TAKDİR KOMİSYONU KARARI

Veteriner Hekim Mükellef 01.01.2005 tarihinde işe başlıyor.İşe Başlama Bildirimini 31 Aralık 2004 tarihinde Malmüdürlüğüne verdim.Yine31 Aralık 2004 tarihinde Serbest Meslek Defteri Tasdik ettirdim.İşyerinin Açılışı için yapılan yoklama fişinde mükellefin almış olduğu Veteriner İlaçları faturasına istinaden ilaç satışınada başladığı yazılmış.Malmüdürlüğü Veteriner Hekim Mükellefin aynı zamanda ticari faaliyette bulunduğu için İşletme Defteride tutması gerektiğini bildirdi.Bizde 25 Şubat 2005 tarihinde İşletme Defteride tasdik ettirdik.Ocak 2005 ve Şubat 2005 dönemlerine ait KDV.Beyannamelerimizi süresi içerisinde verdik.Ancak Malmüdürlüğü, bu dönemlerde İşletme Defterimiz olmadığından dolayı Ocak 2005,Şubat 2005 dönemine ait KDV.Beyannamelerini takdir komisyonuna sevketmiş ve her iki dönemede Usulsüzlük cezası uygulamıştır.Ayrıca 1.Dönem Gelir Geçici Vergi Beyannamesi ile 2005 yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesinide Takdire sevkedeğini söylemiştir.
Yapılan bu uygulama doğrumudur.
Yanıt verirseniz sevinirim.
Çok Teşekkür Eder Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bana göre burda sadece usul hatası wardır. Dolayısı ile herhangibir şekilde vergi ziyaına sebebiyet verilmemektedir. Ama tabiki kanuni yönünü vaktim olsa idi araştırıdım. Dolayısı ile diğer ark.ne yazacak bakalım.

yoklamada nedne ilaç faturalarının alımı yazılmış bunu anlayamadım birde bazı veterinerlerin çalışma şekli şu ilaçları alıyorlar aylık hayvanların bakımlarıyla ilgili sözleşme imzalayıp ayriyeten ilaç faturası kesmiyor yani bakım ücretinin içinde yer alıyor işletmeden ayrıca ilaç parası talep etmiyorlar bu durumda da işletme defteri tasdik edilceğini zannetmiyorum bu konuda dairenin herhangi bir vergi kaybı yok bu yüzden bu konu dava edilirse kesinlikle kazanılcağını zannediyorum.

merabalar ... takdir komisyonunun böyle bir karar alması pek anlamlı değil...gerçi vuk nun hangi maddesine dayandırılarak böyle bir karar aldıklarını da pek açıklamamışsınız....fakat genede vergi mahkemesine açacağınız ve iyi hazırlanmış bir savunma ile bu vergi zayi cezalarının kalkacağı malumdur saygılar...

Sayın Dursun uz,

Sırasıyla gidelim.

1-Veteriner gerçekten ilaç satışı yapacakmı? yapıyormu? Eğer yapmayacaksa öncelikle bunu düzelttirin.Gerekirse üst makamlara müracaatla bunu düzelttirin.Eğer ilaç satışı yapmıyorsa Malmüdürlüğü istedi diye işletme defteri tasdikletmeniz doğru olmamış.Zira Yoklama Fişinde böyle bir tespit yapıldıysa bile bu bir hatadır ve 213 sayılı VUK nun 3.maddesine göre vergiyi doğuran olayın gerçek mahiyeti esastır.Yoklama Fişi değişmez değildir hele hele Malmüdürlüğü mıntıkasında bulunan mükellefler için bu düzeltme daha kolaydır gerekli müracatı yaparsınız tekrar yoklama yaparlar gerçek durum ortaya çıkar.

2-Gelinen noktadan sonra devam etmek istiyorsanız.Takdire sevk kanuni deyimiyle re'sen takdir sebepleri (VUK 30.Madde) bulunması illede bir matrah farkı bulunduğu anlamına gelmez.Ama malesef Takdir komisyonları matraha ilişkin verileri tespit etmeden/ettirmeden haiz oldukları inceleme yetkisini ve diğer yetkileri kullanmadan bir anlamda "ben bu kadar uygun buldum" cinsinden dayanaksız tahmini matrahlar takdir edebilmektedir.Halbuki mükellef ilaç ticareti yaptı diye takdire sevk edilmişse ne kadar ilaç sattığı ve bu satışlarına ait eğer doğuyorsa çıkan vergileri beyan edip/ödeyip-ödemediği araştırıldıktan sonra bu tespitlere göre beyan edilmemiş bir matrah varsa bu takdir edilmelidir.213 sayılı yasanın re'sen takdirle hükümleri ve Vergi kanunlarının "Vergiyi doğuran olay"ı ve "matrah"ı tarif eden hükümleri bunu gerektirmektedir.

Arkadaşların bahsettiği gibi bu tür takdir komisyonu karalarını dava ederseniz mahkemeden olumlu sonuç almanız büyük ihtimallidir.Zira varsayım ve genel kanaate dayalı gerekli araştırma ve tespitler yapılmadan matrah oluşturan takdir komisyonu kararlarına dayalı salınan vergi ve cezaların terkini yönünde oldukça fazla Danıştay kararı mevcuttur.

Ancak takdir edilen matrah ve salınan vergi ve cezalar (uzlaşma ve indirim hükümlerinide dikkate aldığınızda) dava masrafına değmeyebilir.Buna göre karar vererek hareket etmenizde yarar var kanaatindeyim.
3-2005 yılı 1.dönem geçici vergisi ile 2005 yılı Yıllık Gelir Vergisi için takdire sevk gerekçeleri İşletme defterinin geç tasdiklenmesi nedeniyle "tasdiklenmemiş sayılması" ise dayanakları 352 maddenin I/8.bendi olacaktır.Diğer taraftan Yazar Kasa ile ilgili sorunda yaşanacaktır.Bu nedenlerde dava açmanız ve ilaç satışı yapılmadığını (eğer öyle ise) işletme defterinin Malmüdürlüğü istediği için tasdikletildiğini iddia etme durumunuz gerekli olabilir.