fonradar

Staja Başlamak İçin Hangi Yollardan Geçeceğiz?

arkadaşlar merhaba, ben siteye yeni üyeyim. ben siteyi çok beğenim. ben 2000 yılı muhasebe önlisans mezunuyum, sm stajına başlamak istiyorum. bunun için hangi aşamalardan geçecem, acaba değer mi değmez mi, çok mu uğraştırlar bilgi sahibi olmak istiyorum. kapı numarasından bile staj iptal edeceklerini duydum da korktum yani.

staja başlamak biraz uğraştırır, gerçi sonrasıda biraz uğraştıryor ama neyse. ilk olarak odadan dosya alacaksın biraz külfetli olabilir. sonra ankarada staja başlama sınavı var, sınavdan en az 60 tam puan alman gerekir. bu sınav test usulü. muhasebe-tarih-çoğrafya gibi dallardan sorular var, eğer geçer not alırsan stajın başlar. stajın başladıktan sonra iki senede bir değerlendirme sınavları vardır. bu snavlar ise yazılı yani klasik sınavlardır. sm stajı yapacağın için sana 10 tane soru sorulacak bu sınavlarda, 2 soru 3568 sayılı s.m.m.m. kanunundan, 2 soru sosyal güvenlik kanunundan 2 - 3 soru vergi kanunlarından, 1 soru madde kayıtlarından geriside maliyet muhasebesi ve tablolar arasında değişir. bu sınavlardan da 60 tam not alman lazım. tüm bunları başarırsan s.m. ruhsatını alabilirsin.

ben geçen hafta c sınavına girdim, bakalım sonuç nasıl gelecek.