Stoklar arası virman

SMMM STAJER

Katkı Sunan Üye
bütün stoklar karışmış kimisi eksiye kimisi artıya dönmüş bunun en büyük sebebi nedeni ise mallar birbirinin muadili olduğundan hep giriş ve çıkışlar yanlış stoklardan yapılmış bende stok kodları arasında virman yapıp eksileri artılar düzenleyip gerçek haline getirsem olurmu böyle bir stoklar arası virmana müsaade var mı?ayrıca sonuç olarak hesapları düzenlesem bile maalesef bilgisarayımdaki stoklar depomdaki gerçek stoklardan 30.000 tl gibi bir rakam fazla çıkıyor bunu nasıl bir fatura keserek kapatmam lazım kar ve vergi çıkacak sanırım ne yapılması lazım

Ynt: Stoklar arası virman

---bütün stoklar karışmış kimisi eksiye kimisi artıya dönmüş bunun en büyük sebebi nedeni ise mallar birbirinin muadili olduğundan hep giriş ve çıkışlar yanlış stoklardan yapılmış bende stok kodları arasında virman yapıp eksileri artılar düzenleyip gerçek haline getirsem olurmu

**Evet olur Virman şeklinde yapabilirsin (mahsup fişi düzenleyerek)

----böyle bir stoklar arası virmana müsaade var mı?

**Yapılan hataların düzeltme kaydı olduğunu tevsik ettiğin sürece bir sıkıntı olmaz

----ayrıca sonuç olarak hesapları düzenlesem bile maalesef bilgisarayımdaki stoklar depomdaki gerçek stoklardan 30.000 tl gibi bir rakam fazla çıkıyor

**Bence bu fazlayı 197-Sayım ve Tesellüm Noksanlıkları Hes.(Çünkü bilgisayardaki fazla depondaki az) hesabına al.Depondaki Fiili Stokla Bilgisayarındaki Stoğu bir tuttur. Nedenini bir araştır.Diyelimki nedenini buldun o zaman kayıtlarını ona göre düzeltirsin.(Çünkü bu malı işletme kendi kullanmış olabilir,Bir satış olmuştur faturası kesilmemiştir. vs.)

Diyelimki bulamadın o zaman bunun bir iki yolu var Onuda formda tekrar görüşürüz

ferhat

üstadım yıllardır maalesef stoklar düzgün tutulmamış imdi benden düzeltmem bekleniyor sebebi bulanamayan fazlalıklarımızı 153 alacaklı 689 borçlu mu olacak burda zarar mı var kar mı fazlalık fatura kesilerek kar olmayacakmı karıştırdım mı acaba ne yapacağım kkeg olarak işlenirmi

yok hemen 153,689 hesap yapma nedenini araştır bulamazsan yılsonunda gereken düzeltme kayıtlarını formda beraber yaparız.Birde unutmadan firma 6111 affında stok affından faydalandı mı ?

ferhat

MAALESEF 6111 DE SADECE ÖTV ÖDEMESİ YAPMADI ONDAN DOLAYI VAR STOKlarla ilgilenilmemiş çok karışmış her şey benden düzeltmem bekleniyor acilen 2007 den beri bozuk hep

ok.sen şimdi dediğimi yap bilgisayar kayıtlarınla fiili stoğunun tutması için aradaki farkı duruma göre 397 veya 197 hesaba al.stoğunu bir tutur

aldım tuturdum stoklarım arası virman yaptım son haline getirdim kayıtlarımdaki stoğum tek tek bütük kalemleri toplayınca depomaki stoğumdan 30.000 tl fazla çıktı ay sonu maliyetlendirmeleri yapmam lazım yada sayın üstadım yıl sonuna kadar 197-397 dee mi kalması uygun?

SMMM STAJER ' Alıntı:
aldım tuturdum stoklarım arası virman yaptım son haline getirdim kayıtlarımdaki stoğum tek tek bütük kalemleri toplayınca depomaki stoğumdan 30.000 tl fazla çıktı ay sonu maliyetlendirmeleri yapmam lazım yada sayın üstadım yıl sonuna kadar 197-397 dee mi kalması uygun?

**Evet ama bir şartla nedenini araştır.Diyelim ki buldun Kaydını düzelt (yani 397 veya 197 hesabı) Diyelim ki bulamadın ;

1 YOL-Bu işletmeden çekilen bir değer olduğu için Ortağa fatura kes.(KDV'yi unutma yani 30.000+KDV) bedelini bankaya yatırsın.ÖNEMLİ BS koymayı unutma Ortağın TC.yaz.

2 YOL- Malı Gider Pusulası ile kayıtlara al KDV'sini ve (2 nolu KDV Sorumlu Sıfatıyla) Stopajı beyan et .Malı kayıtlara al