Staja Ne Zaman Başlayabilirim ?

Merhaba, ben Gazi Üniversitesi Maliye 1.sınıf öğrencisiyim. Bölümü bitirince mali müşavirlik yapmayı planlıyorum, staja en erken ne zaman başlayabilirim?

Birkaç tane de ekstra soru sormak istiyorum;

-Mali müşavirlik bürosunu açınca sıfır mükellefle mi işe başlıyoruz yoksa staj yaptığımız yerden ayrılırken (bu mesleğin varsa yazılı olmayan kuralları dahilinde) yeni büro açacak kişiye birkaç mükellef veriliyor mu?

-Mükellefler mali müşavir seçerken genellikle isim yapmış kişileri mi seçerler yoksa sıradan olsa da tanıdık kilieri mi seçerler?

-Mali müşavirler bildiği kadarıyla yaptığı iş paralelinde para kazanırlar, bir forumda mali müşavirlerin aylık ortalama10.000TL; ymmmlerin 60.000TL kazandıkları yazıyordu, bu rakamlar bana çok abartılı geldi, sizler ortalam olarak birşeyler söyleyebilir misiniz? (orta düzyde yoğun çalışan bir mm için)

Ayda 10000 iyi para hangi smmm kazaniyormus bu parayi merak ettim ben 6 yıldır bu işi n icindeyim 3 smmm staji yaptim ben alani gormedim bu paralari duyup bu işe başlayacaksaniz hayal kırıklığına ugrayabirsiniz

Merhaba, ben Gazi Üniversitesi Maliye 1.sınıf öğrencisiyim. Bölümü bitirince mali müşavirlik yapmayı planlıyorum, staja en erken ne zaman başlayabilirim?

Birkaç tane de ekstra soru sormak istiyorum;

-Mali müşavirlik bürosunu açınca sıfır mükellefle mi işe başlıyoruz yoksa staj yaptığımız yerden ayrılırken (bu mesleğin varsa yazılı olmayan kuralları dahilinde) yeni büro açacak kişiye birkaç mükellef veriliyor mu?

-Mükellefler mali müşavir seçerken genellikle isim yapmış kişileri mi seçerler yoksa sıradan olsa da tanıdık kilieri mi seçerler?

-Mali müşavirler bildiği kadarıyla yaptığı iş paralelinde para kazanırlar, bir forumda mali müşavirlerin aylık ortalama10.000TL; ymmmlerin 60.000TL kazandıkları yazıyordu, bu rakamlar bana çok abartılı geldi, sizler ortalam olarak birşeyler söyleyebilir misiniz? (orta düzyde yoğun çalışan bir mm için)

Arkadaşım şimdiden hayırlı olsun okulun bittikten sonra odadan staj için dosya açtırıyorsun sonra staja giriş sınavını geçiyorsun. 3 yıl staj yapıyorsun sonunda yeterlilik sınavına giriyorsun 8 ders Bunları verdikten sonra mali müşavir oluyorsun.

-evet sıfır mükellefle başlıyoruz ama zaten çalışırken çevren genişliyor. o yüzden sıkıntı yaşamazsın.
- Genelde kolay kolay mükellefler muhasebeci değiştirmiyorlar.. Ama tanıdık olursa gelme olasılığı yüksek.
-ayık ortalama 1.000 tl de kazanırsın 100.000 tl de bu sana kalmış yani mükellefin artar onda sıkıntı yok. Arttıkça kontrol edilebilirlik azalıyor çünkü eleman sayın artıyor ve tek başına bütün defterlere hakim olman imkansız ben 150 defterlik muhasebe bürosunda çalıştım smmm'nin bütün defterlere hakim olmasını beklemen yanlış olur. vede yanlış yapma olasılığı artar. yani riskli iş mükellefinin fazla olması. Çünkü piyasada çok çürük var.

Başarılar...