fonradar

Staj Bitişimi ve Ne Zaman Kursa Gitmem Gerektiğini Hesaplayabilirmisiniz?

stajyeradayi

Katkı Sunan Üye
Arkadaşler herkese merhaba. Cevabını doğru olarak bulamadığım bir sorunum var. 2010/Ocak döneminde stajımı başlattım (3 yıl staja tabiyim). Yani staja başlama tarihim 01/01/2010. 90 gün süreyle staj yaptıktan sonra askerlik sebebiyle staja ara verdim. Askerlik bitişinde 20/10/2010 tarihi itibari ile tekrardan stajıma başladım ve kesintisiz olarak stajıma devam etmekteyim. Yani özet olarak
01/01/2010-30/03/2010 - 90 Gün (Askere gidene kadar olan dönem)
20/10/2010-30/04/2012 - 552 Gün (Nisan sonu itibari ile göz önüne alırsak devam eden dönem.)
TOPLAM- 642 Gün staj yapmış oluyorum. (Toplam staj sürem 1080 Gün)
Ben şimdi yeterlilik kursuna giderek stajımı kısaltmak istiyorum. Sanırım 90 gün kısalıyormuş. Sorum şu ben ne zaman hangi dönemde odanın yeterlilik kursuna gitmeliyim?
Diğer bir sorum ise kurs bittikten sonraki ilk yeterlilik sınavına girersem stajım kısalıyormuş. Mesela şimdi açılan bir yeterlilik kursuna gittim diyelim, kurs bittikten sonra yapılacak olan ilk yeterlilik sınavına giremeyeceğim için stajımı kısaltmıyormuş. Bunu nerden duydun diye soracaksanız İSMMMO'nun sitesinden okudum buda adresi http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=7668 sayfadaki 3. sıradaki soruya bakabilme şansınız olursa daha iyi anlatabileceğim... Yeterlilik kursu ile staj kısaltma işlemi yapan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
Biraz uzun oldu ama şimdiden teşekkürler....

Ynt: Staj Bitişimi ve Ne Zaman Kursa Gitmem Gerektiğini Hesaplayabilirmisiniz?

stajyer adayı 1080 gün -642 gün dersek 438 gün daha staj yapman lazım. odanın kursuna gidersen 90 günde ordan düşer geriye kalır 348 gün stajyerlik. tekabülen bir yıl yapar bu da demektirki 2013 temmuz ayındaki sınava yetişirsin dahada aksilik olursa aralık dönemine kalırsın. bu konuda oda zaten sana yazı gönderir stajınız şu gün bitecek diye dosya kapatmaya gidincede söylüyorlar zaten.

Ynt: Staj Bitişimi ve Ne Zaman Kursa Gitmem Gerektiğini Hesaplayabilirmisiniz?

Sayın Doneri peki İstanbul odasına ait verdiğim link hakkında bir fikriniz varmı? Yeterlilik kursuyla stajını kısaltmış arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse çok sevinirim...