Süresi Geçen KDV ler Hakkında

Çok değerli arkadaşlar benim problemim ... İleriden beri nakliyecilik işi yapan mükellefimiz 2002 yılında işe başladı ve halen aktif olarak işine devam etmekte. KDV beyanlarını üçer aylık dönemlerde vergi dairesine vermekte 2004 yılı 10/11/12 dönemine ait katma değer vergisi beyannamesi verilmemesi gerekçesiyle vergi dairesi 2008 yılında takdir komisyonuna sev ederek 11.000 matrah tespit ederek yaklaşık 6000 tl ceza uygulamış mükellefin işe başlama adresine tebliğ etmiştir. Ancak belediye numara değişikliğinden dolayı postacı adreste bulamamakta ve yerel gazete de ilan yoluyla tebliğ yapmıştır. Bu yıl rastgele vergi dairesine gittiğimizde uygulanan cezadan haberdar olduk. Benim sorum şu olacak mükellef halen aktif bir mükellef ve halen vergi dairesine beyanlarını vermektedir. Vergi dairesi mükellefime önce beyana çağrı çıkartıp, beyana cevap verilmezse sicil yoklama memurları tarafından adres tespiti yapılmak kaydıyla takdir komisyonuna sevketmesi gerekmezi ilan yoluyla tebliğ yapıldığından dolayı uzlaşma ve diğer yasal haklarımızdan mahrum kaldık sizce nasıl bir yol izlenebilir.

Ynt: SÜRESİ GEÇEN KDVLER HAKKINDA

tebliği tarihinden itibaren 30 günlük bir süre var ve bu süre hak düşürücü süre 30 içiresinde haberiniz olsaydı indirim ve uzlaşma talebi isteyebilrdiniz fakat anlaşılan o ki tebliği tarihinden itibaren bayağı süre geçmiş dava yolu seçebilirsiniz

Ynt: Süresi Geçen KDV ler Hakkında

Vergi Daireleri İşlem Yönergesinin -sanırım- 53. Maddesinde bu durum açıklanmış, sırasıyla;
a. Beyanname vermeyen mükellefler beyanname izleme defterinden tespit edilir, kendilerine beyana çağrı mektubu yollanır.
b. Tebligat ulaştıktan sonra verilen mühlet içerisinde gelinmemesi durumunda takdire sevk işlemi yapılır.

Galiba bu yapılmamış, takdire sevk içinde 2009 yılı son tarih, uğraşmak istememişler.

Tebliğ tarihiniz 2008 değildir, cezayı öğrendiğiniz tarihtir. Ama bunu dava dilekçenizde belirtin. Dolayısıyla mahkemeye başvurabilirsiniz. Dava dilekçenizde;

- Beyana çağrı yapılmadığını (Vergi Daireleri İşlem Yönergesine atıfta bulunun)
- Vergi Dairesinin takdire sevk için 4 yıl beklemiş olduğunu, bu durumun gecikme zammı/faizi yönünden mükellefi zor durumda bıraktığını (Yine işlem yönergesinde, beyanın yasal süresinden sonraki 15 gün denmekte ise de kanunen 5 yıla kadar uzatılabilir)
- Takdir komisyonunun yasal defter ve belgelerin ibrazını istemediğini, söz konusu dönemde geçici ve gelir vergisi beyannamelerinin verildiğini ancak bu beyannamelerin takdir komisyonunda kaale alınmadığını,
- Takdir komisyonunun yasal defter ve belgeler olmaksızın, beyannameleri de göz önünde bulundurmaksızın bütünüyle soyut ifadelerle matrahı belirlediğini, bununda Danıştay 4. Dairesinin (tarih ve karar numarasını hatırlamıyorum ama bulamazsanız size yardımcı olmaya çalışırım) tarihli kararıyla çeliştiğini yazarsınız. (Ki bu kararda Danıştay, defter ve belgeler ile önceki ve sonraki dönem beyannameleri incelenmeksizin, soyut ifadelerle belirlenmiş matrahta yasal olarak isabet yoktur demektedir)

Davayı düzgün açar, dilekçe eklerini de sorunsuz tamamlarsanız (nüfus cüzdan fotokopisi, imza sirküsü, ceza ihbarnamesi, bir önceki döneme ait kdv-geçici beyanname ile 2004 yılı gelir vergisi beyanname fotokopileri ile tahakkuk fişlerinin fotokopisi, danıştayın emsal eden kararının bir sureti ve diğer istenebilecek evraklar) davayı yüksek ihtimalle kazanırsınız gibime geliyor.

Uzlaşmaya giderseniz ve uzlaşma sağlarsanız dava hakkınız düşer. Uzlaşmanın oluşmaması durumunda da dava açma süreniz uzlaşma toplantısının karara bağlandığı tarihten itibaren 15 gündür diye biliyorum. (Bunda emin değilim)

Kerem bey Danıştay kararı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Arkadaşların da dediği gibi dava açınız.

Çok Teşekkürler Arkadaşlar... Benim sizlerden örnek hazırlanmış dava dilekçelerinizden varsa bana yardımcı olursanız çok sevinirim mail adresim [email protected]...