Stok düzeltme

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan smmmsld1
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba arkadaşlar gerçekte var olan stoklarla benim kayıtlarımda var olan stoklar uyuşmuyor.daha önceki muhasebeci arkadaş kar oranlarını yüksek göstererek şirketin karlılığını artırmış.böyle olunca stoklar da şişmiş.normalden neredeyse 2 kat fazla tüm alış ve satışlar faturalı olarak çıkıyor.ilk geçici vergiyi ben de mecburen kar hadlerinden maliyeti hesplayarak gittim.stoklarını gerçek haline nasıl getirebilirim faturayla çıkın desem kdv çıkartsam mühim değil ama gerçekte var olmayan malı nasıl faturalandıracağım veya stoklarla ilgili düzeltme nasıl yapabilirim

Ynt: Stok düzeltme

Ben anlayamadım şimdi, sizden önceki muhasebeci DSS'y olduğundan yüksek göstererek STMMM'yi düşürüp, karı mı arttırmış gereksiz yere, yoksa sizin bilmediğiniz faturasız satışlar mı var?

1 aralık 2011 den beri ben bu işyerinde çalışıyorum faturasız en ufak bir satış olmadı.düşünün 1tl lik bir malın bile faturası kesiliyor.örnek vereyim muhasebeci ön muhasebedeki personelleri değil de patronu arıyor kar haddinden yola çıkarak benim kayıtlarımda şu kadar stok gözüküyor sizdeki ne kadarlık diye soruyor bu stoklara göre karınız şu kadar diyor patronda karı yüksek göster diyor o da tabiki kar oranlarını yükseltip maliyeti düşürüyor stok şişiyor tabiki.ben de şuan elimden geldiğince düzeltme yapmaya çalışıyorum.malum şuan yoğunluk var fakat haziran ayında stoklarla ilgili çalışma yapmak istiyorum bunu nasıl düzene sokabilirim nasıl bir yol izlemeliyim kafamda sürekli o sorun var.benim de ilk aklıma gelen faturasız satış olma ihtimaliydi fakat pek öyle görünmüyor.

yanlışı yanlışla düzeltmek olacak belki ama fatura kesilse bu sefer bankaya giriş yapamayacağıma göre kasa olduğundan fazla şişecek.

İdeal olan geriye doğru gidip her yıl için doğru DSS ve STMMM hesaplamak ve buna göre düzeltme beyannamelerini vermek. Bunu yapamam diyorsanız, 689/153 kaydı ile stoktan çıkın ve zayi olmuş mal olarak işlem yapın. Yani KKEG ve KDV Kanunu md.30/c ve 113 Nolu KDV Genel Tebliği uyarınca düzeltme.

Koray Bey cevabınız ve yardımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.şimdi kdv ile ilgili kısmına da bakacağım.