fonradar

Şüpheli alacağın tahsili imkansız hale geldiğinde

karakaya_

Katkı Sunan Üye
merhaba
2010 dan 150.000.,tl alacak var müşteriden giderleştirmek için
mahkeme ve vergi dairesinde ne işlemler yapmak gerekiyor.
teşekkürler.

Ynt: Şüpheli alacağın tahsili imkansız hale geldiğinde

alacağın gider olarak yazılabilmesi için şüpheli hale gelmesi şarttır. Bunun içinde dava açmanız veya icra yoluyla takibe vermeniz gerekiyor. Tabi burda dönemlerde önemli.Örneğin vadesi 2010 yılında dolmuş, şüpheli bir hale gelmiş ve dava açtığımız bir alacağınızı 2011 yılında hiç bir şekilde gider yazamazsınız.

FERHAT_ist ' Alıntı:
alacağın gider olarak yazılabilmesi için şüpheli hale gelmesi şarttır. Bunun içinde dava açmanız veya icra yoluyla takibe vermeniz gerekiyor. Tabi burda dönemlerde önemli.Örneğin vadesi 2010 yılında dolmuş ve şüpheli bir hale gelmiş alacağınıza 2011 yılında dava açarsanız geçmiş olsun hiç bir şekilde gider yazamazsınız.

2010 yılında vadesi dolan fakat 2011 yılında dava açılan bir alacak için karşılık ayrılamazmı acaba?

Eğer 2010 yılında dava açılırsa 2011 yılında karşılık ayrılamaz diye biliyordum da ben.

Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler Ferhat Bey.

Vergi Usul Yasasının Şüpheli Alacaklar Başlıklı 323. maddesi, şu hükümleri taşımaktadır;

"Ticari ve zırai kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi ile ilgili olmak şartıyla,

1. Dava veya icra safhasında bulunan alacaklar,
2. Yapılan protestoya veya yazı ile bir defadan fazla istenilmesine rağmen borçlu tarafından ödenmemiş bulunan dava ve icra takibine değmeyecek derecede küçük alacaklar,

Şüpheli alacak sayılır.

Aslına bakarsanız dava ne zaman açılırsa o zaman gider yazabiliyorsunuz. Uygulama da bu yöndedir.

Yazımda yanlış ifade etmişim sanırım...

merhaba hiç karşılık ayırmadık
değersiz ve şüpheli alacağımız var
bunları karşılık ayırmak ve daha önemlisi değersiz alacağı zarara
atacak niteliklere sahibiz
peki vergi dairesine bunu bildirmemiz gerekmiz mi rakam büyük çünkü
birde bildirince inceleme yapıyorlar mı?

Teşekkür ediyorum Ferhat Bey.