Tazminat

Merhaba,

01.09.2014 tarihinde işe başladım, 19.06.2015 tarihinde işten çıkarıldım. Maaşa ek servis, 248 tl ticket ve özel sağlık sigortası vardı. Bordromda bunlarla ilgili bilgi yok. Mesai bölümünde (4) yazıyor. İşe girerken mesai yapacağımı kabul ettiğime dair kağıt imzaladım. İhbar tazminatı hesaplanırken bordromda bu yardımlar görünmediği için ek masraflar hesaba katılmıyor dediler.

“Şirketimiz tarafından sağlanmış olan sosyal yardımlar (Yol, yemek, özel sigorta) , bizlere ek ücret olarak ödenmediğinden bordromuzda mahsuplaştırılmamaktadır. Bu yüzden ihbar tazminatının hesaplanmasında, son brüt ücretin ve çalışma süren dikkate alınarak hesaplanmıştır.”
İnternetteki programlardan ek masrafları katmadan hesap yaptığımda da işyerinin hesabından yüksek çıkıyor.

Son olarak, çalıştığım sürede babamın rahatsızlığından dolayı farklı haftalarda gitmediğim toplamda 3 gün oldu. İzin kağıdı imzalamadım. Yüksek lisans öğrencisi olduğum için sınavlara girmem gereken günlerde yıllık izinden düşmek üzere tek günlük izinler verdiler. Bu izinlerin toplamı da 5 gündür ve izinler için yıllık izin kullanım formu imzaladım. Evden çalıştığım ve mesai yaptığım zamanlar oldukça fazla ve mesai ücreti kimseye ödenmiyor.

Tazminatımı hesaplarken gelmediğim günleri hesaplayarak 8 günlük ücretimi de düştüler.

Bu durumda işin doğrusunu, bir haksızlığa uğrayıp uğramadığımı öğrenmek istiyorum. Buradan alacağım parayla iş bulana kadar geçinmek zorunda olduğumuz için hakkım neyse onu almak istiyorum.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.