Tavan ücretten daha fazla maaş alanlarda ssk primi işlemleri nasıl gerçekleşiyor

atakan005

Katkı Sunan Üye
Geçen sene yeni kanun yürürlüğe girdiğinde bir yerde okumuştum ama şu an nerde okuduğumu hatırlamıyoru. Aklımda kalan bilgi şu; eğer bir çalışan tavan ücretten daha fazla ücret alıyorsa tavan ücretin üzerinde kalan kısmı için devlet prim almıyordu ama yeni kanunla alacak ve uygulama olarakta bulunulan ayda tavan ücretten primi alacak arta kalan kısmınında primini bir dahaki ayda (şu an hatırlamıyorum) değişik bir işlem yapılaraktan alacaktı.
Bugün bu konuyla ilgili bir soru geldi ama araştırmama rağmen böyle birşey bulamadım ya ben yanlış hatırlıyorum yada başka birşeyle karıştırıyorum. Gören bilen arkadaş varsa ve yardımcı olursa çok makbule geçer.
Şimdiden teşekkür ediyorum.

Ynt: Tavan ücretten daha fazla maaş alanlarda ssk primi işlemleri nasıl gerçekleşiyor

28 Eylül 2008 PAZAR
Resmî Gazete
Sayı : 27011

TEBLİĞ

Sosyal Güvenlik Kurumundan:

5510 SAYILI KANUNUN 4 ÜNCÜ MADDESİNİN BİRİNCİ FIKRASININ (a) VE (b) BENTLERİ KAPSAMINDAKİ SİGORTALILAR İLE SADECE GENEL SAĞLIK SİGORTASINA TABİ SİGORTALILARIN PRİME ESAS TUTULACAK KAZANÇLARINA DAİR TEBLİĞ

...
...
...
2.1.5- Prime esas kazancın üst sınırını aşan ücret dışındaki ödemeler:
Bilindiği gibi, ücret dışında sigortalılara ödenmekte olan prim, ikramiye gibi her türlü ödemeler, ödemenin yapıldığı ayın kazancına dahil edilerek prime tabi tutulmaktadır. Ancak, sözü geçen ödemelerin ücret ile birleştirilerek prime tabi tutulması durumunda, bazı sigortalıların aylık prime esas kazançları, prime esas kazancın üst sınırını aşabilmektedir.

Bu durumda, sigortalılara, ücretinin yanı sıra prime esas kazanca dahil edilebilecek nitelikte ücret dışında ödeme yapılması halinde, bu nitelikteki kazançlar, prime esas kazanç aylık üst sınırı aşılmamak kaydıyla prime tabi tutulacak, buna karşın her iki kazanç toplamının üst sınırı aşması halinde, ücret dışındaki ödemenin üst sınırı aşan kısmı, 5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesi hükmü de dikkate alınarak en fazla takip eden iki ayın prime esas kazanç tutarına dahil edilecektir.

Örnek- Aylık brüt ücreti 3.000,00 YTL olan (D) sigortalısına, 2008/Ekim ayında brüt 4.000,00 YTL ikramiye ödendiği varsayıldığında, 01/07/2008 ? 31/12/2008 tarihleri arasında aylık kazanç üst sınırı 4.151,70 YTL olduğu nazara alınarak bahse konu sigortalının,

2008/Ekim ayındaki prime esas kazancı 3.000 YTL ücret + 1.151,70 ikramiye = 4.151,70

2008/Kasım ayındaki prime esas kazancı 3.000YTL ücret + 1.151,70 ikramiye = 4.151,70

2008/Aralık ayındaki prime esas kazancı 3.000YTL ücret +1.151,70 ikramiye = 4.151,70,

olarak Kuruma bildirilecek,

1.151,70 X 3 = 3.455,10 prime esas kazanca dahil edilen ikramiye,

4.000,00 ? 3.455,10 = 544,90 YTL tutarındaki ikramiye ise prime esas kazanca dahil edilmemiş olacaktır.

Diğer taraftan, sigortalılara, çeşitli nedenlerle (ücretsiz izin, istirahat gibi) ay içinde çalışmasının bulunmadığı ve ücret ödenmediği aylarda prime esas kazanca dahil olacak nitelikte ücret dışında bir ödeme yapılması halinde, ücret dışındaki bu ödemeler, ödemenin yapıldığı ayda sigortalının prim ödeme gün sayısının bulunmaması nedeniyle ödemenin yapıldığı tarihi takip eden iki ayı geçmemek üzere ilgili ayların prime esas kazancına dahil edilecektir. Ancak ödemenin yapıldığı tarihi takip eden iki ayda da ücret ödemesine hak kazanılmadığı durumlarda, ücret dışındaki bu ödemeler prime esas kazanca dahil edilemeyecektir.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2008/09/20080928-17.htm

Ynt: Tavan ücretten daha fazla maaş alanlarda ssk primi işlemleri nasıl gerçekleşiyor

Prim,ikramiye gibi ücret dışı ödemeler nedeniyle tavanın aşılması durumunda uygulayacaksınız,aşan kısmı, en fazla izleyen 2 ay prime tabi tutulacak; ücreti tek başına tavanı aşıyorsa sonraki aylarda prime tabi tutulması gerekmiyor.

Teşekkür ediyorum hakan bey, anlaşılan o zaman okuduğumda tam anlamamışım.