Taksi İşletmecisi Gelir Vergisi Mükellefinin Taksi Satışında Kdv

Üyelik
16 Eki 2006
Mesajlar
451
Konum
izmir
merhabalar ...gelir vergisi taksi işletmeciliği yapan mükellefin aracı kaza yaptı..sigorta firması aracı yaptırdı..şimdi mükellef kazalı aracı değerinden daha düşük bedelle başka bir alıcıya satacak...bunun faturalı çıkışını yapmamız gerekiyor buna uygulnacak KDV % 18 mi yoksa % 1 mi olacak...teşekkür ederim..
 

cetvel

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
1,362
Konum
İSTANBUL
Ynt: Taksi İşletmecisi Gelir Vergisi Mükellefinin Taksi Satışında Kdv

6 Nisan 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2008/13426 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile çeşitli konularda uygulanacak KDV oranları hakkında yeni düzenlemeler yapılmıştır. İlgili kararnamenin 2?nci maddesi ile, ikinci el binek otomobillerin satışında uygulanan yeni KDV oranı 7 Nisan 2008 tarihinden geçerli olmak üzere aşağıdaki şekilde düzenlenerek yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Madde 2 - Katma Değer Vergisi Kanununun 30 uncu maddesinin (b) bendine göre binek otomobillerin alımında yüklenilen katma değer vergisini indirim hakkı bulunan mükelleflerin, kiralamak veya çeşitli şekillerde işletmek üzere iktisap ettikleri ve 31/12/2007 tarihi itibarıyla aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu olması halinde bu teslimde % 1 katma değer vergisi oranı uygulanır.
 
Üst