm doğru mu?
Sadece birkaç yazarın çıkarttığı cevapları belirten kitaplara para vererek kendimizi avutuyoruz. açıklık ve şeffaflık bu ise helal olsun bizleri sınava tutanlara. amaç PARA PARA PARA

Sn, syıldız42

Öncelikle daha erken cevap veremediğim için çok özür dilerim. Dün ofiste değildim. Şimdi sorunuza gelelim. Aslında inan ben de bir kerede alabileceğimi tahmin bile edemiyordum. Hatta soruları gördüysen maliyet muhasebesinden ve vergi mevzuatından kesin kaldığımı düşünmüştüm. Ben örgün öğretim mezunu da değilim. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Yeterlilik sınavını tek seferde verme şansım staj değerlendirme sınavına çok iyi hazırlanmış olmamın büyük bir payı var.

Zamanınız çok kısıtlı olduğu için size kaynak yazmayacağım. Zaten arama yaparsanız bir başlıkta hangi kaynaklara çalıştığımı göreceksiniz. Sınavda dikkat etmeniz gereken öncelikle temiz bir kağıt ve düzgün bir yazı. Daha sonra bildiğiniz şeyleri yazmanız yani atmamanız :)))) Ama sizi muhasebe konusunda uyarmalıyım. Diğer derslere nazaran biraz kolay soruları ama zaman kesinlikle yetmiyor. Çok hızlı ve düzgün yazmanız gerekiyor. Hesap makinanız büyük ve ses çıkarmayan cinsten olsun. İnanın o sessizlikte benim makinem o kadar çok ses çıkardı ki çok yavaş yavaş basmak zorunda kaldım tuşlara bilançoyu yetiştiremedim. Birde sizi Mali Analiz konusunda uyarmalıyım. Size tavsiyem soruyu sınav kağıdından kesip cevap kağıdına yapıştırmayın. Üşenmeyin ve cevap kağıdınıza bilançoyu veya gelir tablosunu çizip altına cevabınızı yazın. Mali analizde sınavda çıkmış sorular kitabındaki sorulara ve cevapları okuyarak onların kullandığı cümleleri ve değindiği noktaları yazın. Herkese başarılar,

Saygılar,

SMMM
Dilek KARACA

Arkadaşlar,
Buraya bir kaç satır yazı yazıp fikirlerini paylaşanlara teşkkür ederim. ama, bir şey var ki kafalarda ikilem yaratıyorsunuz. Kimisi iyi çalışın oluyor diyor. Kimi de yok bu böyle değil iş parada kilitleniyor diyor.
Ben stajyerim. Mayıs 2006'da tamamlayacağım. Herkesin yaşadığı ya da yaşayacağı sorunlara sahibim. Bu güne kadar girdiğim sınavlarda, normal bir çalışmayla başarı elde ettim. Staj bitirmeyi ilk seferde geçmek isterim, ancak böyle bir iddiam yok. Kaldı ki, dedikodu olduğuna inanmak istiyorum, torpil bile olduğunu söylediler. Herkes bir şey söylemesine rağmen odalar açıklıkla hareket etmiyor.
En iyisi çalışıp sınava girip bekleyip görmek. Çünkü, staj başlatma sınavına başvururken bile tanıdığım o zaman stajyer olan birisinin 80 aldım ben sınavdan deyip, sonra da hangi kitaplardan çalıştın deyince adını hatırlamıyorum demesi tuhaf gelmişti bana. :wink:
Sanki kimse kimsenin mesleğe girip, ilerlemesini istemez gibi.
Hepimize başarılar diliyorum...
Sevgilerimle

herkese merhaba
herkes kendine göre başarının yolunu yazmış. bence sınava gierecek arkadaşlar da kendilerine göre bir yol bulmalılar. bunca yıllık öğrenim hayatımızda ne zorlu sınavlar atlattık. hepsinide verdik onlardan hiç bir farkı yok. topu topu yedi derrs. çalışmaya ne zaman başyacağınız önemli. erken başlayıp konsantrasyonunuzu kaybetmeyin. geç başlayıpta konuları atlamayın. kaynakları odanın sattığı kitaplardan seçin. maliyet, vergi ve hukuk kitaplarını özellikle. ben iki seferde verdim soruların zor olduğunu düşünmüyorum. asıl problem vergi de onuda son üç yılın değişikliklerini iyi kavradıktan sonra hemen hemen 50 cepte zaten. güzel yazı (benim yazım evlere şenlikti) torpil filan etkisi vardır belki ama ben yazdıklarımın karşığını aldım. herkese de veriyorlar diye tahmin ediyorum(iddia etmiyorum). hasılı arkadaşlar gözünüzde büyütmeden çalışmaya devam edin. asıl iş belgeyi aldıktan sonra başlıyor. kara kara düşünme hakkınızı ona saklayın.

umarım herkes emeğinin karşılığını alır.

herkese kolay gelsin
MURAT ÖZBAY

değerli arkadaşlar sınavı ilk defada almak mümkün. Okadar zor bir sınav değil. Yazılı olası sizi korkutmasın. hatta soruları gördüğünüzde anlayacaksınız inanın çalıştığınız kitaplarda çok daha zorlarını çözüyorsunuz. ben maliyet muhasebesinden 100, finansal muhasebeden 95 aldığımı bilirim. ve hiçte torpilim yoktu. sayısal derslere bol örnek çözerek çalışacaksıznız. sözel derslere ise özellikle vergi hukukuna günceli takip edin. ben sınava giderken otobüste bir makele okumuştum ve inanın sabah girdiğim sınavda okuduğum makaleyi 60 puanlık yorumsal soru diye gördüğümde gözlerime inanamadım ve sadece onu yapıp çıktım. burda dikkat etmeiz gereken en önemli şey kazanmayı aklınıza koymak, kendinize inanmak ve sadece ÇALIŞMAK. Ama tekrar söylüyorum performansınızı mali müşavir olmak yerine başka sınavlara girererk değerlendirin. mali müşavir olup büro açtığınızda size en yakınlarınız defter getirmiyor. ozaman anlıyorsunuz Mumum dibine gerçekten ışık vermediğini.