Stok İle İlgili

Sayın arkadaşlarım ve üstadlarım merhabalar.Yeni bir firma ile anlaştım. ;Bu firma imalat firması fakat işçilik ücretleri devamlı 770 nolu hesapta takip edilmiş. Firmanın stokuda şişmiş duruda.Ben yeni büromu açmış biri olarak değerli yorumlarınıza ihtiyacım var. Bu işçilik ücretleri ki yaklaşık 45 kişi çalışıyor firmada, maliyete aldığımda stokda azalma olmaz mı zaten.Lütfen bu konu ile ilgili beni bilgilendirrebilirmisiniz.Hatam varsa beni maruz görün.Saygılarımla.

Hayır olmaz. Benim gördüğüm kadarıyla bu firmada 2 büyük sorun var.

1-720'ye ve oradan 151-152'ye yansıması gereken işçilik ücretleri direkt gelir tablosuna 770-632 olarak yansıtılıyor. Oysa mutlaka bazı malların dönemsonu stokta kalması ve SMM'yi düşürmesi gerekirdi.

2-Ayrıca kayıtdışı satış yapılan bir firma olduğu da belli, büyük bir ihtimalle stoklar ondan şişmiştir.

3-Çok bariz bir biçimde kör gözüne parmağım vergi kaçıran bir firma bu. Sizden önceki SMMM'nin bilgi eksikiliği ve/veya ihmalkarlığı da durumu bu noktaya getirmiş.

4-Bu firma patronlarının zihniyeti değişmedikçe kolay kolay düzelmez, tabi mali tablolar da düzelmez. Boşuna düzeltmeye uğraşmayın geriye dönük olarak.

sn. koray beye katılıyorum. Firma maliyet hesaplarını kullanmadığı gibi satışlarınıda faturasız yapmış bencede şüpheli belliki sakıncalı durumlar var. İşyeri sahibiyle konuşmanız bunun neticesinde fimayı kabul etmenizi öneririm...

iyi çalışmalar