fonradar

Taşeron Sözleşmeleri Hakkında

Merhabalar,

Önemli bir sorum olacak.

Taşeron ile yapılan bir sözleşme var, bu sözleşme eur üzerinden yapılmış.

sözleşmenin ilgili maddesinde fatura kesimi ile ilgili ;

" faturanın kesileceği zaman verilecek kur ile TL faturası kesilecektir " diye bir ibare var.

dolayısıyla ilgili firmanın tüm cari hesabı TL üzerinden takip edilmektedir.

Soru ; firma der ki; bize sözleşmeden sonra göndermiş olduğunuz avans ( ki buda TL olarak yollandı. atıyorum 1 milyon eur'nun % 5'i denmiş. sözleşmeye göre kur belli olduğu için ( TCMB D.ALIŞ KURU ) bizde bunu TL ye çevirip yollamışız.

firmanın bize göndermiş olduğu yazı şöyle; siz bize sözleşmeye göre şu kadar tutardaki eur karşılığı şu kadar TL avans yolladınız. Ve bunları hakedişlerden kesiyorsunuz. sizin bize yolladığınız eur karşılığı kapanmıştır. TL'de kalan tutar benim kur gelirimdir. biz size kur geliri faturası kesiyoruz. lütfen TL de kalan bakiyeyi kapatınız.

bu durum borçlar kanununa göre karşılıklı akdedilen ve anlaşmaya varılan " kur " belli olduğu için artık sizinle eur üzerinden bir cari hesabımız olmadığından, biz sizden kalan TL yi kesmeye devam edeceğiz, dedik. iddianız mesnetsizdir vesaire...

konu hakkında özellikle kanun maddesi, özelge, TTK gibi veri oluşturabileceğimiz bilgilerinize ihtiyaç duyulmaktadır.

Şimdiden ilginize teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.