fonradar

Sürekli İşgöremezlik Alan Veya Bilgisi Olan

Arkadaşlar 1 mart 2021 tarihinde geçirdiğim işkazası sonrası sol kolumu dirsek üzerinden kaybettim.3 ay kadar rapor parası aldım işkazası üzerinden.sonra kurul ℅57 süresiz engelli raporuyla SGK ya sürekli işgöremezlik aylığına başvurdum.
Geçen sene ağustostan beri sonuçlanmasını bekliyorum.mahkeme bilirkişi kurul ve en sonda SGK nın prosodür eziyetiyle geçen ayların sonunda.
Pandemi kısmi çalışma ile izine ayrılan bir memur yerine bakacak arkadaşına dosyamı devretmiş oda merak etme ben ilgilenirim diyerek sağolsun unutmuş .şimdi merak ettiğim konu bu eziyetin sonunda ℅57 raporla ne kadar aylık bağlanır ve geriye dönük toplu ödeme alma imkanım olacakmı.yani araştırdığıma göre geçici işgöremezliğin bittiği tarihten diyen de var belli olmuyor diyen de.
Çok uzun yazdıysam kusura bakmayın elimden geldiğince özetlemeye çalıştım ama durum ciddi bir sıkıntı benim için.bide malum bu salgın hastalıkta 10 TL yi bile arar olduk.
Umarım konu hakkında uzman biri yardımcı olursa allah razı olsun derim.eyvallah

Hesabi nasıl yapılır ? 1-günlük kazancın tamamı dikkate alınır ve bu tutarın % 70'i gelir olarak bağlanır. Örnek; günlük kazancınız brüt 100 TL olsun tam iş göremezlik hali söz konusu ise ve % 100 iş göremezlik olacak şeklinde rapor alması halinde bağlanacak olan gelir günlük 70 TL aylık 2100-TL surekli iş göremezlik geliri bağlanır...
Başka bir örnek :
yine brüt 100 TL günlük kazancı olan bir çalışanın meslekte kazanma gücü kayıp oranı % 50 olsun. Bu kişiye günlük 35 TL aylık 1050 TL sürekli iş göremezlik geliri bağlanır.
sürekli iş göremezlikte varsa sadece son 90 günün primi dikkate alınır, o kadar da yoksa bildirilmiş olduğu prim günü kadar ki, hiç yoksa emsal işte çalışan başka birinin ücreti dikkate alınarak hesaplama yapılır.
2 - 3 ay rapor parası aldım demissiniz işte
3 ayın sonunda rapor tarihinin bittiği tarihten itibaren bugune kadar toptan ödeme şeklinde alacaksınız...