zirve

Tam tastik kapsamında olan şirketler hk.

Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
Merhabalar,

Tam tastik kapsamında olan şirketler beyannamelerini smmmlere imzalatma zorunluluğu yokmu?

Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Teşekkürler,

Hayırlı günler diliyorum.
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
ilgili tebliğ' Alıntı:
Vergi Beyannamelerinin Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerce İmzalanması Hakkında Genel Tebliğ Sıra No: 4

Tarih: 29.06.1997 Cuma - Sayı:23034

KAPSAM

A) İmzalatma Kapsamındaki Mükellefler

Kurumlar Vergisi veya ticari, zirai ve mesleki kazancı nedeniyle gerçek usulde vergilendirilen Gelir Vergisi mükelleflerinden, 1997 yılı aktif toplamı 200 milyar ve net satışlar toplamı 400 milyar lirayı aşmayanlar, 1998 yılına ilişkin yıllık gelir veya Kurumlar Vergisi beyannamelerini 3568 sayılı kanuna göre yetki almış meslek mensuplarına imzalatmak zorundadır. Bu zorunluluk, takip eden yıllarda Bakanlığımızca belirlenecek yeni hadleri aşmayan mükellefler için geçerli olacaktır. Söz konusu hadlerin Bakınlığı' mızca belirlenmemesi halinde, bu hadler, her yıl Vergi Usul kanunu hükümleri uyarınca tespit edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacaktır. yukarıdaki hadlerin tespitinde adi ortaklık ve kollektif şirket ortakları için bu işlemlere ait aktif ve net satışlar toplamı yukarıda belirtilen hadleri aşan mükellefler ise, beyannamelerini 18 sıra numaralı "Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre yeminli mali müşavirlere tasdik ettireceklerdir. Bu hadlerden birisinin aşılması, beyannamelerin yeminli mali müşavirlerce tasdik edilmesi için yeterli olacaktır. Bu tebliğ kapsamına giren mükellefler diledikleri takdirde, yıllık Gelir veya kurumlar Vergisi beyannameleri ile eklerini ilgili tebliğ hükümleri çerçevesinde yeminli mali müşavirlere tasdik ettirebileceklerdir. Bu durumda sadece anılan tebliğ hükümleri geçerli olacaktır.
Sanırım yok
 
Üyelik
13 Nis 2006
Mesajlar
172
Konum
Bursa
Tam Tasdik Kapsamindaki sirketlerde Beyannamenin SMMM onayi zorunlulugu yok, En azindan uygulamanin böyle oldugunu biliyorum.
 
Üst