Stopaj Ödemesi Hk

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan yunuss85
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

yunuss85

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

X yurtdışı mukim firmasından transit mal alımı yaptım.
Y yurtdışı firması(finans kuruluşu değil X ile Y'nin ortaklığı mevcut) X'den aldığım mal için kullanmış olduğu kredinin faizini bana yansıttı.

Gelen faturayı hizmet ithali kapsamında değerlendirip, KDV hesaplayıp ek olarak ÇVÖA kapsamında stopaj da hesaplamalı mıyım?,

Yorumlarınız şiçin teşekkürler,

Merhabalar,

X yurtdışı mukim firmasından transit mal alımı yaptım.
Y yurtdışı firması(finans kuruluşu değil X ile Y'nin ortaklığı mevcut) X'den aldığım mal için kullanmış olduğu kredinin faizini bana yansıttı.

Gelen faturayı hizmet ithali kapsamında değerlendirip, KDV hesaplayıp ek olarak ÇVÖA kapsamında stopaj da hesaplamalı mıyım?,

Yorumlarınız şiçin teşekkürler,
Sayin yunuss85

KDV hesaplayıp ek olarak ÇVÖA kapsamında stopaj % 15 de hesaplamalısiniz. Ancak burada bunlardan daha onemlisi Emsallerine göre normal faiz oranı içinde yapılan ve üç kat sınırını aşmayan (KVK 12 md. Transfer Fiyalandirmasi ve Ortulu Sermaye ) ye gore ödenecek faizlere dikkat edin.

Eger banka yada finans kurumundan kullanilan kredinin faizi olsaydi sorun yoktu. Burada iki yurtdisi istirak firmasindan bahsediyoruz ve krediyi temin eden finans kurulusu degil

Üstadım selamlar

yurtıdşı ana firmadan alınan kredilerinin faiz ödemeleri için kdv 2 ve stopajı hesaplandı, % 10 stopaj ödemesini muhtasarda uygun kod bulamadım, ödeme tür kodlarında "151-Diğerleri" uygun olur mu acaba ?

Teşekkürler