fonradar

ŞUBAT AYI SSK GÜNÜ

ALP

17 Şubat 2005 te yenilenen bir ihalemiz sebebiyle bir şubemizde çalışan tüm personele 17.02.2005 te çıkış verip 18.02.2005 giriş yaptık.Fakat SSK mevzatına göre ay içindeki giriş çıkışlarda parmak hesabı yapıldığından bu personeller tam çalışmasına rağmen Şubat 2005 için 28 gün SSK lı görünüyorlar.
Bu durumdan mağdur olan yaklaşık 350 personelimizin mağduriyetini nasıl giderebiliriz.

MERHABALR

şubat ayında ssk günü=30 vergi günü =28 veya 29 dur yani siz şimdi işçilere 28 günlük bordro yaptınız ve 2 gün eksik bildirmek zorundasınız ki eksik gün nedenlerini de ssk ya ücretsiz izin, istiharat v.b. şeklinde belgeli olarak bildirmek zorundasınız aksi halde 30 günden az çalıştırdığınız için cezaya girer..

iyi çalışmalar...

Tamam o şekilde yaptık ama personel 30 gün çalıştı,sadece ihaleli bir iş oldugundan dolayı ay içinde giriş çıkış yaptık ve SSK kanununa göre mecburen 28 gün göstermek zorunda kaldık.
Biz personelin tam çalışmasına ve primi tam yatırılmasına rağmen eksik olan 2 günü göstermenin peşindeyiz acaba bu mümkünmüdür.

Merhaba;

Aynı olay benimde başıma gelmişti.Ama sadece iki personelimde olmuştu.Aradaki farkı fazla mesai olarak ödedim.Mağduriyetlerini giderdim.

Kolay gelsin.

Merhaba,

28 yada 29 Şubatta ki çıkış ve 1 Şubatta ki giriş, 30 gün işleniyor. Şubat ayı içindeki diğer girişler ise 28’e tamamlanıyor.
Personelin hakkettiği gün aslında 28 ama diğer normal çalışanlar 30 gün aldığı için haksız bir durum ortaya çıkmış oluyor. Olayın bu tarafı tartışılabilir tabiki, ancak ssk'nın uygulaması şu an için malesef bu.
Bizde tüm şantiyelerimizde bu şekilde işlem yapıyoruz.

Arkadaşlar bende soruya ek yapmak istiyorum. SSK girişini, çıkış tarihinden 2 gün önce yapılsa durum eşitlenmiş olurdu. SSK bu günleri kaale alıyormu ?

İyi çalışmalar.

nhtayd' Alıntı:
Arkadaşlar bende soruya ek yapmak istiyorum. SSK girişini, çıkış tarihinden 2 gün önce yapılsa durum eşitlenmiş olurdu. SSK bu günleri kaale alıyormu ?

İyi çalışmalar.

TEŞEKKÜRLER.Böle bir şey yapmak mümkün mü SSK kanuna göre...

ALP' Alıntı:
nhtayd' Alıntı:

İyi çalışmalar.

TEŞEKKÜRLER.Böle bir şey yapmak mümkün mü SSK kanuna göre...

Merhaba,
İşyeri aynı sicil no ile devam etmeiyorsa. 506 sayılı yasada herhangi bir kısıtlama yok. Aynı anda iki ayrı işyerinde çalışmak mümkün.
Bu şekilde iki işyerinde çalışılmış olması halinde;
Eğer iki iş yerindeki gün sayıları toplamı 30 günden fazla ise 30 gün olarak kabul ediliyor. İki işyerindeki atrah toplamları ise eğer tavanı aşmıyorsa tamamı, aşıyorsa tavan olarak kabul ediliyor. İstek halinde aşan kısma ait primler iade ediliyor.

Ama işlem Şubat ayına ait olduğu için böyle bir işlem yapma şansınız yok.