Taşıma Kooperatiflerinde Risturn

SUF

Üyelik
27 Şub 2012
Mesajlar
64
Konum
AMASYA
Merhaba, taşıma işi ile uğraşan bir kooperatifle bu yıl çalışmaya başladım. Kooperatif sadece üyeleri ile iş yapmakta ve gelir gider arasında ki fark risturn olarak istisna ediliyor. Bu risturn paylarının ortaklara dağıtılması gerekiyor. Ancak kooperatiflerde kar dağıtımı daha önce yapmadım. Ayrıca geçmiş yıllarda da böyle bir dağıtım yapılmamış ve kooperatifin geçmiş yıl karları bilançoda görünüyor ve bu miktar kadar mevcut para yok ancak depozito olarak alacağı var. Sormak istediğim;
1- Kooperatif kar dağıtımlarında vergilendirme yapılıyor mu?
2- Kooperatifin geçmiş yıl karlarını ne kadar süre ile bekletebilirim?
3- Kooperatifin sermaye artırımı yapması gerekiyor geçmiş yıl karlarını sermayeye ilave edebilirmiyim?
Yardımcı olursanız sevinirim,teşekkür ederim.
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Merhaba, taşıma işi ile uğraşan bir kooperatifle bu yıl çalışmaya başladım. Kooperatif sadece üyeleri ile iş yapmakta ve gelir gider arasında ki fark risturn olarak istisna ediliyor. Bu risturn paylarının ortaklara dağıtılması gerekiyor. Ancak kooperatiflerde kar dağıtımı daha önce yapmadım. Ayrıca geçmiş yıllarda da böyle bir dağıtım yapılmamış ve kooperatifin geçmiş yıl karları bilançoda görünüyor ve bu miktar kadar mevcut para yok ancak depozito olarak alacağı var. Sormak istediğim;
1- Kooperatif kar dağıtımlarında vergilendirme yapılıyor mu?
2- Kooperatifin geçmiş yıl karlarını ne kadar süre ile bekletebilirim?
3- Kooperatifin sermaye artırımı yapması gerekiyor geçmiş yıl karlarını sermayeye ilave edebilirmiyim?
Yardımcı olursanız sevinirim,teşekkür ederim.

1163 sayılı kooperatifler kanunu'nun 1.maddesi,

Tüzel kişiliği haiz olmak üzere ortaklarının belirli ekonomik menfaatlerini ve özellikle meslek veya geçimlerine ait ihtiyaçlarını işgücü ve parasal katkılarıyla karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet suretiyle sağlayıp korumak amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından kurulan değişir ortaklı ve değişir sermayeli ortaklıklara kooperatif denir.(kar amacı gütmeyen kuruluşlardır)

Kooperatiflerde kar dağıtımı mümkün olmadığı için gelir-gider farkının ortakalara iadesi söz konusudur işte buna 'RİSTURN' denir./ Geri verme anlamına girer. Risturn tüketim,kredi,istihsal ve satış kooperatiflerindeki uygulamalara göre ortaklara iade edilmesini ifade eder.

KVK 5/1 maddesine göre istihlak,istihsal ve kredi kooperatiflerinin ortaklara dağıttıkları risturn'lar KV istisna edilmiştir.Eski KVK 8/2 maddesindeki hüküm ile aynıdır.

KVK 5/1 maddesinde düzenlenen risturn istisnası hükümleri aynı bendin sonuna eklenen,

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]6009 sayılı Kanunun 43 üncü maddesiyle eklenen paragraf Yürürlük; 01.08.2010) Bu bent hükümleri, 29/6/2004 tarihli ve 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanununa göre kurulan Birliklerin üyeleri ile yaptıkları muameleler hakkında da uygulanır.[/FONT]

KVK madde 'te kooperatiflerin muafiyet şartları açıklanmıştır madde'de sayılan şartların herhangi birisinin ihlali kurumlar vergisi mükellefi haline gelir.

Risturn istisnasının uygulanmasında söz konusu ristrunların ortaklara fiilen ödenmesi şartı aranmaz, kanun hükümlerine uygun olarak hesaplanması ristrunların KV matrahından düşülmesi yeterli olur.

Konu ile ilgili detaylı bilgileri SMMM'niz den almanız menfaatinize olacaktır.

İyi Günler.
 

Benzer konular

Üst