Staj Sürelerinin Emeklilikte Başlangıç Sayılması

Merhaba Sayın Üstadlar,

Bildiğiniz üzere emeklilik hesaplamalarında, uzun vadeli sigorta kollarına prim ödemesi yapılmamış süreler hesaplama dışı bırakılıyor. Örneğin, Ticaret Liselerinde yapılan staj süreleri... Bununla ilgili pek çok kişi mağduriyet yaşamakta ve konu Tbmm'de taslak olarak beklemekteydi.

İnternette dolaşan bir haberde, bu taslağın kanunlaştığı ve bu mağduriyeti yaşayan kişilerin sigorta başlangıçlarının staj başlangıç tarihlerine çekildiği yazıyor. Bilgiyi teyit etmek için e-devletten giriş tarihimi kontrol ettim. Gerçekten de giriş tarihim staj başlangıç tarihime geri çekilmiş görünüyor.

Konuyla ilgili Sgk'nın sitesinde herhangi bir duyuruya rastlayamadım. Tbmm'nin sitesinde taslağın kanunlaştığı yazıyor. Tbmm'nin linkini aşağıda paylaşıyorum, inceleyebilirsiniz.

Bu bilgiyi nereden teyit edebilirim yardımcı olabilir misiniz?

Saygılarımla,
Esman SAĞLAM

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=111782
Emekli Olmayı Bekleyenlere Büyük Müjde, Hükümet Stajyer Sigorta Girişlerini Kabul Etti

bende baktım ilk işe giriş tarihi olarak gösteriyor hizmet dökümüne dahil edilmemiş 11.09.1995 ilk işe giriş tarihi fakat hizmet dökümü 1997 den başlıyor...

bende baktım ilk işe giriş tarihi olarak gösteriyor hizmet dökümüne dahil edilmemiş 11.09.1995 ilk işe giriş tarihi fakat hizmet dökümü 1997 den başlıyor...

Daha önceden bu tarih yazmıyordu yanış hatırmamıyorsam. Bir güncelle olmuş ve tarihler revize edilmiş. Zaten staj döneminde emeklilik kollarına ödeme yapılmadığı için hizmet dökümünde çıkmaması normal. Burada amaç emeklilik hesaplamasında bu tarihi başlangıç olarak kabul etmeleri. Umarım haber doğrudur ve başlangıç olarak bu tarihler baz alınır.

Staj dönemi için prim ödemesi yapılmadığından hizmet görülmüyor ama o günleri borçlanma imkanı var.

Daha önceden bu tarih yazmıyordu yanış hatırmamıyorsam. Bir güncelle olmuş ve tarihler revize edilmiş. Zaten staj döneminde emeklilik kollarına ödeme yapılmadığı için hizmet dökümünde çıkmaması normal. Burada amaç emeklilik hesaplamasında bu tarihi başlangıç olarak kabul etmeleri. Umarım haber doğrudur ve başlangıç olarak bu tarihler baz alınır.

çok daha önceleri bu tarih görünüyordu aslında, bir tarihten sonra görünmemeye başladı kanun değişikliklerinden olsa gerek, şimdi tekrar düzelttiler.
inşaallah böyle kalır...

Emeklilikte bu tarih baz alınır ise; 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün ile tazminat alma hakkı da otomatikman doğuyor. 08.09.1999 tarihinden sonra ilk kez sigortalı olanlar için böyle bir hak yok. Ancak staj başlangıçları bu hesaplamalara dahil edilir ise ilk sigortalılık tarihi 08.09.1999 öncesine rastlayanların tazminat hakları da oluşacak.

Bazı sitelerde de bu haberin doğru olmadığı görülmektedir.

Link yasak

Sitelere gerek yok. E-devlet sisteminde giriş tarihi olan kısmın üzerine gelirseniz mouse ile açıklama çıkıyor. Uzun vadeli sigorta primi yatmamış ise bu giriş tarihi esas alınmaz gibisinden. Dolayısıyla bu haber yanlış. Eğer Staj girişimiz giriş tarihi olacak olsa bile devlet bizden bunun primini mutlaka alacaktır.