fonradar

Taşıma İrsaliyesi ile ilgili..

bil_gin

Tanınmış Üye
Öncelikle herkese merhabalar. Geçen gün başıma gelen bir olayı paylaşmak ve fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Şirketimiz Mersin Serbest Bölgedeki bir firmadan satın almış olduğu malları İstanbul'a getirirken kendi bünyemizden irsaliye kesiyoruz ve sevk işlemi bu irsaliyeye istinaden gerçekleşiyor. Taşıma gerçekleştiren nakliye firmasıda taşıma irsaliyesi düzenliyor. Nakliye faturası kesilirken bu taşıma irsaliyesinin numarasını fatura üzerinde belirtme mecburiyetimiz var mı acaba yaptığım araştırmalarda böyle bir açıklamaya rastlayamadım. Sıkıntım ise şu; faturayı düzenleyen nakliyeci irsaliye numarası bölümüne taşıma irsaliyesinin numarasını yazmış ve tarihide 30.06.2008 ancak fatura tarihi 01.07.2008 olarak düzenlenmiş. Bu durum vergisel açıdan şirketimiz adına bir sorun yaratır mı? Şimdiden fikirleriniz için teşekkürler.

Sevgi, saygı...

Ynt: Taşıma irsaliyesi ile ilgili..

7 gün içinde fatura kesme hakkı olduğundan ft geçerlidir. Ancak nakliye firması ft belirtilen kdv tutarını 06 ay beyanına dahil etmeli, siz ise 07 ay kdv beyanında indirim konusu yapmalısınız.

Ynt: Taşıma İrsaliyesi ile ilgili..

fatura tarihi 7 . ay olduğu için her iki firmada kayıtlarına 7. ayda almaları gerekmez mi?
Saygılar

Ynt: Taşıma irsaliyesi ile ilgili..

nane ' Alıntı:
7 gün içinde fatura kesme hakkı olduğundan ft geçerlidir. Ancak nakliye firması ft belirtilen kdv tutarını 06 ay beyanına dahil etmeli, siz ise 07 ay kdv beyanında indirim konusu yapmalısınız.

7 gün içinde kesme sınırı ay dönemini aşıyorsa yoktur.Dolayısı ile Fatura zaten yanlış kesilmiş ..en geç 30/06/2008 olmalı idi.
sizin alış faturanız olduğu için en geç 31/12/2008 e kadar işleyebilirsin.

Fatura normal olarak malın teslimi sırasında düzenlenir. Bazı hallerde teslimden bir süre önce, bazı hallerde de teslimden bir süre sonra düzenlenmesi de mümkündür. Ancak faturanın malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren en geç 7 gün içinde düzenlenmesi gerekir. Satılan malın teslim tarihinden sonra veya teslimi sırasında düzenlenmiş olsa dahi, faturada malın teslim (irsaliye) tarihi ve irsaliye numarası yer alacak ve ayrıca sevk irsaliyesi de düzenlenecektir.

Sayın basar03 merak ettiğim noktalardan biride şu: taşıma irsaliyesini faturanın üzerinde belirtmemiz doğru bir işlem midir? Çünkü fatura hizmet faturası.

basar03 ' Alıntı:
7 gün içinde kesme sınırı ay dönemini aşıyorsa yoktur.Dolayısı ile Fatura zaten yanlış kesilmiş ..en geç 30/06/2008 olmalı idi.
...
Hatalı bilgi. Ay geçsede (Yıl geçmediği için) 7 gün içinde kesilen ft geçerlidir. Ancak ilk yazıdada yazdığım gibi kdv kanunu gereği hizmet irsaliye tarihinde gerçekleştiği için taşıyan 06 ayda kdv beyanına dahil etmek zorundadır.
(deftere ft kaydı yapılamadan kdv beyanına dahil edilmesi sıkıntılı bir iş olduğundan ayın son 7 gününde kesilen irsaliyelerin en geç ayın son gününde faturasının kesilmesinde fayda vardır.)

sayın nane ;
sizden farklı birşey demiyorum.sizinle aynı dili konuşuyoruz
fatura geçersizdir demedim,usulen yanlıştır dedim.

sayın Bil_gin;
FATURADA BULUNMASI GEREKEN UNSURLAR

? Fatura numarası
? Fatura tarihi

Fatura , irsaliye sevk tarihinden itibaren 7 gün içerisinde kesilmesi ve fatura tarihinin irsaliye sevk tarihini 7 günden daha fazla aşmaması gerekmekte olup, her halükarda ay sonu atlanmadan sevk irsaliyesi faturaya bağlanmalıdır.

? İrsaliye numarası
? İrsaliye düzenlenme ve sevk tarihi
? Maliye bakanlığı soğuk damgası
? Faturayı kesen - alan tarafın tam ünvanı
? Faturayı kesen - alan tarafın adresi
? Faturayı kesen - alan tarafın tarafın telefon ve faks numarası
? Faturayı kesen - alan tarafın vergi dairesi
? Faturayı kesen - alan tarafın vergi numarası
? Faturayı kesen tarafın yukardaki bilgileri gösteren kaşesi ve üstüne sorumlu kişinin imzasının vurulması
? Açıklamalar kısmında satılan malın veya verilen hizmetin anlaşılır biçimde açıklama olarak belirtilmesi

Sayın basa03 paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Fikir birliği içindeyim sizinle.

Sevgi,saygı...