Tarım Bağkuruna Devam Eden Esnafın Durumu

Üyelik
2 Ağu 2005
Mesajlar
141
slm arkadaşlarÖnceden Tarım Bağkuru ödeyen bir çiftçi 01.02.2006 tarihinde esnaf olarak vergi mükellefi oluyor fakat sağlıktan hizmetlerinden faydalabilmek için bağkurunu tarım bağkuru yatırmaya devam ediyor28.02.2007 tarihine kadar tarım bağkuru ödüyor fakat şimdi 1479 sayılı zorunlu bağkura geçmek istiyor dolayısı ile esnaf olduğu tarih olan 01.02.2006 tarihinden itibaren bağkura mükellef olması gerekiyor fakat 1 yıl kadar tarım bağkuruna ödemiş olduğı primler var bunların mahsubu zorunlu bağkurdan yapılabiliyormu ? Nasıl bir yol önerirsiniz

Teşekkürler
 
Üyelik
20 Mar 2007
Mesajlar
380
Konum
kocaeli
Ynt: Tarım bağkuruna devam eden esnafın durumu

mer haba
Tarım bağkur terkini yapılması
Evet çakışmaları mahsup edebilrsiniz arada fark cıkar ödersiniz.
 
Üyelik
7 Şub 2007
Mesajlar
6
Ynt: Tarım Bağkuruna Devam Eden Esnafın Durumu

Merhaba,
Şöyle bir durum içinde benim fikrinize ihtiyacım olacak arkadaşlar...

Mükellefim Rizede çay tarlaları olduğundan tarım bağkurlusu... fakat Rizede yine sonradan bir esanflıkla uğraşmaya başladığın mukleefiyeti doğuyor. sonra bunu kapatıyor ve bu esanflığından doğan bağkur sorumluluğunu pasif duruma getirip tarımı ödemeye devam ediyor.

Daha sonra kişi istanbula yerleşiyor ve büfe işiyle uğraşmaya başladığından tekrar mükellefiyeti doğuyor.fakat pasif olan bağkur müekkelfiyetini yani dosyasını istanbula aldırtmıyor. aynı zamanda tarım bağkurunu ödemeye devam ediyor.

şimdi bu kişi tarımı ödemeye devam etmek isityor. esanflığından doğan bağkur numarasına para-prim yatırmak istemıyor..karneside tarım bağkurdan.

nasıl bir yol izlemek gerek. tarım bağkura devammı etmeli yoksa ist. daki mükellefiyeti başladığı andan itibaren esnaf başkurluğuna geçişini başaltmasımı lazım. geçmeyip tarımdan devam etse ne gibi bir sorumluluğu olur sizce_?
 
Üyelik
20 Mar 2007
Mesajlar
380
Konum
kocaeli
Ynt: Tarım Bağkuruna Devam Eden Esnafın Durumu

Tarım bağkur kaydı devam ederken gerçek usulde mükellefiyeti tescil edildiği günden itibaren tarım bağkuru son bulur.zorunlu bağkur kapsamına girer.
Zorunlu bağkur kapsamından çıktıktan sonra (mükellefiyet terki) ödenen tarım bağkurları gecersiz sayılı ve iade edilmesi gerekir.

Uygulaması:
zorunlu bağkur kapsamında olup tarım bağkur primi ödemiş ise zorunlu bağkur primine mahsup olur.
Tarım bağkurundan zorunlu bağkura geçerken dilekçe ile haber verilmesi
zorunlu bağkur terkinden sonra tarım bağkuruna geçmek için dilekçe ile bilgi verilmesi
gerekir.
 
Üyelik
14 Eyl 2006
Mesajlar
13
Ynt: Tarım Bağkuruna Devam Eden Esnafın Durumu

mrb tarım bagkurunu kapattırıp esnaf bagkuru açtırdıgın zaman primleri farklı oldugun da dolayı borçlu cıkacaksınız 1 yıldır yatırdıgı tarım bagkurunu esnaf priminden mahsup ederler ve arada kı farkı size bor olarak verirler iyi çalışmalar
 
Üst