fonradar

Tazminatımı almak istiyorum..

Öncelikle günaydın kolay gelsin..

Ben 2009 haziran dan bu yana antalyada bir otelde çalışmaktayım.Otelde çalıştığımız için kışın pek iş olmadığı zamanlar bizi askıya alıyorlar.Geçmişe baktığımızda bazı dönemler sigortasız çalıştık.Normal mesai saatimizden daha fazla çalıştık.Ve sonucunda kesinlikle hakettiğimizi alamadık.Şimdi ise 790 iş gününü tamamladım çalıştığım şirkette.Üniversite okuyacağım için işten ayrılmam gerekecek.Ama tazminatımı, fazla mesail ücretlerimi,yıllık izinlerimi, kısacası bütün haklarımı almak istiyorum.Sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor haklarımı alabilmem için..?

Şimdiden Teşekkür ederim kolay gelsin...

Ynt: Tazminatımı almak istiyorum..

baytak33 ' Alıntı:
Ben 2009 haziran dan bu yana antalyada bir otelde çalışmaktayım.Otelde çalıştığımız için kışın pek iş olmadığı zamanlar bizi askıya alıyorlar.Geçmişe baktığımızda bazı dönemler sigortasız çalıştık.Normal mesai saatimizden daha fazla çalıştık.Ve sonucunda kesinlikle hakettiğimizi alamadık.Şimdi ise 790 iş gününü tamamladım çalıştığım şirkette.Üniversite okuyacağım için işten ayrılmam gerekecek.Ama tazminatımı, fazla mesail ücretlerimi,yıllık izinlerimi, kısacası bütün haklarımı almak istiyorum.Sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor haklarımı alabilmem için..?
İsteğiniz üzerine üniversite de okumak için işyerinden ayrılabilirsiniz ancak bu nedenle ayrılma hali, işverenin tazminat ödemesi gerektiren bir durum değildir.Diğer ifadeyle,bu durum dan ihbar ve k.tazminatı hakkı doğmaz.
Diğer tarafdan ne şekilde ayrılmış olursanız olunuz ,fazla çalışma,bayram ve genel tatil çalışması,kullanmadıysanız yıllık izin ücretelerinizi işverenden talep edebilir,ödenmemesi halinde şikayet yada yargı yoluna başvurabailirsiniz.
Kolay gelsin

Peki hiçbir yolu yokmu tazminatımızı almamızın.Yargı yoluna gitsek dahi alamazmıyız tazminatımızı..?

SGK primleriniz gerçek ücretiniz üzerinden mi yatırılıyor?
Fazla çalışma yapıp, ücreti ödenmiyor mu? YAptığınız ama ücretini alamadığınız fazla çalışmalarınızı ıspatlayabilirmisiniz?

İlk söylediğiniz soruyu anlamadım.Ama bu sene çalışma bakanlığından geldiler denetime. Bu seneye kadar wermiyorlardı mesai paralarını 2-3 aydır wermeye başladılar ama 2009 ile 2011 de yaptıgımız fazla mesailer ödenmedi.Bunu kanatalamanın yolu nasıl olur ki çalışan arkadaşlarımız war onlar çalıştığımıza delil olabilir mi ?

baytak33 ' Alıntı:
İlk söylediğiniz soruyu anlamadım.Ama bu sene çalışma bakanlığından geldiler denetime. Bu seneye kadar wermiyorlardı mesai paralarını 2-3 aydır wermeye başladılar ama 2009 ile 2011 de yaptıgımız fazla mesailer ödenmedi.Bunu kanatalamanın yolu nasıl olur ki çalışan arkadaşlarımız war onlar çalıştığımıza delil olabilir mi ?
Örneğin 1500Tl maaş alıp, ssk ya asgari ücret üzerinden mi bildiriliyor maaşınız

keremcem ' Alıntı:
baytak33 ' Alıntı:
Örneğin 1500Tl maaş alıp, ssk ya asgari ücret üzerinden mi bildiriliyor maaşınız
Cevap verilmemiş olduğuna göre böyle bir durum yok,yani ödenen gerçek ücret miktarı ne ise bu miktar üzerinden vergi+sgk primleri tam yartırılıyor,yatırılmıyor ise sn.Keremcem haklı olarak cevabını bu duruma göre verecek.
Fazla çalışma konusunde ise çalıştınız fakat ödenmedi diyorsunuz,bu takdirde ispatı size ait,ödendiğinin ispatı ise işverene ait olacak.Bu nokta da ispat;önce aylık bordroları-ücret pusulalarından başlar, yani o ay f.mesai yaptınız ancak ihtirazi kayıt düşmeden bordroyu imzalamış iseniz iş biraz zorlaşır,bu noktada Yargı bir Karar ında;"İSPAT YÜKÜ(Ücret alacağı talebi/Bordroların bir kısmında işcinin imzasının bulunmaması-Ödendiğinin ispatı işverene düşeceği."2000/16453 E. Yani bordrolarda imzanız yok ise ödendiğinin ispatı işverene ait olacak.
Bu konuda varılacak sonuca ilişkin bir olgu tek başına yeterli gelmese de,tanık beyanları dahil,tüm belgeler dikkate alınacak."Mahkemece bu konuda kesin kanaate varılamadığı takdirde ,yemin teklifi üzerinde de durularak uyuşmazlığın çözüme kavuşturulması hakkaniyet ve adalet ilkelerine uygun düşer."2000/16453 E.
Kanıt Yöntemi açısından,Yargı yine bir Karar ında;"KANIT YÖNTEMİ(Fazla çalışma yaptığını işcinin ispatlamakla yükümlü olduğu-Bordrolarda fazla çalışma bölümünün boş olması yada bordronun imza taşımaması halinde işci fazla çalışma yaptığını her türlü delil ile ispatlayabileceği."2008/939 E.
Her türlü delil olarak, önceden sizinle beraber aynı iş ve işyerinde, aynı dönem ve süre de çalışmış olan arkadaşlarınızın tanıklıkları elbette önemli,ayrıca çalışma sürelerinin yazılı olduğu günlük mesai çizelgeleri,var ve silinmedi ise bilgisayarlı kart sistemi kayıtları, tarih/saat yazılı ise mal teslim ve alındı belgeleri,talimat yazıları,velhasıl bu konuda ileri sürebileceğiniz "her türlü bilgi-belge"mahkemece değerlendirilecek ve sonuca göre nihai kararı hakim verecek.