tazminat(kıdem)

merhabalar herkese

ben bir firmada 7.000 ytl maaşla çalışıyorum
ama firma beni sanırım işten çıkarcak kendi işlerinin kötü gitmesi nedeni ile
yani tazminatlı
benim öğrenmek isteğiğim alcam tazminat
kıdem tazminatım ne olcak
size zahmet bir hesaplarmısınız
net maaş:7000 ytl (mimar)( bordromda yazan rakam)
nasıl hesaplandığını gösterirseniz memmun olurum

Sn. Murat Arslan

İşe Girişi Tarihini verirseniz yardımcı olmaya çalışırız

Saygılarımla

ıse gırıs ve cıkıs tarıhı onem kazanıyor.
bence her calıstıgınız yıl ıcın ortalama 1.650,00 ytl cıvarı tazmınat gelır.
gordugum kadarıyla tazmınatlarda kanunlar degıl de ısverenlerın hosgorusu daha onemlı.
mesela ben kendı ıstegımle ısten cıktım ve tazmınat da aldım.

sayın murat arslan
kıdem tazminatı son ücret üzerinden ödenir. Ancak kıdem tazminatı tavanını aşamaz. Yani 01.07.2005 tarihinden geçerli kıdem tazminatı tavanı 1727.15 ytl.dir.Dolayısıyla her tam yıl için 1727.15 ytl ve artan süreler için de ayrıca bu tutarın 365, e bölünmesi ile ilave olunur.

şayet işveren tarafından çıkartılıyorsanız ayrıca ihbar tazminatı da doğar.
oda çalışılan yıla göre iş kanununuda 6 aya kadar 2 hafta ,6-1.5 yıl 4 hafta ,1,5-3 yıl arası 6 hafta ve 3 yıldan fazla ise 8 hafta dır.

işveren bu süreleri sizi çalıştırmadan bir defada öder yada hergün 2 saat iş arama izni verir. Açıkladığım sürelere göre.
iyi günler diliyorum

haluk icyer' Alıntı:
sayın murat arslan
kıdem tazminatı son ücret üzerinden ödenir. Ancak kıdem tazminatı tavanını aşamaz.

sayın icyer kıdem tazminatı tavanının aşan kısmını ücret statüsü ile vergi ve d.v. kesilerek ödenebilir.

merhaba,

sayın ceko haklı, Kıdem Tazminatı Madde 20.

Kıdem tazminatı hesaplaması, son ücret üzerinden yapılır. Sefer, parça başıa, akord, götürü usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur. Yazmış olduğunuz 1727,15 ytl. GV istisnası için, yani üstü kadar ücret hangi dilimdeyse sayın ceko'nun yazdığı gibi GV+DV. düşersiniz.

Saygılar,

7.000.00YTL maaşla acaba bizde çalışacak bir iş bulabilirmiyiz. Hani warsa öle bir iş bizde yapalım diyorum.

melek81' Alıntı:
merhaba,

sayın ceko haklı, Kıdem Tazminatı Madde 20.

Kıdem tazminatı hesaplaması, son ücret üzerinden yapılır. Sefer, parça başıa, akord, götürü usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur. Yazmış olduğunuz 1727,15 ytl. GV istisnası için, yani üstü kadar ücret hangi dilimdeyse sayın ceko'nun yazdığı gibi GV+DV. düşersiniz.

Saygılar,

Kıdemi tazminatının ilgili maddesini nerden bulabiliriz.