Stokta olmayan mal

cetvel

Tanınmış Üye
Biz thalatçı firmayız. stoklarımıza 5000 adet mal girmiş olsun. bu 5000 adet malı yurtdışından geldiği gibi müşteriye gönderiyoruz. müşteri mal sayımı yaptığında 4.970 adet olarak sayıyı belirliyor ve 30 adetlik iade faturası kesip tarafımıza gönderiyor. Biz olmayan 30 adet malı stoklarımıza girmek durumumda kalıyoruz. normalde böyle bir mal yok.artık gemiye yüklerken mi problem oluyor yoksa gümrüktemi problem oluyor bilmiyoruz.

Soru : 30 adet malı stoklarıma aldığımda stok hesabım şişmiş oluyor. çözüm önerileriniz nelerdir Teşekkürler.

Ynt: Stokta olmayan mal

Merhaba;
Gümrükte eğer mal eksik çıkmışsa çeki listelerinden anlaşılır.Bu ayrı mevzu.Biz olsa idik böyle bir durumda fire gibi düşünürdük.Tabi kabul edilebilir sınırlarda olmak kaydı ile.
Malın maliyetine atamadığımız durumlarda 659 diğer gider ve zararlar hesabına atıyoruz.

1-kabul edilebilir sınırı nereden bulabilirim. Tekstil ithalatına ilişkin böyle bir fire oranı varmıdır.
2-satılan malın maliyeti kayıt altına alındıktan sonra iade faturaları geliyor. ( Sürekli Envanter yönemini uyguluyoruz.)

Öncelikle bağlı olduğunuz Ticaret odasının web sayfasını kontrol etmenizi öneririm.Telefonla sorabilirmisiniz.Bence en sağlıklı cevabı onlardan alrısınız.Çünkü vergi daireside yarın öbür gün bir şey olduğunda oraya soracaktır.Bu arada nette bulduğum oranları özel mesaj ile gönderdim.
O zaman dediğim gibi 659 u kullanın.Çünkü gerçekte firedir sizin için.

659 dan kasıt karşı tarafın bize kestiği faturayı mı bu hesaba kayıt edeceğiz.

fire oranlarını detaylı kontrol etmeye fırsatım olmadı. Teşekkürler. bende cüzi gelen iadeleri 612 diğer indirimler hesabında genelde izledim.

Sizin durum gerçekte iade değil indirim değil firedir.Firelerde maliyete dahil edilemeyenlerin 659 da takibi gerekir diye düşünüyorum.

fireler kabul edilebilinir bir değerde ise satılan mal/mamul maliyetine ( 620-621)
kabul edilemeyen, yani yasal olmayan firenin ise 689 nolu hesapla ilişkilendirmek daha yerindedir.

firenin olduğu daha sonra anlaşılıyor. yukarıdada belirttiğim gibi ben malı sattığım anda maliyet kaydını yapıyorum. aradan 10-15 gün geçiyor karşı firma iade faturasını kesiyor.ben diyorum ki bu iade gelen malı iade hesabına almadan ne yapabilirim.

Stoklara miktarsız giriş yapıp, maliyet kaydını düzeltseniz olur bence. Böylece 610 hesabı kullanmamış olursunuz.