Tesmer ve mahkeme süreci hk.

arkadaşlar mahkeme yolu nasıl oluyor.süreç nasıl işliyor.sonuç alan varmı?

Ynt: Tesmer mahkeme

Hangi konuda dava sınav sonuçlarıyla ilgili mi?

Ynt: Tesmer mahkeme

HANZADE ' Alıntı:
arkadaşlar mahkeme yolu nasıl oluyor.süreç nasıl işliyor.sonuç alan varmı?

Daha önce dava açmadım, ama idari davalarda kanuni süresi içinde idare mahkemesine dilekçe vermeniz gerekiyor. Mahkeme bununla ilgili bilirkişi atayarak kağıdınızı inceletecek. Diğer davalar gibi yıllarca sürecek bir dava değil.

Ynt: Tesmer ve mahkeme süreci hk.

sınav sonuçları için soruyosan;

öncelikle sınav sonucuna itiraz etmen gerek itirazın olumsuz sonuçlandığı tarihten itibaren 60 gün içinde

mahkemeye başvurabilirsin bilirkişi,dava harcı vb.giderler 1.500 tl civarında

Farklı bir konuyla ilgili olarak geçen ay bazı idari davalar açtık. Harç aslında az, tebligat masrafı yüksek; harç ve tebligat masrafı olarak 150-200 lira arası değişen rakamlar ödedik. Tebligat masrafı daha az gerçekleştiğinde artan tutarı size ödüyorlar.

Mahkemeye 200 lira ödeseniz, bilirkişi ücreti olarak da 600 lira ödeseniz 800 liraya gelir. (Bilirkişi ücreti 100 civarında, hadi 200 olsun; üç bilirkişi inceleyecek. Rakamları avukata sordum.)

Zaten eksik puanlama yapılmışsa, geçer not almasanız da idare hatalı olacak ve davayı kazanacağınız için ödediğiniz masraflar idareye yüklenecektir.

Dava açarsanız sonucunu da duyurmanız aynı yolu izlemekten kaçınan adaylara fikir verecektir.

1.500 tl tesmerin verdiği rakam

daha önceki davalardaki masraf buymuş

mrc ' Alıntı:
1.500 tl tesmerin verdiği rakam

daha önceki davalardaki masraf buymuş

Davayı kaybederek ödediği toplam rakamsa, bu rakamın içinde harç ve masraflar haricinde, davacının avukatına ödemeleri gereken kanuni vekalet ücreti de dahildir muhtemelen.

arkadaşlar ama mahkemeyi sadece son sınav için mi açıyoruz. önceki sınavlar için açamıyormuyuz
son sınavda kaanma ihtimalimiz baya bir düşük 3 saatte cevaplanacak sınavı bize 1 saat 30 dk.da cevaplamaya kalktılar gidiş yolunada puan vermediler.bilirkişilerde hocanın baktığı gözle balkarsa kesin kayıp ederiz

HANZADE ' Alıntı:
arkadaşlar ama mahkemeyi sadece son sınav için mi açıyoruz. önceki sınavlar için açamıyormuyuz
son sınavda kaanma ihtimalimiz baya bir düşük 3 saatte cevaplanacak sınavı bize 1 saat 30 dk.da cevaplamaya kalktılar gidiş yolunada puan vermediler.bilirkişilerde hocanın baktığı gözle balkarsa kesin kayıp ederiz

İtiraz edilip de sonuç açıklandıktan sonra 60 gün içinde dava açılmalı. Önceki sınavlar için o zaman açmak gerekirdi. Yani idarenin işlemini öğrendikten aylar sonra dava açmak sözkonusu değil.

Davayı sınava karşı değil, kendi sınav sonucunuzla ilgili açıyorsunuz. Bilirkişilerin üçünün birden hak edildiği halde not vermeyeceğini sanmıyorum. Yeter ki kağıdınızın verilen puandan yüksek puanı hak ettiğinden emin olun.

Davayı kazanamayıp temyiz eden ve hakkını mahkemede alamasa da Danıştay'da alanlar olmuş vaktiyle.

Selam arkadaşlar,meslek hukukundan sınava girenler varsa ilgilenirlerse sevinirim..
Ben bu dersten odanın kuruluş maksadını yaptım,birlik payının tespiti sorusunu yaptım ve sosyal sorumluluk kavramını da şöyle tanımladım: Muhasebe ile ilgili ,muhasebe uygulamalarının,mali tablolaların hazırlanmasında belli kesimin değil tüm toplum ve devletin çıkarları göz önünde bulundurularak hazırlanır ve dürüst ve tarafsız bir şekilde ilgililere sunulur.
Geçebilir miyim?
Eğer ki geçirmezlerse bu sefer bende mahkemeye vermeyi düşünüyorum önceki sınavda da 2 net sorum vardı bir tanede yarım ama 25 puan geldi ya itiraz etsem mi yoksa son girdiğim sınava mı itiraz edeyim kararsızım.

sadece son girdiğin(2 temmuz 2011) sınava itiraz edebilirsin.bir önceki sınavın itiraz süresi dolduğundan ve

itiraz etmediğinden davada açamazsın.

dava actın mı arkadasım ne oldu sonuc bu gıdısle ben de aynı duruma dusecegım kı gecen sınavda dolu dolu yazmıs oldugum vergı sınavından 35 veren hoca kısa kısa yazdıgım bu sınavda benı hıc gecırmez :(

daha düşünüyorum fakat geçen sınavı biliyorsunuz baya bir maddeler vardı.sınavın 1,30 saatte yetişmesi imkansızdı.bu şeilde 4 sayf verildi ama sonucu kimse bulamadı.gidiş yollarınada puan vermemişti.mahkemeye verildiğinde bilirkişilerde sorulara ve sürelere odaklanmayıp kağıdı aynı şekilde verilen cevaplara göre okurlarsa
yani bizim hocadan beklediğimiz öylesine zor bir sınavı kanaatini kullanrak okumasıydı bunu yapmadı bilirkişilerde kannat kullanmayacağına göre boş yere masaraf etmekten öteye gidemez diye düşündüğüm için baş vurmadım ama vakit var iyi bir avukatla görüşmeyi düşünüyorum

Dava açmayı düşünenlere hatırlatma olsun: Sınav sonucunun açıklandığı günden itibaren başlayan dava açma süresini geçirmemek gerek. Ancak itiraz edildi ise, aynı süre itiraz sonuçlarının açıklandığı günden itibaren başlar. Her şey olup bitip aradan 3-4 ay geçtikten sonra idari davanız görülmez.

geçen dönam maliyetten dava açan oldu mu?

hani bize önderlik edecek ne yapacağımızı gösterecek birini fakat nasıl yaparız bilmiyorum

HANZADE ' Alıntı:
hani bize önderlik edecek ne yapacağımızı gösterecek birini fakat nasıl yaparız bilmiyorum

2010 temmuzda finansal muhasebeden dava açacak forumda arkadaş vardı benim bildiğim kadarıyla avukata gittiğini söylemişti avukat ona senin gibi durumunda arkadaşlar varsa toplu dava açarız demişti sonucu bilmiyorum