turkcell

Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?

Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
60
merhabalar,

teknoloji bölgesinde bildiğiniz gibi gelir vergisi yok. Ama damga vergisi tevkifatı olacakmı ? tam bilemiyoruz. Bazı uygulayıcılar ; kesinti var diyorlar.

Durumu bilen arkadaşlardan açıklayıcı bilgi bekliyorum.

iyi çalışmalar.
 
Üyelik
20 Mar 2007
Mesajlar
380
Konum
kocaeli
Ynt: Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?

T.C.

ANTALYA VALİLİĞİ

Defterdarlık Vasıtalı Vergiler Gelir Müdürlüğü

Sayı : B.07.4.DEF.0.07.12/Damga-Harç/05.84/
Konu :AR-GE İlgili Faaliyetlerde Damga ve Harç Muafiyeti

???..İlgi :15.75.2005 tarihli dilekçeniz.İlgi dilekçenizle, ??? bölgesinde üretim programları, yazılım geliştirme, AR-GE ilgili faaliyetleri yaptığınız, harç muafiyetiniz olup olmadığı konusunda özelge talep edilmektedir.Bilindiği üzere,4691 sayılı Kanunun 8. maddesinde ?Bölgenin kurulması için gerekli arazi temini, altyapı ve idare binası inşası ile ilgili giderlerin yönetici şirketlerce karşılanmayan kısma yardım amacıyla Bakanlık bütçesine konulan ödenekle sınırlı olmak üzere karşılanabilir.Yönetici şirket, bu Kanunun uygulanması ile ilgili işlemlerde her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır. Atık su arıtma tesisi işleten Bölgelerden, belediyelerce atık su bedeli alınmaz.? denilmektedir.Aynı Kanunun geçici 2. maddesinde, ?Yönetici şirketlerin bu Kanuna uygulaması kapsamında elde ettikleri kazançlar ile bölgede faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin, münhasıran bu bölgedeki yazılım ve AR-GE faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları 31.12.2013 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden müstesnadır.Bölgede çalışan araştırmacı, yazılımcı ve AR-GE personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31.12.2013 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnadır.? hükmü yer almaktadır.492 sayılı Harçlar Kanununun 1. maddesinde bu Kanuna göre alınacak harçlar sayılmış olup, 59. maddesinin ?Harçtan Müstesna Tutulan İşlemler? başlıklı (n) bendinde (5281 sayılı Kanunun 9'unci maddesiyle eklenen bent. Yürürlülük; 31.12.2004) Organize sanayi, endüstri veya teknoloji geliştirme bölgelerinde yer alan gayrimenkullerin ifraz veya taksim veya birleştirme işlemleri. İle ?Genel Muaflık ve İstisnalar? başlıklı 123?üncü maddesinde, özel kanunlarla harçtan muaf tutulan kişilerle, istisna edilen işlemlerden harç alınmayacağı hükmü yer almaktadır.488 sayılı Damga Vergisi Kanununun 1?inci maddesi ile bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtların damga vergisine tabi olacağı, 9?uncu maddesinde de (2) sayılı tabloda yazılı kağıtların damga vergisinden müstesna tutulacağı hüküm altına alınmıştır. Ayrıca Kanunun 3?üncü maddesi hükmü ile, resmi dairelerle kişiler arasındaki işlemlere ait damga

vergisinin kişilerin ödeyeceği belirlenmiş olup, 8?inci maddesiyle de, genel ve katma bütçeli daire ve idarelerle, İl özel idareleri, belediyeler ve köyler, resmi daire olarak değerlendirilmiş ancak, bu dairelere bağlı olup ayrı bir tüzel kişiliği bulunan iktisadi işletmelerin resmi daire sayılmayacağı belirtilmiştir.Buna göre şirketinizin ?? bölgesindeki AR-GE ile ilgili faaliyetlerinizden dolayı damga ve harç muafiyetinden yararlanmanız mümkün bulunmamaktadır.
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
60
Ynt: Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?

Zeki bey ilginize teşekkür ederim.

Fakat, benim sorum aslında bölgede çalışan personelden damga kesilecek mi ?

Şu hükme uyar mı ?
"Bölgede çalışan araştırmacı, yazılımcı ve AR-GE personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31.12.2013 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnadır.? hükmü yer almaktadır."

Uygulayıcı arkadaşlar nasıl yapıyor acaba..( Damga V. kesen de var, kesmeyen de)

Tşk.
 
Üyelik
20 Mar 2007
Mesajlar
380
Konum
kocaeli
Ynt: Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?

merhaba
kesenler olabilir ama ben şahsen kesilmyeceğini düşünüyorum
 
Üyelik
13 Tem 2006
Mesajlar
37
Ynt: Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?

kesilmez ben de kesmiyorum
serbst bölge teknopark ve irtibat bürolarında ücretlerden gelri vergisi kesintisi yapılmadığı gibi ücretten damga da kesilmez
 
Üst