fonradar

Şube Açılışnda Ticaret Sicile Tescil

Şükrü ERGÜL

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba,

Merkezi İstanbul'da olan şirketimiz İstanbul dışında irtibat bürosu açmış ve bu açılış için almış olduğu Yönetim kurulu kararı ve kira kontratı ile Vergi Dairesine müracaat edilip stopaj yönünden vergi mükellefiyeti tescili yapılmıştır. Bu irtibat bürosuna herhangi bir sermaye tahsis edilmemiş, muhasebesi merkezden yürütülmüş bu nedenle irtibat bürosunun bağlı bulunduğu Ticaret Siciline şube olarak tescili yapılmamıştır.

Daha sonra aynı şehir' e bağlı farklı bölgeye fabrika yapılmış ve (eski adresteki yerden yen adrese taşınılmıştır) adres değişikliğine ait yönetim kurulu kararı alınıp vergi dairesine bildirilmiştir. Vergi dairesi sicil müdürlüğü gerekli yoklamayı yapmıştır. Bu değişiklikte de Ticaret Siciline şube olarak tescili yapılmamıştır.

Çevre Bakanlığın' na ÇED raporu için müracaat ettik. Çevre Bakanlığı'na Fabrika'nın açılışına dair yönetim kurulu kararını ve vergi dairesi yoklama fişini vermiş olmama rağmen (şube olmayan işletmelerin şube olarak ticaret sicil'de tescil edilmeyeceğine dair özelgeyi de vermeme rağmen) ısrarla Fabrikanın açılışına dair Ticaret Sicil gazetesi istiyor.

Böyle bir durumda ne yapmam gerekiyor? Bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Benim aklıma gelen, fabrika için yeni açılışmış gibi ticaret sicilde tescil ettirmekten başka yol kalmıyor.

Böyle yaptığımda;

Şubenin unvanı: ..... A.Ş. ..... Şubesi olacak.
Şubenin sermayesi: Sermaye tahsis edilmeyecek
Şubenin muhasebesi: Merkezden yürütülecek.
Şube Müdürü belirlenecek.
Şubede yapılacak iştigal konusu
Yukarıdaki yazılanlar yönetim kurulu kararında belirtilecek.

Ticaret Sicil' de tescilden sonra bu durum için Vergi Dairesi'ne de bilgi vermem gerekiyor değil mi?

Bilgilerini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

iyi akşamlar.