Stajer Öğrenci Ücreti

Ynt: Stajer Öğrenci Ücreti

esanss77 ' Alıntı:
Stajyer çalıştırma şartı
Türkiye?nin önemli bir sıkıntısı olan ?ara eleman? için de teşvik edici hükümler geliyor. Mesleki eğitimdeki öğrencilerin staj yapacağı işyeri sayısı artırılıyor. 10?dan fazla sigortalı işçisi olan işyerleri, stajyer uygulaması kapsamına alınıyor. Eğer stajyer öğrenci 18 yaşını bitirdiyse asgari ücretin 3?te 1?i oranında ücret ödenecek. 20?nin üzerinde işçi çalıştıranlar 18 yaşın üstündeki stajyere asgari ücretin 3?te 2?si oranında ücret ödeyecek. 5-10 kişi arasında işçisi bulunan yerlerin staj kapsamına alınıp alınmayacağı konusunda Bakanlar Kurulu yetkili olacak

arkadaşlar bizim toplam çalışanımız 50 üzeri olduğu için biz 3/2 ni ödüyoruz sizde aynı şekilde mi yapıyorsunuz acaba?

bu da başka torba yasa çıktı da orda mı yazıyor , asgari ücretin %30 olması gerekiyor ama o da değişti netin %30 u oldu ama ben halen emin değilim brütün mü , netin miii ???

% 30 Asgari Ücretin Brüt Ücret 837 * %30=251,10 TL SSK muhaf DV Muhaf GV Muhaf...

25 Şubat 2011 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 27857 (Mükerrer)

KANUN

BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL

SAĞLIK SİGORTASI KANUNU VE DİĞER BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE

KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

Kanun No. 6111

Kabul Tarihi: 13/2/2011

MADDE 63- 3308 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan ?her ay 18 yaşını bitirenlere ödenen asgari ücretin 2/3?ü nispetinde? ibaresi ?her ay 18 yaşını bitirenlere ödenen asgari ücretin net tutarının 1/3?ü nispetinde, yirmi ve daha fazla personel çalıştırılması halinde 2/3?ü nispetinde? şeklinde değiştirilmiştir.

gibidir.

Stajiyer ve çırak Ücretleri;

6111 sayılı yasaya göre

Meslek Eğitimi gören örgün eğitim öğrencileri

1. 20 ve üzeri personel çalıştıran işyeri Asgari ücretin NET tutarının %30 undan az olamaz (01 Temmuz 31 Aralık
2011 dönemi ; 16 yaşını doldurmular :197,69 TL, 16 yaşını doldurmamışlar 171,59 TL)

2. 20 den az olanlar Asgari NET tutarının %15 i (16 yaşını doldurmuşlar, 98,84 TL, 16 Yaşını doldurmamış olanlar
85,79 TL)

3.Aday çırak ve çırağa asgari ücretin %30 u (16 yaşından büyük için aylık 251,10 TL, 16 Yaşından Küçük olanlar
214,65 TL)

Net Ücret hesabı : Bekar, çocuksuz olarak düşünülmüştür.

Madde 63- Farklı kursiyerleri anlatıyor.

Madde 64-
3308 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, dördüncü fıkrasına "Bakanlık" ibaresinden sonra gelmek üzere "ve mesleki ve teknik eğitim yapan yükseköğretim kurumlarının bağlı olduğu üniversitelerin" ibaresi eklenmiştir.
"Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30'undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15'inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret ödenemez."

ihsans ' Alıntı:
Stajiyer ve çırak Ücretleri;

6111 sayılı yasaya göre

Meslek Eğitimi gören örgün eğitim öğrencileri

1. 20 ve üzeri personel çalıştıran işyeri Asgari ücretin NET tutarının %30 undan az olamaz (01 Temmuz 31 Aralık
2011 dönemi ; 16 yaşını doldurmular :197,69 TL, 16 yaşını doldurmamışlar 171,59 TL)

2. 20 den az olanlar Asgari NET tutarının %15 i (16 yaşını doldurmuşlar, 98,84 TL, 16 Yaşını doldurmamış olanlar
85,79 TL)

3.Aday çırak ve çırağa asgari ücretin %30 u (16 yaşından büyük için aylık 251,10 TL, 16 Yaşından Küçük olanlar
214,65 TL)

Net Ücret hesabı : Bekar, çocuksuz olarak düşünülmüştür.

3308 sayılı stajyler için;
Asgari ücret net:599.21.-TL olduğuna göre x % 30 = 179.76.-tl onaltı yaşını dolduranlar için olmuyor mu?

AGİ' yi neden ilave ediyoruz. Her türlü vergiden /Gelir/DV muaf bir konu için dahiliyet söz konusu olabilir mi?

ücret alan herkes AGİ tutarı almıyor mu ? O zaman ücretin bir parçasıdır artık.
Ben ilave ediyorum.

Asgari ücretin net tutarının diyor...............(vergi kesilmeyen asgari ücret demiyor)

Meslek Lisesi stajeri ise Net asgari ücretin %30............

6111 sayılı yasanın ilgili maddesini de ilave etmiştim. Sanırım onu okumayı atladınız...

Madde 64