fonradar

Tekrarlanan süreli sözleşme, ihbar tazminatı & izin ücretleri hakkında

Arkadaşlar merhaba, 01.06.2010 yılında 1 yıllık sözleşme yaptığım firma daha sonra 6 aylık süre uzatmış, daha sonra başka bir firma adında 6 aylık daha süre uzatmıştır (yaptığım iş, çevre vs. değişmedi). Sormak istediklerime gelirsek ;
- Google ile arattım ancak tatmin edici cevap alamadım, normalde sözleşme bitince kıdem tazminatı alamıyoruz, sözleşme uzarsa ise durum karışık sanırım, bu durumda kıdem tazminatı alabilir miyim ? ( Sözleşmede "İşbu Sözleşme belirli süreli bir iş sözleşmesi olup, İşveren?in işleri kapsamındaki **** (il) bölgesi xxx işinin tamamlanması objektif esasına dayanmaktadır. yazmaktadır. Ancak işler %70 oranında bitti)
- Müdürüm 2 ay önce sözleşmemin yenilenmeyeceğini sözlü olarak iletti, ihbar tazminatı alabilir miyim?
- Bu yılın izinlerini kullanmadım ancak haziranda çıkacağım son ay kullanmadığım izinler ücrete dönüşür mü? (geçen yıl dönüşmüştü.)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

Ynt: Tekrarlanan süreli sözleşme, ihbar tazminatı & izin ücretleri hakkında

ciko84 ' Alıntı:
1-Arkadaşlar merhaba, 01.06.2010 yılında 1 yıllık sözleşme
2-sözleşme yaptığım firma daha sonra 6 aylık süre uzatmış..............1 yıl 6 ay oldu

3- daha sonra başka bir firma adında 6 aylık daha süre uzatmıştır (yaptığım iş, çevrevs..değişmedi).............................- a-ilk 6 aylık sözleşmenin bitiminde çıkış verilmediğini ve yeni bir sözleşme akdedilmeden devam etmiş olduğunuzu düşünüyorum,zaten ara vermeden devamlılık sözkonusu, üstelik gerçekte bu iş belirli süreli bir iş gibide gözükmüyor,uzatma nedeniyle sözleşmenin niteliği(belirli olma özelliği)değişerek,belirsiz süreli hale dönüşmüş diyebiliriz.
b-ikinci 6 aylık dönem de bitti halen devam ediyorsunuz "aynı işverenlikte değil,bu nedenle ilk işyerinden çıkışınız verilmiş,"sözleşmenin devri" yada "geçici iş ilişkisi"kurulmamış,sadece(bilginiz dışında) çıkış-giriş(tabiri caizse işci transferi) yapılmış,yeni bir sözleşme de yapılmamış, son firmada çalıştırılmış olmanızda olayın hukuki boyutunu farklı kılmaktadır.

4- bu durumda kıdem tazminatı alabilir miyim ?
5- Müdürüm 2 ay önce sözleşmemin yenilenmeyeceğini sözlü olarak iletti, ihbar tazminatı alabilir miyim?............söze sınırlı olarak itibar etmek gerekir,çıkış nedeni önemli ve yazılı yapılması gerekir(muhtemelen "belirli süreli sözleşmenin sona ermesi"olarak gösterecekler!..).......bu noktaya DİKKAT EDİNİZ.
- Bu yılın izinlerini kullanmadım ancak haziranda çıkacağım son ay kullanmadığım izinler ücrete dönüşür mü? (geçen yıl dönüşmüştü.)
Anlaşıldığı kadariyle sözleşmenin belirsiz süreli hale gelmiş olmasından dolayı,önceden bildirim yapmazlarsa 6 haftalık ihbar ve hizmet sürenize bağlı olarak kıdem tazminatınızı,fesih olmasa da bir yıllık izin ücretinizi alabileceğinizi düşünüyorum.

Cevabın için teşekkür ederim ancak;
- işe başlarken, 1. uzatmada ve 2. uzatmada (aynı iş için 2. firmayla) sözleşme imzaladım.
Bundan dolayı yazdıklarınız hala geçerli midir? Teşekkürler.

ciko84 ' Alıntı:
( Sözleşmede "İşbu Sözleşme belirli süreli bir iş sözleşmesi olup, İşveren?in işleri kapsamındaki **** (il) bölgesi xxx işinin tamamlanması objektif esasına dayanmaktadır. yazmaktadır. Ancak işler %70 oranında bitti)
Sözleşmeniz süreye değil, işin bitişine bağlanmış, süre sonunda sözleşmenizin yenilenmeyecek olması durumunda, sözleşme aynı şartlarla devam etmiş , belirli süreli( işin bitimine kadar olan süreli) iş sözleşmesi olma özelliğini korumakta olduğundan,kıdem tazminatına hak kazanamaz, kullanmamış olduğunuz izin hakkınız varsa ücretini almaya hak kazanırsınız.

ciko84 ' Alıntı:
.......01.06.2010 yılında 1 yıllık sözleşme yaptığım firma daha sonra 6 aylık süre uzatmış, daha sonra başka bir firma adında 6 aylık daha süre uzatmıştır
şeref aydemir ' Alıntı:
ciko84 ' Alıntı:
a-ilk 6 aylık sözleşmenin bitiminde çıkış verilmediğini ve yeni bir sözleşme akdedilmeden devam etmiş olduğunuzu düşünüyorum,zaten ara vermeden devamlılık sözkonusu,

ciko84 ' Alıntı:
Cevabın için teşekkür ederim ancak;
- işe başlarken, 1. uzatmada ve 2. uzatmada (aynı iş için 2. firmayla) sözleşme imzaladım.
Bundan dolayı yazdıklarınız hala geçerli midir? Teşekkürler.

Baştan ifade etmiş olsaydınız daha sağlıklı olurdu, ancak bu şekilde olmuş olması halinde, her bir işverenlik bünyesindeki hizmetlerinizi ayrı ayrı değerlendirmek gerekir ki;her bir işverenlik ile yapılan belirli süreli sözleşmelerin bitiminde, iş ilişkisi sona ermiş olacağından,kullanmaz iseniz son işverenlik bünyesindeki hizmetinize ilişkin yıllık izin ücreti dışında ,ihbar ve kıdem tazminatı hakkınız doğmamaktadır.

:mad: Anlıyorum. Teşekkür ederim.