Tasfiye Kıst Dönemde Kar ?

acziyet

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar, kolay gelsin.
Şirket 13.03.2105 tarihinde tasfiyeye girdi ve 1.dönem geçicide kar çıktı ve vergisini ödedi, şimdi kıst dönem tasfiyeye giriş bilançoyu ve kurumlar vergisini düzenlerken beyanname matrahı örneğin 1000 tl kurumlar vergisi 200 tl, ve 1.dönem geçicide ödediği 200 tl.'yi düşsem beyanname üzerinde doğru mu oluyor ?

sayın acziyet tasfiye dönemini biten normal dönemle karıştırmayın yani ödediğiniz 200 lirayı tasfiye döneminin beyanında ödenmiş geçici vergi kapsamına almayın kanunen mümkün değil 5520/17.maddeye aykırıdır,bu 200 lira artık normal dönemin karı olarak kayıtlara girmelidir kanunen mümkün olan budur,kolay gelsin.

sayın acziyet tasfiye dönemini biten normal dönemle karıştırmayın yani ödediğiniz 200 lirayı tasfiye döneminin beyanında ödenmiş geçici vergi kapsamına almayın kanunen mümkün değil 5520/17.maddeye aykırıdır,bu 200 lira artık normal dönemin karı olarak kayıtlara girmelidir kanunen mümkün olan budur,kolay gelsin.

Peki bu durumda tasfiyeye giriş kıst dönem kurumlar beyannamesi boş bırakılıp sadece kıst dönem bilançosu mu verilecek ?

sayın meslektaşım benim cevabım sizin sorunuzdaki ile tam aynı değil gibi duruyor ama öyle değil evet siz kıst dönemle ilgili blanço ve gelir tablosunu kurumlar beyanı ile beyan edeceksiniz ve bu beyanda tabiki kıst dönemde ödediğiniz geçici vergiyi çıkan aynı bu rakamla mahsup edeceksinizki bu rakam benim dediğim bu dönemin karı olsun zaten bende bunu diyorum,neyse siz bu kurumlarda hem kıst dönem blanço hemde gelir tablosu tablosunu kurumlarda ek olarak vereceksiniz,kolay gelsin.