fonradar

Tehlikeli İşlerde Çalışma Sınırı Ve Bildirim Yükümlülüğü Hak.Yönetmelik

terapist13

Katkı Sunan Üye
Sağlık kuralları bakımından günde azami 7,5 saat ve daha az çalışılması gereken işler
hakkında yönetmelik 16 Temmuz 2013- 28709 sayılı resmi gazetede yayınlandı.
Benzer maddeleri içeren yönetmelik 2004 tarihindede yayınlamış.ve bu yönetmelikle yürürlükten kaldırılmış(Resmi Gazete Tarih ve No : 15.04.2004 / 25434)
Sorum şu bu yönetmeliğin 8'ci maddesi bu işkolunda çalışanları bildirim yükümlülüğü getiriyor
ve 3 ay süre veriyor.(2004'deki yönetmelikdede aynı madde var)
MADDE 8 (1) Bu Yönetmeliktesayılan işlerden herhangi birininveya birkaçının sürekli olarak yapıldığı işyeri işverenleri, bu işlerin çeşit ve niteliklerini, yapılmazamanlarını, anılan işlerde çalışanların erkek ve kadınlar ayrı ayrı gösterilmek suretiyle sayılarını, işe başlamadan önce işin yürütüldüğü yerin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne yazılı olarak bildirmekle yükümlüdürler.

Bu bildirim konusunda bilgisi olan arkadaş varmı acaba. Şimdiye kadar böyle bir bildirimle karşılaşmadım
Çalışma bakanlığını ve iş kuruda aradım herzamanki gibi bir şey bilen yok.
Eskiden itibaren var olan bir bildirimi benmi atladım yoksa böyle bir bildirim yokmu.

Bahsekonu yönetmeliğin anılan madde kapsamında,işyerimizin işi olmadığından bildirim gerekmiyor ama olması halinde yapılmalıdır.