Stok Bilinmiyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan aday
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

aday

Katkı Sunan Üye
yapı market firmasıyız kurumsallaşacağız artık ve hiç bir şubemizde ambarımızdaki inşaat malzemesinin stoğu doğru değil oğu eksi bakiye veriyor ve bugün itibarıyla stokda kaç tl lik mal olduğunu göremiyoruz 150 ticari mallara işeniyor alış satış yaptığımız için 150 ile işimiz yok ama genede stokların takibi açısından ve hesabımızı bilme açısından muhasebe müdürümüz smmm beyefendinin ambarcının ve partonların stok ayısını ve tl sinin bilmemesi beni şaşırttı gerekeni yapın dedi bana pek bu durum denetleme dururmunda bir sıkıntı meydana getirmez mi sorun yok mu ambardaki malları bilemememiz normal mi yasalar karşısındaki durumumuz nedir?

Ynt: Stok Bilinmiyor

Envanter çalışmaları vergilendirmede birinci derecede önemli bir unsurdur. Dönem sonu kar/zararın hesaplanması ancak doğru bir envanter yapılması ile olur. Dönem sonlarındaki stokların durumuna göre kar/zarar ortaya çıkar. Sizin durumuzda ise stok mallarınızın bilinmemesi kar/zarar hesaplamalarınızın da yanlış olması demektir. İnceleme durumunda sıkıntı yaşarsınız.

Ynt: Stok Bilinmiyor

bu durum tabi ki sakıncalıdır. ben kısaca çözüm yolunu göstermek isterim. ilk olarak 1 ocakta sayım yapın. ve her ürüne tahmini bir değer verin ve kaydi stok değeriyle uyumlu hale getirin. bazı stok kalemlerine iz bedeli de verebilirsiniz. ve bundan sonra stoklarınızı takip edin. zamanla bu ilk stok değerlemenin etkileri gidecektir. sonuçta zararın neresinden dönerseniz orası kardır.