Temel Mesleki eğitim Sertikası

anemus

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Firma olarak çalışanlara Temel Mesleki eğitim almaları için kursa gönderiyoruz. Kursu başarı ile bitirdiklerinde Eğtim sertifkaları alacaklar. Bununla ilgili işveren olarak herhangi bir indirimden yararlanabilirmiyiz.

Ynt: Temel Mesleki eğitim Sertikası

anemus ' Alıntı:
Merhaba,
Firma olarak çalışanlara Temel Mesleki eğitim almaları için kursa gönderiyoruz. Kursu başarı ile bitirdiklerinde Eğtim sertifkaları alacaklar. Bununla ilgili işveren olarak herhangi bir indirimden yararlanabilirmiyiz.

Malumunuz "Ağır ve tehlikeli işlerde çalışacaklara dair Yönetmelik"4857 M.85 dayanak yapılarak hazırlanmıştı,6331 de ise bu Kanununa aykırı olamayan yönetmelik hükümleri bu Kanuna göre çıkarılacaklar yürürlüğe girene kadar geçerli olacak.
Her ne kadar 6331 in bazı hükümleri yayımı itibariyle, bazıları 6 ay sonra, bazıları da(50 den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için) 2 yıl sonra yürürlüğe girecek ise de bu konu zaten 6331 in bir çok hükmünde de ,işverenin yükümlülüğü çerçevesinde bu konu ifade olunmuş.
Yararlanma konusu,ilgili konu ve mevzuat içinde,indirimden yararlanma koşulu olarak"mesleki eğitim" sözkonusu var ve olacak ise neden olmasın elbette olabilir,ama bu durum daha ziyade ağır ve tehlikeli işlerde çalışacaklara ilişkin bir zorunluluktur.
Kapsam olarak;meslek liseleri,örgün ve yaygın eğitim mezunlarının diplomaları,bunlar dışında diğer çalışanların iş öncesi kurs sonucu belge,yada yeterlilik belgeleri,ayrıca MEB ile meslek kuruluşları,eğitim amaçlı vakıf,dernek,işci ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletme ve işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler dir.