Tazminat hakkı

Üyelik
24 Ocak 2012
Mesajlar
3
11 aydır çalıştığım işyerinde cumartesi günü mesai saati bitişimiz 13:00 idi , bundan sonrası için ise cumartesi mesai bitiş saatinin 18:00 yapıldığı bildirildi.fakat iş görüşmesi yapıldığında öellikle cumartesi mesaisini belitrmiştim ben .şimdi benim cumartesi mesai saatimin uzatılmış olmasının bana hukuki boyutta bunu sebep göstererek istifa etmem durumunda bir yansıması olacak mıdır ?daha öncesinde de süt iznimi talep ettiğim halde kullandırtmamışlardı.
yardımlarınızı rica ediyorum.
 
Üyelik
6 Ocak 2012
Mesajlar
18
Ynt: Tazminat hakkı

Bir soruda ben eklemek istiyorum. İş veren çalışanın tazminatını ne kadar süre içerisinde ve kaç parça olarak ödeyebilir. Çünkü bazı işverenler tazminat ödemesini oldukça geciktirebiliyor. Bu konuda çalışanı koyuyacak bir yasa var mı ?
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: Tazminat hakkı

sn.Gultürk.
Haftalık çalışma süresi işyerinizde 45 saat ise Cumartesi saat 13.00de ayrılıyor iseniz hafta içi 5*8saat=40+cumartesi 5 sat=45 saat dir,ŞAYET cumartesi 18.de ayrılıyorsanız;
a.fazla çalışma doğuyor,
b.doğmuyor ise iş ve sözleşme şartlarında esaslı değişiklik yapılmış
olabilir.Sizinde dediğiniz gibi ilk başlangıçta ve şimdiye kadar öyle olup,bundan sonra farklı uygulama olması bu iki durumun varlığına işaret ediyor.
 
Üyelik
5 Tem 2010
Mesajlar
219
Konum
Eskişehir
Ynt: Tazminat hakkı

Yanıtlamak için günlük ara Paydos (Yemek ve çay gibi veriliyorsa) süresini de bilmek gerekir
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: Tazminat hakkı

Maalisef birçok işverelerimiz 67.maddeye göre"günlük çalışmanın başlama bitiş saatleri"ni,ara dinlenme zamanlarını işyerinde işcilerin görebileceği yerlerde(örneğin işyeri ilan panosu)DUYURMUYORLAR...
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: Tazminat hakkı

yase ' Alıntı:
Bir soruda ben eklemek istiyorum. İş veren çalışanın tazminatını ne kadar süre içerisinde ve kaç parça olarak ödeyebilir. Çünkü bazı işverenler tazminat ödemesini oldukça geciktirebiliyor. Bu konuda çalışanı koyuyacak bir yasa var mı ?
Esas olan ZAMANIN da ve TAMAMININ ödenmesidir.
Tarafların anlaşmaları halinde örneğin ay bazında (3-5 ay bölünerek)ödenebilecektir.
Tabi işci anlaşmak zorunda kalmamalı çünkü bu durum işcinin aleyhine,bu anlaşmada genelde yasal faiz de ilave olunmamakta,olunuyorsa yinede kısmen lehine olur diyebiliriz.Alaşamamaları halinde konu yargı ya taşınacak ve işci yasal faizi ile birlikte talepte bulunacaktır.
 
Üyelik
6 Ocak 2012
Mesajlar
18
Ynt: Tazminat hakkı

Şeref bey çok teşekkür ederim bilgiler için
 
Üst