fonradar

Tecrübe Sıkıntısı İş Sıkıntısı

Sn. issademirel insanların son çare olarak mali müşavirliği görmek istedikleri doğru fakat. Bunlardan kaçı sona ulaşabiliyor onuda düşünmek lazım bence. Bugün bir staja başlama sınavı kolay bir sınav değil, staj süreci hiç kolay değil, yeterlilik sınavlarını desek ona keza son denetim ve maliyet sınavlarıyla hepimiz yaşadık. Şuna katılıyorum birçok fakülteden insan girebiliyor. Hukuk bile... Bu eleştiriye katılıyorum. Ama artık S.M.M.M. unvanı kolay lokma değil diye düşünüyorum...Saygılar...

sy stajeradayı
staj başlatma bizler için zor işyerinden akşam 7 lerde çık 8 lerde eve gel yemek ye çocukla oyna
çalışmaya fırsat olmuyor. Ama bu meslekle uğraşmayan üniversiteyi yeni bitiren biri 4-5 aylık sıkı bir çalışmayla staj başlatmayı kazanabiliyor. Yanlış anlamayın staj başlatmayı hafife almıyorum gecemi gündüzüme kattım 6 cı da kazanabildim 59-58 -57-55 almadığım not kalmadı....saygılar

Mali müşavirlik stajım 1 yıldır devam ediyor ama açık söyleyeyim bin pişmanım.Kişisel fikrim şudur: Tamamen vakit kaybı. Bu insanlara yığınla para yedirmemiş olsam çoktan bırakmıştım. Staj falan cacık. Acayip soğudum. Sen belgeyi alacağım diye çok afedersin bir taraflarını yırt. Öbür taraftan daha iki listeyi yanyana getirip cari mütabakat bile yapmaktan aciz, kıytırık elemanlar bir ay muhasebe kursuna gitsin, senin yaptığın işin aynısını yapsın, senin aldığın paranın aynısını alsın. Büro açacaksan bilemem ama bu memlekette artık elini sallasan mali müşavire çarpıyor. Hiç bir kıymeti kalmadı bu mesleğin. Odalar meslek mensuplarının haklarını aramazlar. Devletle ilgili de hiçbir fırsatı değerlendiremezler. Şirketlerde İç Denetçi zorunluluğu bunun bir örneğidir. Kaçırılmış bir fırsattır. Üyeleri sürekli birçok konuda mağdur ederler. En basitinden beyanname verme sürelerini güya "destek" olsun diye uzatacak olsalar bile ne hikmetse son gün son dakikada açıklarlar. Vergi cezaları çok yüksek. Senin hatansa sen ödersin. Mükellef bulacak kadar çevren genişse sabret 3 yıl sen bilirsin ama bir kaç ceza yedi mi aklı başına daha bir gelir insanın. Kimse hak ettiği değeri vermiyor bu mesleğe. Mali müşavir ne demek? Mali konularda danışılacak insan demek. Bu memlekette çoğu iş sahibi, mali konuları mali müşavirlere danışmıyor. Herkes senden benden çok muhasebe biliyor. Patronların hepsi aynı zamanda muhasebecidir hiç kafanı yorma. Her daim sana işini öğretirler. Sen böyle yapıyoruz dersin o böyle yapacağız der. Sen de boynunu büker paşa paşa yaparsın dediğini, gıkın çıkmaz. Hani belge? Nerde kaldı.

Ben yabancı dilimi iş hayatında aktif olarak kullanabilen bir insanım, 4 yıllık lisans diplomamın yanında dış ticaret mezuniyetim de var.

Senin yerinde olsam bir yada iki dil öğrenir üstüne de bir güzel dış ticaret öğrenir sonra bir şirkette kendimi geliştirirdim. Kendi işimi kurar veya büyük bir şirkette çalışmayı hedeflerdim. İkisinin de şartları ve parası güzel. Veya devlet memuru ol. Maaşın ay sonunda trink diye yatsın hesabına, çek paranı, gönlünce harca, gez, dolaş, eğlen. Kafanı yorma KDV,Muhtasar,Geçici Vergiyle. Dertsiz başına dert alma.